› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Rzymskie monety i ikony z Gronowa trafiły do muzeum

› bieżące 8 miesięcy temu    11.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rzymskie monety i ikony z Gronowa trafiły do muzeum  fot. IAS w Olsztynie

Ikony oraz monety rzymskie wzbogaciły zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Muzealnikom przekazał je Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie insp. Tomasz Węgiel.

Do gablot olsztyńskiego muzeum trafią m.in. 24 rzymskie monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery. 18 monet wybito z brązu. Należą do nich m.in. As Nerona, As Wespazjana, As pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli. Poza tym 5 denarów (Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei) wybijano jako monety srebrne, jakkolwiek ich młodsze egzemplarze posiadają wysoki udział domieszki miedzianej. Historycy podejrzewają, że były one w użyciu społeczności tzw. zachodniobałtyckiego kręgu kulturowego (starożytnych mieszkańców obecnych terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz Obwodu Kaliningradzkiego).

Celnicy przekazali też 5 ikon datowanych na XIX i przełom XIX i XX wieku a także krzyż naprestolny z mosiądzu srebrzonego oraz ryzę do Ikony Chrystusa Pantokratora ze srebra repusowanego.

Te zabytkowe przedmioty zostały znalezione u podróżnych wjeżdżających do Polski z Obwodu Kaliningradzkiego przez przejście w Gronowie. Przemyt monet wykryto 27 marca 2016 roku, w pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy. Do kontroli na przejściu granicznym wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. Monety znaleziono w saszetce zapakowanej w bagażu podróżnym.

Z kolei 29 marca 2016 funkcjonariusze celno-skarbowi z Gronowa sprawdzali podróżnych jadących autobusem rejsowym z Kaliningradu. W ramach kontroli prześwietlono promieniami rentgenowskimi torbę podróżną obywatela Polski. W ten sposób wykryto nielegalnie przewożone ikony i inne przedmioty o charakterze sakralnym

Jak podkreślali pracownicy muzeum, przekazane okazy są cennym darem, bowiem znacząco wzbogacą dotychczasowe zbiory placówki w tych obszarach. Obie strony zadeklarowały też wolę dalszej współpracy.

podinsp. Ryszard Chudy

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.