› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Ruszają konsultacje społeczne ws. planu gospodarki niskoemisyjnej

› bieżące ponad rok temu    24.03.2015
Paweł Makowski
komentarzy 1 ocen 7 / 71%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułu

Każdy będzie mógł się wypowiedzieć w sprawie planów miasta odnośnie gospodarki niskoemisyjnej. W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się bowiem informacja o rozpoczynających się konsultacjach społecznych, dotyczących dokumentu, opracowanego w związku z planami elbląskich samorządowców, polegającymi na redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych substancji szkodliwych, dostających się do powietrza.

Dlaczego tak ważne jest wprowadzenie gospodarki niskoemisyjnej? Czemu ma ona służyć? Wśród powodów, dla których warto ją wprowadzić, wymienia się najczęściej to, że dzięki niej zapobiegnie się wyczerpywaniu surowców naturalnych, wzrostowi emisji zanieczyszczeń (w tym gazów cieplarnianych), postępującej degradacji środowiska i niekorzystnemu wpływowi zanieczyszczeń na życie i zdrowie człowieka.

Wskazuje się również na osiągnięcie korzyści społecznych, środowiskowych i ekonomicznych np. poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii [patrz: artykuł o elektrowniach wiatrowych], zwiększenie efektywności gospodarowania dostępnymi surowcami i materiałami czy wdrażanie technologii niskoemisyjnych. Duże znaczenie odegra tu również zapobieganie powstawania odpadów i wypracowanie rozwiązań, zmierzających do efektywniejszego nimi gospodarowania.

Wśród celów strategicznych Elbląga w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, w dokumencie, o którym mowa była na początku artykułu, wymienia się m. in.

  • Dążenie do utrzymania zeroemisyjnego wzrostu gospodarczego i zaspokajania potrzeb społeczeństwa, tj. rozwoju gospodarczo-społecznego miasta Elbląg do 2020 roku następującego bez wzrostu zapotrzebowania na energię pierwotną i finalną 
  • Ograniczenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych z instalacji wykorzystywanych na terenie miasta, a także emisji pochodzącej z transportu, mające na celu spełnienie norm w zakresie jakości powietrza
  • Zwiększenie efektywności wykorzystania/wytwarzania energii oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii
  • Rozwój innowacyjnej, niskoemisyjnej gospodarki opartej o wiedzę oraz nowoczesne technologie 

Szczegóły odnośnie tego, w jaki sposób cele te będą realizowane, elblążanie będą mieli okazję poznać podczas spotkań informacyjnych, które odbywać się będą 30 i 31 marca w Ratuszu Staromiejskim o godz. 10:00  i 17:00.

Swoje opinie [druk do pobrania] odnośnie planu gospodarki niskoemisyjnej mieszkańcy naszego miasta mogą przesyłać

  • drogą elektroniczną na adres joanna.marchlewska@umelblag.pl
  • drogą korespondencyjną na adres: Departament Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg
  • osobiście pod powyższym adresem.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xyz
ponad rok temu ocena: 67%  1
A po cholerę coś zmieniać? Czy w Elblągu jest smog itd.? Czemu my mamy ograniczać a np. USA i Chiny palą węgiel w elektrowniach ile wlezie? Bezsensowna robota nikomu nie potrzebna... Dla przykładu podam także, że wulkan który wybuchł w 2010 r. na Islandii wyrzucił do atmosfery tyle dwutlenku węgla co człowiek wraz z przemysłem wyprodukuje w przeciągu 80 lat.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.