› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Rośliny pylące w marcu – jak sobie pomóc przy alergii?

› bieżące ponad rok temu    24.02.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Rośliny pylące w marcu – jak sobie pomóc przy alergii?

W marcu rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Czas, w którym przyroda budzi się do życia, jest niestety trudny dla alergików. Rośliny rozpoczynają produkcję pyłków, które należą do najbardziej uczulających alergenów. Jakie gatunki pylą w marcu? I jak alergicy mogą zredukować uciążliwe dolegliwości?

Olsza

W marcu stwierdzono najwyższe stężenie pyłków olszy w powietrzu. Dotyczyło to wszystkich regionów Polski. Przy wyjątkowo korzystnych warunkach drzewo może zacząć pylić już w lutym. Olsze rosną na wsiach, terenach podmiejskich i osiedlach na obrzeżach miast. Ich pyłek powoduje większość przypadków wiosennych alergii. Do objawów wspomnianych dolegliwości należą nieżyt nosa (w tym niedrożność, kichanie i swędzenie), a także łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówek.

Wierzba

Kolejną rośliną kwitnącą w marcu jest wierzba. Na gałązkach drzew można zaobserwować żółte kotki. Pyłek wierzb jest cięższy i większy niż pyłek olszy, dlatego rzadziej wywołuje objawy alergiczne takie jak nieżyt nosa czy łzawienie oczu.

Topola

W marcu pylenie rozpoczyna także topola. Z gałązek zwieszają się charakterystyczne bazie. Topole zwykle rosną w ogrodach i parkach miejskich. Na początku marca stężenie pyłków w powietrzu jest jeszcze niewielkie. Pod koniec miesiąca wzrasta ono do średniego poziomu. Najwięcej pyłków topoli w powietrzu znajduje się na początku kwietnia.

Leszczyna

Leszczyna zaczyna pylić wcześniej niż olsza. Już w pierwszej połowie lutego uwalnia pyłek, jeśli zajdą sprzyjające warunki. Leszczyna rośnie w lesie, w ogrodach i na działkach. Średnie stężenie pyłków w powietrzu utrzymuje się od połowy lutego do końca marca. Do objawów alergii na pyłki leszczyny należą katar i pieczenie oczu. Symptomy reakcji na alergeny często bywają mylone z przeziębieniem, dlatego że marzec należy do chłodniejszych miesięcy.

Cis

Cis kwitnie pod koniec marca, a okres pylenia wynosi od 10 do 30 dni. Najwięcej roślin rośnie w Borach Tucholskich. Jest to jednak również popularny gatunek sadzony w ogrodach. Często występuje w formie żywopłotów. Pyłek rośliny zawiera alkaloid mogący działać drażniąco na błony śluzowe nosa i gardła.

Jak walczyć z wiosenną alergią?

Jeżeli w marcu wystąpią symptomy wskazujące na alergię na pyłki roślin, warto udać się do alergologa. Specjalista pomoże określić, czy za reakcję organizmu odpowiadają właśnie konkretne alergeny. Lekarz dobierze też odpowiednie leczenie.

W kuracji alergii na pyłki stosuje się leki przeciwalergiczne. Preparaty mają za zadanie zmniejszać wydzielanie histaminy, czyli substancji odpowiadającej za pojawianie się symptomów alergii. Część leków antyhistaminowych jest dostępna na receptę, inne można kupić bez recepty. Środki stosowane przez alergików mają łagodzić katar sienny, łzawienie oczu, obrzęk błon śluzowych albo zmiany skórne związane z kontaktem z alergenem.

Na katar alergiczny często stosuje się krople do nosa. Preparaty ograniczają przekrwienie śluzówki i obrzęk, udrożniając nos. Krople zmniejszają też ilość produkowanej wydzieliny. Alergicy nierzadko sięgają też po przeciwalergiczne krople do oczu, redukujące zaczerwienienie i łzawienie.

Marzec, czyli pierwszy miesiąc wiosny, to czas, gdy rozpoczyna się pylenie roślin. Najwcześniej kwitnie olsza, leszczyna, topola, cis i wierzba. Pyłki wspomnianych roślin wywołują katar i alergiczne podrażnienia oczu. Jeżeli jest się alergikiem, po konsultacji z lekarzem warto wykorzystać do walki z uciążliwymi dolegliwościami leki przeciwalergiczne. Preparaty pomogą przetrwać okres pylenia roślin i ograniczyć kłopotliwe objawy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.