› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Rosja wprowadza bezpłatne wizy turystyczne do obwodu kaliningradzkiego!

› biznes 11 miesięcy temu    26.06.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 5 / 100%
A A A
Rosja wprowadza bezpłatne wizy turystyczne do obwodu kaliningradzkiego!

Od 1 lipca 2019 roku wejdzie w życie nowy system wydawania bezpłatnych wiz elektronicznych dla cudzoziemców wjeżdżających na teren obwodu kaliningradzkiego. Będzie je można uzyskać za pośrednictwem Internetu. Jako pierwsza o sprawie poinformowała Rosyjska Agencja Prasowa TASS. 

Wizy elektroniczne dla cudzoziemców wjeżdżających na teren obwodu kaliningradzkiego zostaną wprowadzane od 1 lipca 2019 roku. Będą one ważne przez 30 dni od daty opublikowania powiadomienia o dokumencie elektronicznym na specjalnej stronie internetowej rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i pozwolą cudzoziemcom pozostać na terenie obwodu kaliningradzkiego do ośmiu dni. Nowe przepisy dotyczą obywateli około 50 państw, w tym Polski. 

Aby uzyskać bezpłatną wizę elektroniczną uprawniająca do wjazdu na teren obwodu kaliningradzkiego należy wypełnić wniosek na stronie internetowej MSZ Federacji Rosyjskiej, co najmniej cztery dni przez planowanym przyjazdem. Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie. Aby wjechać na teren obwodu kaliningradzkiego konieczne będzie wylegitymowanie się dokumentem tożsamości oraz numerem identyfikacyjnym otrzymanym po przyznaniu wizy. Informacja opublikowana na stronie regionalnego centrum turystycznego w Kaliningradzie przypomina podróżującym, że osoby wjeżdżające do obwodu kaliningradzkiego powinny posiadać ubezpieczenie medyczne oraz bilety podróży powrotnej z Rosji lub potwierdzenie ich nabycia (w przypadku podróży koleją, drogą lotniczą lub morską). Turyści, którzy przekroczą granicę w obwodzie kaliningradzkim, również z tego terytorium muszą opuścić Rosję. 

Rosyjskie władze mają nadzieję, że wprowadzenie bezpłatnych wiz dla obcokrajowców wjeżdżających do tego regionu pociągnie za sobą wzajemne kroki ze strony sąsiadów – Litwy i Polski.

Są to bezpłatne wizy elektroniczne, które można uzyskać za pośrednictwem Internetu. Mam wielką nadzieję, że ten krok (...) doprowadzi do pewnego ocieplenia naszych stosunków oraz pragnienia opracowania przez nas, w tym naszych bałtyckich partnerów, uproszczonych sposobów poruszania się naszych obywateli, zarówno w obwodzie kaliningradzkim, jak też na Litwie i w Polsce

– poinformował gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow.

Władze obwodu kaliningradzkiego myślą w sposób biznesowy. Zakładają, że dzięki wprowadzeniu bezpłatnych wiz elektronicznych wzrośnie liczba turystów odwiedzających ten obszar. Dodatkowym impulsem będzie z pewnością również terminal pasażerski w mieście Pinierskij, który ma zostać ukończony do 2020 r. Będzie on mógł przyjmować duże statki wycieczkowe i obsługiwać do 250 tys turystów rocznie. Szacuje się, że obecnie co roku od 15 do 27% więcej osób odwiedza region. W 2018 r. do obwodu kaliningradzkiego przyjechało 1,5 mln turystów. Prognozuje się, że do 2025 roku będzie go odwiedzało do 3 mln podróżnych rocznie.

Źródła: TASS, visit-kaliningrad.ru

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Qwez
11 miesięcy temu 3
Czy w ciągu tych 30 dni można wjechać na teren obw. Kal. Kilka razy?
~ Szymon
10 miesięcy temu 2
Nie tylko raz można wjechać do Obwodu Kaliningradzkiego Obwód kaliningradzki staje się coraz bardziej popularny wśród turystów z Polski. Przyczynia się do tego wprowadzenie bezpłatnych wiz elektronicznych do tego rosyjskiego region Szymon Uhryn z biura podróży VARIUSTUR, obwód kaliningradzki stał się bardzo przyjazny dla turystów ze względu na wprowadzenie wiz elektronicznych. Oceniam tę inicjatywę bardzo dobrze. Coraz więcej turystów z Polski chce odwiedzić Kaliningrad z tego powodu, zainteresowanie rośnie. W naszym biurze odczuwamy to dobitnie, przez cały lipiec dzwonią do nas klienci, pytają o nowy porządek. Naszą pierwszą taką wycieczkę będziemy realizowali 24 lipca – powiedział Uhryn. Lista zabytków, które w ciągu jednego dnia mogą zobaczyć w Kaliningradzie klienci biura podróży VARIUSTUR, jest bardzo długa: Brama Brandenburska i Fryndlandzka, Katedra - Muzeum Kanta, pomnik Matki Rosji, Budynek Giełdy, Uniwersytet Techniczny, Teatr Dramatyczny, skwer i pomnik Schillera, Muzeum
~ matcin
11 miesięcy temu 1
Po pecik będzie się zgadzał
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.