› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Rok Rzeki Wisły. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i senator Jerzy Wcisła zapraszają elblążan

› bieżące ponad rok temu    25.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Rok Rzeki Wisły. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i senator Jerzy Wcisła zapraszają elblążan fot. Marcin Mongiałło

Dzisiaj w Jachtklubie Elbląg odbyła się konferencja, która została niemal w całości poświęcona obchodom Roku Rzeki Wisły. W wydarzeniu tym bierze udział również nasze miasto. Uczestnicy konferencji - prezydent Elbląga Witold Wróblewski, senator RP Jerzy Wcisła oraz komandor Jachtklubu Elbląg i prokurent Pętli Żuławskiej Stanisław Bogdan Justyński - zapraszali wszystkich elblążan na piknik, który odbędzie się w Jachtklubie Elbląg przy ul. Radomskiej 29 w najbliższą sobotę (29 lipca) w godz. 16.00 do 20.00. 

W jego ramach mieszkańcy naszego miasta będą mogli posłuchać koncertu szantowego grupy "The Nierobbers" (16.30 - 18.30), zobaczyć pokazy ratownictwa wodnego (18.00) oraz pierwszej pomocy medycznej (18.30)j. Piknk zakończy się biesiadą, który rozpocznie się około godz. 19.00. 

Już jutro, 26 lipca, w godzinach 12.00 - 14.00 w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska, ul. Stare Miasto 42 w Malborku odbędzie się debata "Wiślany Okrągły Stół". Spotkanie to zainicjuje działania w ramach Roku Rzeki Wisły w naszym regionie. Pięciu prelegentów opowie o aspektach związanych z Wisłą. Senator RP Jerzy Wcisła, który od lat zajmuje się drogami wodnymi, przybliży sytuację rzeki oraz plany rozwinięcia transportu i turystyki na wodzie. Kapitan Wojciech Skóra (dyrektor Centrum Turystyki Wodnej PTTK w Warszawie) zrelacjonuje rejs Wisłą. Inny z prelegentów - elblążanin Marek Kamm (instruktor sportu w MOSiR) - przedstawi autorskie opracowanie na temat nadwiślańskich podróży na dwóch kółkach. Michał Górski, prezes Pętli Żuławskiej, scharakteryzuje 5 lat funkcjonowania spółki, natomiast Rafał Wasil (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego) opowie o delcie Wisły w sieci Międzynarodowych Dróg wodnych. Po wystąpieniach zaplanowano debatę z udziałem wodniaków i osób zainteresowanych wykorzystaniem turystycznym i gospodarczym Wisły.

Rok Rzeki Wisły nie ma jednolitego scenariusza. W jego ramach odbędzie prawdopodobnie znacznie ponad sto różnych wydarzeń: flisów, spływów, rajdów, inscenizacji, imprez kulturalnych czy sportowych.

Skąd wziął się pomysł obchodów Roku Rzeki Wisły? Został on zainaugurowany 19 października ubiegłego roku. Dokładnie 550 lat wcześniej - 19 października 1466 roku - został podpisany pokój toruński, na mocy którego cała Wisła znalazła się w granicach Polski. 

Przypomnijmy, że 22 czerwca 2016 roku Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły:

W 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego.

W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Tym samym rok 1467 stał się pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski. Spław Wisłą i jej dopływami przyczynił się do rozkwitu gospodarczego w Polsce w okresie złotego wieku, dzięki czemu stała się ona europejską potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną.

Wisła – Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym. Wymaga zrównoważonego rozwoju, przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, ustanawia rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

Jaki jest cel ustanowienia tego typu wydarzenia?

Celem Roku Rzeki Wisły jest uruchomienie energii i oddolnych działań na wielu poziomach, jak również tworzenie trwałych efektów: projektów, cyklicznych działań i produktów turystycznych, kulturalnych i społecznych o charakterze lokalnym jak również w skali ogólnokrajowej.

Organizatorzy na swojej stronie internetowej uzmysławiają jak ważna była niegdyś Wisła dla rozwoju Polski:

(...) powszechnie przyjmuje się, ze właśnie rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi świata w okresie „Polski zygmuntowskiej”. Sam eksport zboża Wisłą w ciągu około 70 lat po roku 1490 wzrósł więcej niż dziesięciokrotnie – od  około 5,5 tys łasztów (prawie 20 tys metrów sześciennych) rocznie do  około 66 tys łasztów (ponad 200 tys. metrów sześciennych).

Patrząc okiem dzisiejszego ekonomisty: PKB Polski było wyższe, niż obecnie w Chinach … A Wisła była najważniejszą rzeką świata. Nie Ren, nie Dunaj albo Orinoko lub Nil… Wyobraź sobie…

Poniżej harmonogram obchodów roku Rzeki Wisły w Elblągu.

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 1
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 1
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (2)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ WON Z WCISŁĄ
    ponad rok temu ocena: 0%  2
    Właśnie idę połączyć się z Wisłą......sru,puszszszsz.....załatwione,kilogram lżejszy!
    ~ Mietek
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    Brawo Stasia.
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.