› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Rodzice walczą o przedszkole. Miasto chce je zlikwidować

› biznes 7 miesięcy temu    17.02.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Rodzice walczą o przedszkole. Miasto chce je zlikwidować fot. Nadesłane

Przedszkole nr 8 mieści się w zabytkowej willi przy ul. Bema. Budynek wymaga remontu, ponieważ jego stan zagraża już bezpieczeństwu przebywających tam dzieci i pracowników placówki. Miasto nie ma środków na remont i przedszkole chce zlikwidować. Na to nie godzą się rodzice.

Obecnie do tego przedszkola uczęszcza 47 dzieci. Już w roku ubiegłym, ze względu na zły stan techniczny budynku, wstrzymano rekrutację. Władze miasta nie mają pieniędzy na remont zabytkowej willi, chcą placówkę wygasić a budynek sprzedać.

Z taką decyzją nie zgadzają się rodzice 27 dzieci, które zostaną w przedszkolu po tym, jak pozostała dwudziestka rozpocznie w przyszłym roku naukę w szkołach.

Kilka dni temu z rodzicami i kadrą pedagogiczną przedszkola spotkali się z wiceprezydentem miasta Januszem Nowakiem.

- Dotarła już do państwa wiadomość, że będziemy chcieli wygaszać to przedszkole. Potrzebne są naprawdę duże nakłady finansowe, aby sprawić, że dzieci, które tu przebywają, będą bezpieczne. W tej chwili nikt już nie weźmie odpowiedzialności za bezpieczeństwo państwa dzieci. Jeśli będziemy wygaszać to przedszkole, to gwarantujemy wszystkim dzieciom miejsca w innych przedszkolach razem z ich wychowawcami - powiedział podczas spotkania z rodzicami dzieci z Przedszkola nr 8 Janusz Nowak (cytat: Dziennik Elbląski).

Ratusz, po burzliwym spotkaniu z rodzicami, proponuje zamiast likwidacji, zmianę lokalizacji całego przedszkola nr 8. Gdzie miałaby się przenieść ta placówka?

- Formalnie to nie jest likwidacja. Tego nie planujemy — chcemy utrzymać Przedszkole nr 8. Ono zmieni siedzibę i formę funkcjonowania. Natomiast likwidować tego przedszkola nie będziemy. Zostanie w strukturze. Co innego lokalizacja, co innego budynek. Na pewno nie ma nowego naboru, co powoduje brak dzieci z nowych roczników. Nie ma planów dotyczących uchwały o likwidacji, bo chcemy to przedszkole utrzymać. Wciąż szukany jest na nie pomysł. A w tym czasie proponowane są rodzicom inne rozwiązania. Wciąż trwają rozmowy i nie ma jeszcze konkretnych decyzji. Do końca sierpnia dzieci w tym budynku pozostaną. Teraz jest czas, w którym wciąż szukamy rozwiązań — przekazał dzień po spotkaniu z rodzicami Dziennikowi Elbląskiemu Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Rodzice jednak urzędnikom nie za bardzo wierzą i rozpoczęli samodzielnie zbiórkę potrzebnych funduszy na remont zabytkowego budynku.

„Celem zbiórki jest uratowanie zabytkowego budynku, w którym od wielu lat funkcjonuje przedszkole. Jest to miejsce, które jest ukochane przez elbląskie dzieci. Organ założycielski mimo, iż posiada informacje o potrzebie remontu od 2015 roku zaniedbuje swoje obowiązki. Od 9 marca 2022 roku dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu zapewniała o zaplanowanym remoncie. Na spotkaniu rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola z urzędnikami z Urzędu Miasta Elbląg powiedziano, iż nie ma na to środków i budynek ma być prawdopodobnie sprzedany” – informują rodzice dzieci.

- Dzisiaj stoimy przez trudnym zadaniem ratowania placówki, o dobro wszystkich dzieci, również tych które w przyszłości będą z przedszkola korzystać. Historia przedszkola sięga 1965 roku, czyli początku drugiego życia zabytkowej willi. Po tylu latach budynek ma zostać przeznaczony do sprzedaży. Cel to 800 tys. złotych. Taki koszt remontu wyceniony został rok temu. Budynek jest w dobrej lokalizacji, zapewne zostanie sprzedany jakiemuś deweloperowi i przeznaczony na funkcje mieszkalną. Jeśli znajdą się środki - przedszkole pozostanie w tym jakże pięknym budynku. Pomożecie zebrać pieniądze na remont wyjątkowego miejsca? – apelują rodzice dzieci.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/3gx72v
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ menel
7 miesięcy temu ocena: 100%  2
Budynki po straży do rozbiórki . Teren kupi deweloper. Chętnych na mieszkania gdy za płotem jest szkoła, przedszkole będzie mniej.
~ przdszkolaczek
7 miesięcy temu 1
Powiem tak jak ma byc zlikwidowane te przedszkole to trzeba bylo to zrobic 30 lat temu bo przez to ze tam chodzilem do dzis choruje i musze brac leki
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.