› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Rodzice atakują ZUS

› bieżące 13 dni temu    15.05.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
Rodzice atakują ZUS  fot. archiwum Elblag.net

Tylko w maju do warmińsko-mazurskich placówek ZUS wpłynęło prawie  6300 wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.  W oddziale ZUS w Elblągu klienci złożyli 1929 wniosków, a w oddziale w Olsztynie 4362 wnioski.

Do wszystkich placówek ZUS w całej Polsce masowo wpływają wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wpływ liczby wniosków  w kwietniu w stosunku do lutego wzrósł  aż o 145 proc.

W ciągu dwóch miesięcy wpłynęło do nas tyle wniosków ile normalnie wpływa w ciągu dwóch lat . Zazwyczaj zasiłki opiekuńcze stanowią zaledwie 8 proc. wszystkich wniosków a obecnie prawie połowa wszystkich wniosków to te za czas opieki nad dzieckiem

 – mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim


Zdarzają się dni – szczególnie po kolejnym przedłużeniu terminu pobierania zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem, że codziennie wpływa do ZUS prawie 2 tys. wniosków.  Każdy z nich przed skierowaniem do wypłaty musi być rozpatrzony pod kątem kompletności dokumentów i prawa do ubezpieczenia chorobowego, które jest podstawą do wypłaty.  

Proszę wziąć pod uwagę, że poza opiekuńczym rozpatrujemy wnioski o wypłatę zasiłków np. chorobowych, macierzyńskich czy wypadkowych i robimy wszystko żeby wypłaty były terminowe pomimo tego, że nasi pracownicy także chorują i jak wszyscy rodzice - mają prawo do opieki nad małym dzieckiem podczas zamknięcia przedszkola

- tłumaczy Ilukiewicz

Do rozpatrywania masowo napływających wniosków Oddziały ZUS kierują pracowników z innych wydziałów. Rzeczniczka podkreśla, że największym problemem (poza ilością wpływających wniosków) jest ich niekompletność. Niestety w zdecydowanej większości wnioski na opiekę nad dzieckiem są niepoprawnie wypełnione lub nie miały załączników od pracodawcy (Z-3 lub Z-3a) potwierdzających, że pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

To powoduję, że musimy kontaktować się z wnioskodawcą (w przypadku samozatrudnionych) lub pracodawcą, jeżeli ktoś ma podpisaną umowę o pracę lub umowę zlecenia i prosić o korektę

- wyjaśnia Anna Ilukiewicz. 

W przypadku osób samozatrudnionych wypłata zasiłku z ZUS nigdy nie następuje z automatu, gdy wpływa do nas wniosek – ZUS sprawdza, czy wnioskodawca podlega ubezpieczeniu chorobowemu, (bo to z tego funduszu jest wypłata), czyli albo zapłacił jeszcze za marzec składkę albo złożył wniosek o zwolnienie ze składek lub o odroczenie płatności. Ustawowo zawsze wniosek jest (i był wcześniej, bo tu się nic nie zmieniło) rozpatrywany dopiero po upływie czasu, na jaki jest wnioskowany zasiłek.

Niestety problem pojawia się, gdy do ZUS nie wpłynęła składka ani żaden z wniosków tj. o odroczenie lub zwolnienie z płacenia składki. Według przepisów przedsiębiorca ma na to wprawdzie czas do końca czerwca, ale w tej sytuacji lepiej żeby to zrobił jak najszybciej.  

W przypadku osób samozatrudnionych warunkiem ubiegania się o zasiłek jest to czy ktoś płaci za siebie składkę chorobową czy nie. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, ale już na chorobowe jest dobrowolna

- tłumaczy  Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.  

Liczby, które podaję to tylko część wniosków za maj a nie pełna liczba osób, które zwróciły się o zasiłek od dnia wejścia go w życie. Dla nas jest to ogromna ilość całkowicie dodatkowych wniosków, które muszą być rozpatrzone a proszę pamiętać, że nasi pracownicy też mają małe dzieci i część z nich została z nimi w domu. To oznacza, że pracujemy w okrojonym składzie a przecież musimy także na bieżąco wypłacać zasiłki chorobowe.

To ogrom pracy, którą wykonujemy i zapewniam, że robimy wszystko żeby pieniądze były wypłacane jak najszybciej, dlatego przesunęliśmy pracowników z innych stanowisk do rozpatrywania wniosków o zasiłki

- zapewnia rzeczniczka.  
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ikiv
10 dni temu 5
ZORGANIZUJMY OBRONĘ ZUS !
~ meexxa
11 dni temu 4
Biedni raz muszą popracować i tragedia na pół Polski... Otóż drodzy pracownicy ZUS w ilości 46 000 osób! - nie wystarczy przychodzić do pracy, żeby się należało wynagrodzenie. W pracy powinno się pracować! I nie mam na myśli w waszym przypadku - produkcji ton absurdalnych decyzji, które sami następnie kwestionujecie, zmieniacie i podważanie- cyrk stworzyliście a nie instytucję zaufania publicznego! Powinni zwolnić 45 000 osób i zostawić liczbę adekwatną do ptrzeb.
~ STOP USTAWIE 447
13 dni temu ocena: 100%  3
"Pandemia" to genialny wymysł jakiegoś cwaniaka. Zmanipulował miliony ludzi i doprowadza ich do psychozy. Wyłączcie telewizor a włączcie mózg.
~ Ojciec
13 dni temu ocena: 67%  2
Pomyślcie logicznie masowo atakują ZUS dlaczego bo pracodawca dał ultimatum albo idziesz na ZUS bo nie będę Ci płacil i cie zwalniam a tak nie musi się martwić płaci państwo a ludzie dostają grosze albo ja 600 zł od 1,5 miesiąca co mam zrobić jestem załamany.
~ Tom asz
13 dni temu ocena: 50%  1
Są sytuacje,gdy pracodawca chce by pracownik pracował i pomaga wystawiać wniosek o zasiłek a pracownik i tak przychodzi do pracy.W pasłęckich cukierniach i sklepach tak jest.Miasto małe to i się nie boją.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.