› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

komentowane

oceniane

Rodzaje kar od Google, czyli jak zepsuć pozycjonowanie stron

ponad rok temu    27.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rodzaje kar od Google, czyli jak zepsuć pozycjonowanie stron

Skuteczne pozycjonowanie stron jest możliwe tylko wtedy, gdy stosujesz się do wytycznych Google – każde odstępstwo i błąd może spowodować, że na stronę nałożona zostanie kara, która zniweczy wszystkie Twoje dotychczasowe działania SEO. Podstawowymi karami Google są ban oraz filtr – sprawdź czym się różnią i w jaki sposób możesz się z nimi uporać!

Rodzaje kar Google

Google stosuje dwie podstawowe kary, które mogą grozić w przypadku popełnienia jednego z wielu błędów na etapie pozycjonowania stron. Są to:

  • Ban, który jednocześnie jest największą, najbardziej dotkliwą karą, jaką może otrzymać strona internetowa. Ban jest równoznaczny z wyindeksowaniem witryny, a więc usunięciem jej z listy wyszukiwań w Google. Na szczęście w praktyce stosowany jest rzadko, wyłącznie w najbardziej ekstremalnych przypadkach – np. gdy właściciel strony spamuje i oszukuje, pokazując inną zawartość strony, niż ta, która jest w wyszukiwarce
  • Filtr, a więc mniej znacząca kara od Google, która w większości przypadków oznacza obniżenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google o kilkadziesiąt pozycji. Filtr nakładany jest na określony czas przez pracownika Google albo z automatu (kara algorytmiczna), a w większości przypadków spowodowany jest nieprawidłowym linkowaniem. Filtr może bardzo utrudnić skuteczne pozycjonowanie stron, szczególnie w sytuacji, gdy zostanie nałożony np. na rok.

Otrzymania którejś z kar to problem, z którym jednak można sobie w niektórych sytuacjach poradzić. W jaki sposób?

Kontynuuj pozycjonowanie stron, czyli jak usunąć karę Google

Zarówno w przypadku bana, jak i filtra, nałożonego przez Google, można naprawić sytuację. W tym pierwszym, z pozoru o wiele gorszym przypadku, niezbędne jest przede wszystkim dostrzeżenie powodu, z jakiego otrzymany został ban. Po wprowadzeniu stosownych zmian i naprawieniu błędów, które uniemożliwiają dalsze pozycjonowanie strony internetowej, należy napisać prośbę do Google o cofnięcie kary - istnieje duża szansa na jej pozytywne rozpatrzenie.

Co do filtrów, sytuacja wygląda różnie – zwykle sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku bana. Tutaj jednak otrzymasz informację o karze, często ze wskazówkami, jak naprawić błędy. Ponowne pozycjonowanie stron będzie możliwe, jeżeli naprawisz błędy i poinformujesz o tym Google, wraz z prośbą o cofnięcie kary.

Jak sprawdzić, czy strona została ukarana?

W obu przypadkach jest to bardzo proste – o filtrze zostaniesz poinformowany odpowiednim komunikatem w Google Search Console, zaś o banie dowiesz się, wpisując w adres wyszukiwarki formułę „site:strona internetowa.pl” (w miejscu strona internetowa.pl wpisujesz swoją domenę). Jeżeli nie pojawi się ona w wynikach wyszukiwania Google, oznacza to, że została wyindeksowana. A wtedy pozycjonowanie strony nie będzie niestety możliwe. Warto więc robić wszystko, aby kara została cofnięta – w przeciwnym wypadku osiągnięcie satysfakcjonujących wyników będzie niemożliwe.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.