› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Rodzaje drukarek i ich przeznaczenie – sprawdź, co należy wiedzieć

› bieżące ponad rok temu    25.02.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rodzaje drukarek i ich przeznaczenie – sprawdź, co należy wiedzieć

Wśród najpopularniejszych rodzajów drukarek możemy wyróżnić urządzenia laserowe, atramentowe oraz igłowe. Pomimo tego, że każde z nich jest inne, pełnią podobną funkcję. Ich zadaniem jest naniesienie na papier obrazu lub tekstu. Jednak technologia ta w zależności od typu drukarki jest różna, podobnie jak jakość wydruków.

Rodzajów drukarek jest na rynku nawet kilkanaście. Nie każda z nich wymaga zastosowania tuszu lub tonera. Różnią się one od siebie przede wszystkim technologią, ale także przeznaczeniem. Są to bardziej specjalistyczne urządzenia, dlatego wielu ludzi nie ma pojęcia o ich istnieniu. Najpopularniejszymi typami drukarek są urządzenia laserowe i atramentowe.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się między sobą budową, parametrami oraz sposobem działania. Wybór konkretnego typu uzależniony powinien być nie tylko od jego ceny, ale przede wszystkim przeznaczenia. Urządzenie, które sprawdzi się podczas intensywnego drukowania dokumentów niekoniecznie będzie dobre w przypadku wydruków grafik.

Rodzaje drukarek i ich przeznaczenie

Drukarka to urządzenie już niemal tak powszechnie używane jak myszka czy klawiatura. Stała się podstawowym wyposażeniem komputera. Służy ona przede wszystkim do tworzenia wersji papierowej plików cyfrowych. W ten sposób wszelkie dokumenty czy obrazy mogą zostać naniesione na papier.

Pomimo masowej cyfryzacji, urządzenia drukujące nie zostały wyparte, ponieważ nadal w wielu przypadkach wymagane jest posiadanie wersji papierowej dokumentów, chociażby po to, by je zarchiwizować.

Do podstawowych rodzajów drukarek zaliczane są urządzenia:

 • laserowe,
 • atramentowe,
 • igłowe.

Mniej popularne rodzaje drukarek to:

 • dalekopis,
 • drukarka iskrowa,
 • drukarka stałoatramentowa,
 • drukarka termiczna,
 • drukarka termosublimacyjna,
 • drukarka głowicowa,
 • drukarka rozetkowa,
 • drukarka sublimacyjna,
 • drukarka termotransferowa,
 • drukarka wierszowa.

Drukarka laserowa

Drukarki laserowe wykorzystują w czasie pracy diody LED lub światło lasera. Po uruchomieniu urządzenia, promień lasera zostaje odbity za pomocą wirującego lustra oraz zespołu soczewek, w ten sposób odwzorowuje obraz na naładowanym ujemnie albo dodatnio bębnie światłoczułym. Utworzony zostaje utajony obraz przyszłego wydruku. Toner w postaci proszku jest przyciągany do bębna, który znajduje się w sąsiedztwie zespołu wywołującego, zawierającego wkład z tonerem. Proszek zostaje przyciągnięty w miejsca, w których laser zostawił utajony obraz wydruku. Dopiero wtedy proszek zostaje przeniesiony na arkusz.

Proces ten zachodzi kilkukrotnie dla każdej strony, ponieważ obwód bębna jest mniejszy niż długość kartki A4.

Toner zostaje przyklejony do kartki jedynie elektrostatycznie, dlatego też musi ona przejść jeszcze przez fuser (czyli nagrzewnicę). Temperatura wewnątrz wynosi nawet 205 stopni C. Wałki dociskowe wprasowują toner w papier, utrwalając go. Cały proces zajmuje tylko kilka sekund.

Drukarki laserowe używają do pracy tonera. Takie rozwiązanie pozwoliło wyeliminować problem zaschniętego tuszu. Urządzenia te są uważane za trwalsze w porównaniu do atramentówek, są też tańsze w eksploatacji, ale droższe w zakupie.

Niewątpliwą zaletą drukarek atramentowych jest wysoka jakość wydruków, wydajność tonera oraz szybkość pracy urządzenia. Dlatego też najczęściej są wybierane do biura.

Drukarka atramentowa

Drukarki atramentowe przez lata nie tracą na popularności. Pierwsze urządzenia atramentowe lubiły przysparzać problemów, jednak obecnie jest ich coraz mniej. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło wiele z nich wyeliminować.

Drukarki atramentowe są niekiedy znacznie tańsze w zakupie niż laserowe, jednak ich niską cenę producenci rekompensują sobie dużymi kosztami związanymi z eksploatacją urządzenia. Często zdarza się, że cena nowego tuszu przewyższa wartość drukarki. Dlatego też w tym przypadku nie warto sięgać po najtańsze urządzenie – koniecznie najpierw trzeba się zorientować w cenach materiałów eksploatacyjnych do konkretnego modelu. Może się wówczas okazać, że drukarka nieznacznie droższa ma znacząco tańsze tusze.

Tradycyjne atramentówki nanoszą na papier niewielkie krople spreparowanego tuszu. Najczęściej spotykane są kolorowe drukarki atramentowe, w których znajduje się tusz w czterech kolorach – tzw. CMYK.

Różne rodzaje drukarek atramentowych mogą mieć zróżnicowane sposoby nanoszenia atramentu na papier. Metoda druku ciągłego polega na wyrzucaniu serii niewielkich kropelek tuszu z prędkością wynoszącą nawet 1 mln kropel na sekundę. Pole elektrostatyczne odpowiada za to, by krople padały tam, gdzie trzeba. Jest to metoda, która sprawdza się przede wszystkim w czasie drukowania obrazów, ponieważ jest dokładniejsza. Sposób Drop on Demand - wyrzuć na żądanie, odbywa się na zasadzie nanoszenia przez przesuwającą się głowicę tuszu w odpowiednim momencie, czyli na żądanie sterownika.

Drukarki atramentowe wykorzystują tusz ciekły lub stały. W pierwszym przypadku zdarza się, że wydruk, który opuścił urządzenie nie jest jeszcze do końca wyschnięty, przez co może dojść do jego rozmazania. Natomiast tusz stały podgrzewany do stanu ciekłego, a następnego natryskiwany na papier, gdzie od razu wysycha. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość drukowania na niemal każdym materiale.

Atramentówki pracują wolniej niż drukarki laserowe, przez co zdecydowanie rzadziej są wybierane do biur, gdzie jest duże zapotrzebowanie na wydruki.

Drukarki atramentowe są dzielone zazwyczaj na te posiadające głowicę zintegrowaną z urządzeniem oraz te, w których głowica została zintegrowana z kartridżami. W przypadku atramentówek bardzo ważne jest ich regularne używanie. Tylko w ten sposób nie wystąpi problem z zaschniętym tuszem, który w urządzeniach, gdzie głowica jest zintegrowana z drukarką jest równoznaczne z koniecznością zakupu nowego urządzenia, ponieważ wymiana głowicy jest zwyczajnie nieopłacalna.

Porady związane z zaschniętym tuszem w drukarce znajdują się tutaj.

Drukarki igłowe

Drukarki igłowe nazywane są również mozaikowymi. Były jednymi z pierwszych popularnych urządzeń drukujących. W czasie pracy wykorzystują taśmę barwiącą, podobną do tych stosowanych w maszynach do pisania. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty eksploatacji, a także możliwość drukowania kilku kopii za pomocą papieru samokopiującego. Niestety, wiąże się to z bardzo niską jakością wydruków, dlatego też te urządzenia są coraz częściej wykorzystywane w magazynach lub innych miejscach, gdzie nie przywiązuje się uwagi do czasu pracy drukarki oraz jakości wydruków.

Drukarki igłowe pracują bardzo głośno. Głowice składają się z 9, 24 lub 48 igieł.

Czym kierować się przy wyborze rodzaju drukarki?

Podczas wyboru rodzaju drukarki większość z nas bierze pod uwagę jedynie urządzenia laserowe lub atramentowe. Są to najczęściej wybierane urządzenia ze względu na ich funkcjonalność oraz koszty zakupu i eksploatacji.

Nie da się ukryć, że drukarki atramentowe są tańsze od laserowych, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę wydajność urządzeń oraz koszty eksploatacji, zdecydowanie korzystniej wypada laser.

Przed zakupem urządzenia warto wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Należy określić, jakiego typu dokumenty będziemy drukować najczęściej, ponieważ wbrew pozorom zupełnie innego urządzenia potrzebujemy do drukowania kolorowych grafik, a innego do czystego tekstu.

Wydruki monochromatyczne są tańsze, zarówno jeśli chodzi o zakup urządzenia, jak i materiały eksploatacyjne. Warto się zdecydować na to rozwiązanie, jeżeli drukowane będą same dokumenty, bez grafik, wykresów oraz zdjęć. W przeciwnym razie wybór urządzenia monochromatycznego może okazać się nieopłacalny, jeśli i tak jeden z pracowników będzie odwiedzał regularnie pobliską drukarnię, by wydrukować dokument w kolorze. Drukarki monochromatyczne pracują szybciej niż kolorowe.

W wielu przypadkach, szczególnie, gdy drukarka ma pracować w biurze, bardzo istotna jest prędkość wydruku, która określa ilość stron, jaką jest w stanie wydrukować urządzenie w przeciągu jednej minuty. Parametr ten jest ważny, gdy zapotrzebowanie na wydruki w firmie jest bardzo duże.

Nie bez znaczenia jest również maksymalnie obciążenie, które określa ile stron miesięcznie jest w stanie wydrukować urządzenie. Oczywiście ilość ta jest jedynie orientacyjna i nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas przekroczyć zakładaną liczbę. Należy się jednak liczyć z tym, że permanentne przekraczanie zakładanej miesięcznej ilości wydruków może trwale uszkodzić drukarkę lub znacznie skrócić jej żywotność.

Rodzaje drukarek a wynajem urządzeń

Wielu przedsiębiorców chcąc pozbyć się problemów z wyborem rodzaju drukarek do biura oraz kosztów związanych z ich zakupem, decyduje się na wynajem drukarek. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki któremu firma otrzymuje urządzenia dopasowane do potrzeb pracowników.

Doradca pomaga w doborze sprzętu, biorąc pod uwagę miesięczne zapotrzebowanie na wydruki w biurze oraz ich rodzaj. Wykorzystanie systemu zarządzania wydrukiem pozwala stale monitorować stan materiałów eksploatacyjnych oraz błyskawicznie wykryć ewentualne awarie. Takie rozwiązanie daje możliwość szybkiej reakcji – specjalista może pojawić się w firmie z odpowiednim sprzętem do naprawy lub wystarczającą ilością materiałów eksploatacyjnych. Dzięki temu urządzenia nie generują przestojów w pracy. Drukarki, których nie da się naprawić na miejscu są odsyłane do serwisu, a na ich miejsce biuro otrzymuje nowe urządzenia o tych samych lub lepszych parametrach, do czasu naprawy poprzednich drukarek.

Więcej informacji na temat systemu zarządzania drukiem znajdziesz tu.

Wynajem drukarek jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, które nie nadszarpuje budżetu firmy, a przy tym gwarantuje opiekę specjalisty, który pomaga wybrać odpowiednie urządzenia, spełniające oczekiwania pracowników.

Szczegółowe informacje na temat wynajmu drukarek znajdują się tutaj.

Podsumowanie

Rodzaj drukarki powinien być wybrany przede wszystkim pod względem potrzeb. Warto wybrać tańszą drukarkę laserową monochromatyczną, jeżeli nasze zapotrzebowanie na wydruki obejmuje jedynie czysty tekst, bez elementów graficznych. Jeżeli natomiast od czasu do czasu mamy do wydrukowania materiały szkoleniowe, które zdecydowanie lepiej wyglądają w kolorze, zalecana jest kolorowa drukarka atramentowa.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie chce inwestować we flotę drukującą, może on się zdecydować na wynajem urządzeń, wówczas specjalista pomoże dobrać odpowiedni rodzaj drukarki do potrzeb firmy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.