› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Robert Koliński oskarżony, gdyż inny elblążanin nie uważa się za "faszystę" i "naziola"

› bieżące ponad rok temu    10.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 15 ocen 1 / 100%
A A A
Robert Koliński prezentuje akt oskarżenia prywatnego;Robert Koliński prezentuje akt oskarżenia prywatnego; fot. Marcin Mongiałło

18 kwietnia 2017 r. elblążanin, członek i jeden z głównych działaczy stowarzyszenia Elbląscy Patrioci, wniósł do Sądu Rejonowego w Elblągu prywatny akt oskarżenia z art. 212 § 2 kk przeciwko Robertowi Kolińskiemu, działaczowi Partii Razem w Elblągu.

12 czerwca elbląski sąd umorzył postępowanie karne w sprawie, nie dopatrując się w działaniach oskarżonego czynu zabronionego. W ustnym uzasadnieniu Sąd wskazał, że elblążanin nie jest osobą publicznie znaną, aby mógł być identyfikowany jako główny organizator. Ponadto Robert Koliński nie wymienił go z nazwiska. Odnosząc się do użytych przez oskarżonego Roberta Kolińskiego zwrotów Sąd uznał, że nie wykraczają one poza standardy występujące na portalach społecznościowych, a oskarżony wyraził tylko swoje zdanie na ten temat.

Elblążanin, który wcześniej wniósł akt oskarżenia, nie zgodził się z postanowieniem w sprawie umorzenia postępowania karnego i złożył zażalenie do Sądu Okręgowego w Olsztynie (za pośrednictwem Sądu Rejonowego w Elblągu, II Wydział Karny).

Mam prawo do obrony mych praw tak, jak każdy obywatel. Epitety użyte przez oskarżonego były drastyczne. Zostałem przez oskarżonego wielokrotnie zniesławiony, zaliczony do "faszystów", "środowiska neofaszystowskiego", "nazioli", "piewców morderców Polaków", "nacjonal-faszystowskich bojówek" itp. (dowody, w postaci wydrukowanych zrzutów z ekranu, załączyłem do aktu oskarżenia). W tej sytuacji orzeczenie sądu nie ma oparcia w stanie faktycznym, ani prawnym sprawy, gdyż oskarżony swoim działaniem niewątpliwie wypełnił znamiona przestępstwa.

- napisał m.in. w zażaleniu

Wskazał też, że:

postępowanie oskarżonego było  szczególnie rażące, przeprowadził on przeciwko organizatorom marszu (a więc również mnie) rodzaj kampanii propagandowej, używając sformułowań drastycznych. Pojęcia "naziol", "piewca morderców Polaków" czy "nacjonal-faszystowska bojówka" w powszechnym odbiorze są rozumiane jako synonim hitlerowca, zbrodniarz, zdrajcy, kryminalisty. Mając na uwadze, że jestem działaczem patriotycznym, tego typu sformułowania są wyjątkowo uwłaczające i rażąco wykraczają poza ogólnie przyjęty poziom debaty czy krytyki.

 

Jako współorganizator Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mam prawo obrony przed publicznym poniżaniem mnie i narażaniem na utratę zaufania, potrzebnego do prowadzenia działalności społecznej, patriotycznej i charytatywnej.

 

Nie jestem "celebrytą" ani nie zamierzam nim zostać. Niemniej, jestem rozpoznawalny jako działacz społeczny. W środowiskach patriotycznych i narodowych oraz wśród elblążan było wiadomo, że jestem współorganizatorem marszu. Sformułowane przez zarzuty epitety spowodowały, że w tym kontekście różne osoby pytały mnie, czym się zajmuję, jakie mam poglądy itp., co sugeruje, iż sprawa stała się głośna i wzbudziła wątpliwości do mnie jako organizatora (...) Postępowanie oskarżonego w oczywisty sposób spełniło znamiona zniesławienia określonego w art 212 § 2 kk.

8 sierpnia Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził, że umorzenie postępowania karnego nie było prawidłowe ze względów proceduralnych, przychylając się do wyżej przedstawionego zażalenia. Postanawił przekazać sprawę Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania merytorycznego. Wskazał, że kwestia nie została dostatecznie wyjaśniona, a do jej rozpatrzenia konieczne jest wzięcie pod uwagę zasad bezpośredniości i kontradyktoryjności.

Warto dodać, że Robert Koliński nie był obecny na pierwszej rozprawie.

Do dzisiaj nie widziałem wydruków (z portalu społecznościowego - przyp. red.), które oni przedstawiają. Opierałem się jedynie na tym, co otrzymałem w postanowieniu

- argumentował. 

Sprawa ma związek z komentarzami, które pojawiły się w Internecie w związku z organizacją II Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przeszedł ulicami Elbląga 25 lutego. Jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Obóz Narodowo-Radykalny, Stowarzyszenie Wolność i Niepodległość i Młodzież Wszechpolska. Wkład w organizację marszu mieli również kibice Olimpii Elbląg.

22 lutego Robert Koliński napisał na jednym z elbląskich portali internetowych następujący komentarz:

W dniu dzisiejszym prasa elbląska podała, że przez ulice naszego miasta ma przejść marsz, który będzie fetował m.in. bandytów, zbrodniarzy, morderców i gwałcicieli Polek i Polaków, których te środowiska nazywają "wyklętymi".

 

Pomimo naszych wielokrotnych, nagłaśnianych również przez lokalną prasę, apeli do radnych miejskich i Witold Wróblewski - Prezydent Miasta Elbląg władze miejskie pozostały głuche na sprawę swojego patronatu nad obchodami związanymi z tzw. Biegiem Wilczym Tropem (nazwa nieprzypadkowo kojarzy się elblążanom z lokalnym posłem PiS, Jerzym Wilkiem, który od dłuższego czasu wspiera inicjatywy środowisk ultraprawicowych, 'wyklętych' oraz otwarcie faszystowskich w naszym mieście).

 

Ośmielone tym żenującym brakiem wiedzy historycznej elbląskich radnych miejskich oraz jakiejkolwiek pokory wobec ofiar zbrodniczego podziemia powojennego ze strony miejskich decydentów, środowiska prawicowe i neofaszystowskie postanowiły zorganizować prowokacyjny marsz ulicami naszego miasta - organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni.

Ten i inne komentarze spowodowały reakcję członka towarzyszenia Elbląscy Patrioci. Sprawa znalazła miejsce w sądzie. Wiele wskazuje na to, że potrwa jeszcze długo.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW
Komentarze (15)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 60%  15
Hitlerowcy też mówili, że oni oczyszczaja naród, a siebie nie nazywali zbrodniarzami. Czy to prawda? To nas oceniaja, a nie my siebie panie skarżący. Skończy się władza PiSu i skończy sie samowola ONRu.
~ Precz z komunizmem i faszyzmem
ponad rok temu ocena: 25%  14
Stara szkoła, jak to mawiał Stalin: "nazywajcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej"
~ Dvg
ponad rok temu ocena: 33%  13
Od początku uczestniczę w Marszach Pamięci Żołnierzy Wyklętych i nie zauważyłem tam żadnych sympatyków faszyzmu. Wręcz przeciwnie, widziałem tam całe rodziny, uczące swoje dzieci postaw patriotycznych.
~ Milena W
ponad rok temu ocena: 38%  12
Niech takie marskistowskie osobowości bez cienia charakteru w końcu przestaną opluwać ludzi kochających Polskę i jej tradycję. To jest celowa działanie na szkodę narodu i rozbijanie wspólnoty , która jest nam tak bardzo potrzebna. Ten facet na potrzeby swoich mocodawców (każdy wie że jest nierobem i chyba nigdy się pracą fizyczną nie zbrukał) czyni ferment celowo. To jego utrzymanie. Tym się zainteresujcie. Kto mu płaci.
~ nie antypolak
ponad rok temu ocena: 34%  11
Również mam nadzieję że temu Kolińskiemu w końcu ktoś da porządnego kopa w 4 litery. Gnojek, który nie ma wiedzy, będzie się udzielał na portalach i pisać jaki on to jest. No cóż "elblonskie" sądy już takie są, protestuję dla nich , organizuje im marsze, to i go uniewinniają, to jest typowe. Już od dłuższego czasu przyglądałem się jego wpisami antypisowskimi ( nie nie jestem za PIS ) . Widać że następny wysłannik nowoczenych Platformiaków. Życzę panu z "Elbląscy patrioci" wygrania sprawy, i robienia swojego, bo lewactwa już nie da się oglądać jak niszczą nasz kraj. Pozdrowienia panie Koliński do więzienia.
~ ???
ponad rok temu ocena: 100%  10
Panie autorze: dlaczego do sądu w Olsztynie?
~ autor
ponad rok temu ocena: 100%  9
Ps Nie zajmuję się przerabianiem faktów..
~ autor
ponad rok temu ocena: 100%  8
Tak oryginalnie skierował pismo :)
~ Przem
ponad rok temu ocena: 21%  7
Wystarczy ogarnięty prawnik aby zapadł wyrok skazujący.
~ antynaziol
ponad rok temu ocena: 71%  6
Kto temu czemuś napisał tekst zażalenia, bo nie wierzę, że sam.
~ Ozzie
ponad rok temu ocena: 36%  5
Koliński niech szybko wstąpi do jakiejś postkomunistycznej partii typu PO, SLD, KWW Wróblewskiego, PSL - wtedy elbląski kolesiowski "sont" na pewno go uniewinni
~ nie antypolak
ponad rok temu ocena: 26%  4
A jaaaak, oczywiście że tak, robi dla nich marsze, płacze na fejsbukach to i jakąś przychylność dostanie od naszego kochanego sądu, bo z tego co wiem to niektórzy uczestnicy tych jakże nie antypolskich marszów, mają rodzinkę, która jest bardzo wysoko postawiona w hierarchii sądowniczej, prawniczej. Pozdrawiam.
~ Janusz3000
ponad rok temu ocena: 80%  3
STOP FASZYZMOWI
~ Albert Pierrepoint
ponad rok temu ocena: 38%  2
Mam nadzieje że mu dowalą!
~ Nowoczesny
ponad rok temu ocena: 93%  1
To może być ciekawy proces który może dać nam ciekawe odpowiedzi;)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.