› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Robert Koliński niewinny. Według sądu bezpieczne granice publicznej debaty zostały zachowane

› bieżące ponad rok temu    21.02.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 20 ocen 7 / 100%
A A A
Robert Koliński niewinny. Według sądu bezpieczne granice publicznej debaty zostały zachowane fot. Marcin Mongiałło

Dzisiaj, 21 lutego, Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił oskarżonego Roberta Kolińskiego w sprawie z oskarżenia prywatnego o zniesławienie (art 212 KK) i obciążył oskarżyciela Jacka Gierwatowskiego kosztami sądowymi w całości oraz zadecydował o zwrocie kosztów zastępstwa procesowego (adwokackich). Sędzia Maciej Rutkiewicz uznał, że posty oskarżonego na temat ONR mieszczą się w granicach publicznej debaty. Wyrok nie jest prawomocny.

Sprawa ma swoje źródło w komentarzu, który niemal dokładnie rok temu, 22 lutego 2017 roku, napisał działacz Partii Razem Robert Koliński na jednym z elbląskich portali internetowych. Spotkał się z ostrą reakcją członka stowarzyszenia Elbląscy Patrioci Jacka Gierwatowskiego, który skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.

22 lutego 2017 r. Robert Koliński napisał na jednym z elbląskich portali internetowych następujący komentarz:

W dniu dzisiejszym prasa elbląska podała, że przez ulice naszego miasta ma przejść marsz, który będzie fetował m.in. bandytów, zbrodniarzy, morderców i gwałcicieli Polek i Polaków, których te środowiska nazywają "wyklętymi".

 

Pomimo naszych wielokrotnych, nagłaśnianych również przez lokalną prasę, apeli do radnych miejskich i Witold Wróblewski - Prezydent Miasta Elbląg władze miejskie pozostały głuche na sprawę swojego patronatu nad obchodami związanymi z tzw. Biegiem Wilczym Tropem (nazwa nieprzypadkowo kojarzy się elblążanom z lokalnym posłem PiS, Jerzym Wilkiem, który od dłuższego czasu wspiera inicjatywy środowisk ultraprawicowych, 'wyklętych' oraz otwarcie faszystowskich w naszym mieście).

 

Ośmielone tym żenującym brakiem wiedzy historycznej elbląskich radnych miejskich oraz jakiejkolwiek pokory wobec ofiar zbrodniczego podziemia powojennego ze strony miejskich decydentów, środowiska prawicowe i neofaszystowskie postanowiły zorganizować prowokacyjny marsz ulicami naszego miasta - organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni.

To przede wszystkim właśnie ten komentarz stanowi podstawę procesu. Sprawa znalazła swój finał w elbląskim sądzie, w którym odbyło się już kilka posiedzeń.

Nie tak dawno w Sądzie Rejonowym w Elblągu zeznawali świadkowie oskarżenia – sympatycy i członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego oraz przedstawiciele organizacji, które przygotowywały Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głos w przedmiotowej sprawie zabierali oczywiście także oskarżyciel Jacek Gierwatowski i oskarżony – Robert Koliński. Oboje przytaczali argumenty, które podważały racje strony przeciwnej. 

Na dzisiejszej rozprawie adwokat oskarżonego – Marcin Wróbel – wnosił o jego uniewinnienie.

Jego celem nie było poniżenie nikogo z opinii publicznej, ale ostrzeżenie opinii publicznej przed zagrożeniem faszyzmem

– argumentował. 

Sąd przyznał rację obrońcy adwokatowi Marcinowi Wróblowi, który – według orzeczenia Sądu – słusznie zauważył, że nie ma w tym przypadku możliwości popełnienia przestępstwa z art 212 Kodeksu karnego przeciwko samej organizacji, w tym przypadku ONR (art. 212 § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.). Jednocześnie sąd w uzasadnieniu wydanego orzeczenia przytoczył art. 213 Kodeksu karnego (§ 1. Nie ma przestępstwa określonego w art. 212 zniesławienie § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy. § 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 zniesławienie§ 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut: 1) dotyczący postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną lub 2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu).

Reasumując sąd argumentował, że w retoryce, którą stosował oskarżony mieliśmy do czynienia z prawdą i obroną społecznie uzasadnionego interesu:

Nie ma możliwości popełnienia przestępstwa z art. 212 Kodeksu karnego na szkodę całej grupy osób, stowarzyszenia, organizacji czy partii. Nie ma takiego orzecznictwa. Mamy na szczęście w Polsce wolność słowa, wymianę dyskusji i trzeba z tego korzystać. To jest dozwolona dyskusja publiczna (...) Pańska organizacja sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy, które wykorzystywała organizacja działająca w II RP. Piszecie w deklaracji ideowej, że jesteście przeciwnikami demokracji i że jesteście zwolennikami ustroju hierarchicznego (w kontekście pożądanego ustroju przyszłej Polski w świetle deklaracji ideowej ONR – przyp. red.). Cóż to jest ustrój hierarchiczny? To jest właśnie ustrój totalitarny. Dokładnie to samo, tylko inaczej nazwane. Nazywajmy rzeczy po imieniu, a zmienią się w okamgnieniu.

Sąd zwrócil uwagę, że ONR posiłkuje się symbolem falangi – tym samym, który był spotykany w faszystowskiej Hiszpanii. Ponadto podniósł, że w deklaracji ideowej poza sformułowaniem, że ONR jest przeciwko wszelkim totalitaryzmom występuje jednocześnie hasło homogeniczności etnicznej (cytat z deklaracji ideowej ONR: "Potępiając rasizm biologiczny, postulujemy zachowanie stanu homogeniczności etnicznej, który sprzyja utrzymaniu pokoju społecznego i stabilności państwa" – przyp. red.).

Przypomina mi to homogenizację w przemyśle spożywczym, serek homogenizowany; i rzeczywiście. Sprawdzam i czytam, że homogenizacja produktów spożywczych to ich ujednolicenie.

– mówił sędzia wygłaszając uzasadnienie wyroku.

 Pan w swojej przemowie odniósł się do terroryzmu islamskiego

– zwrócił się sędzia do Jacka Gierwatowskiego.

Radziłbym odnosić się do udokumentowanych faktów historycznych. Tak bezpieczna Europa jak w tej chwili nie była nigdy w historii. W latach 80-tych, 90-tych w Europie było wielokrotnie więcej zamachów terrorystycznych niż ma to miejsce obecnie. Przytoczę tylko działalność takich organizacji jak IRA, ETA...

– kontynuował sędzia 

Głosicie takie poglądy, tak się zachowujecie na demonstracjach, że tak a nie inaczej jesteście postrzegani. (...) Oskarżonemu nie chodzi o sam marsz, ale o jego organizatorów. Kwestia żołnierzy wyklętych jest problemem skomplikowanym. Wystarczy obejrzeć "Popiół i diament" – film, który w sposób bardzo interesujący pokazuje tę kwestię. 

– zauważył odczytując uzasadnienie wyroku.   

Zdaniem sądu komentarze Roberta Kolińskiego opublikowane w Internecie nie dotyczyły Jacka Gierwatowskiego, a organizacji ONR i nie przekraczały bezpiecznych granic debaty publicznej. 

Odmiennego zdania był Jacek Gierwatowski, który przyszedł na rozprawę wyraźnie niedysponowany (choroba skutkująca m.in. wysoką temperaturą), argumentował, że ONR nie jest organizacją faszystowską. Przytoczył w tym miejscu postać lidera tej organizacji z okresu międzywojennego – Jana Mosdorfa, który zginął w obozie koncentracyjnym za pomoc udzielaną Żydom. Wskazywał, że NSZ również nie jest faszystowską organizacją. Przypomniał, że Sejm RP we wrześniu ubiegłego roku w stosownej uchwale uczcił Narodowe Sily Zbrojne.

Wyrok nie jest prawomocny. Jak udało nam się dowiedzieć Jacek Gierwatowski zamierza złożyć odwołanie. 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 50

  • 28
   ZADOWOLONY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 6
   WKURZONY
  • 13
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (20)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ RexMundi
  ponad rok temu ocena: 47%  20
  per kolinski - bełkot słychać z twoich ust a do tego obrażanie i zero argumentów. Szkoda czasu na dyskusje z kimś kto popiera zbrodniczy komunizm i nie widzi tego.
  ~ EuPi
  ponad rok temu ocena: 50%  19
  Brawo Robert i Brawo Sąd, który jeszcze nie dał się zastraszyć pisiorom!
  ~ koloro
  ponad rok temu ocena: 48%  18
  Jeszcze tego by brakowało, żeby O(braz)N(ędzy i)R(ozpaczy) miał wygrywać w sądach tak chore sprawy. Brawo sędzia!
  ~ robin hood
  ponad rok temu ocena: 32%  17
  Sędzia był rozgrzany, stąd lewacki wyrok ?
  ~ SontLinski
  ponad rok temu ocena: 29%  16
  Zgadzam się z przedmówcą że takie wyroki elblonskiego „sontu” potwierdzają tezę iż nasze piękne POpaprane sonty potrzebują zmiany bo uniewinniają właśnie takich ludzi jak wyżej wymieniony Koli.... nie może przejść nawet napis Koli.... bo jak się na niego patrzy to przychodzą tylko złe myśli do glowy, ehh... co mam napisać elblonskie sonty takie sprawiedliwe, ostatnio sędzia zabrał babce 50 zł i on nie był złodziejem on był roztargniony Hahaha.... gratulacje sonty sonty sonty Wy jesteście nasza sprawiedliwa elita co za nic nie robienie dostaje 20 tys zł miesięcznie plus pensje tzw 13-stki , ahh No tak zapomniałem ze to za wasza ciężka prace, Zły ja. A tak na serio to standardowa żenada naszego sontu, choć niczego innego się nie spodziewałem skoro koli.... tak dumnie reprezentował dumę elblonskiego zagrożonego sontu hehehhhrrheehe
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
  ~ szimurina
  ponad rok temu ocena: 53%  15
  Brawo! Madry wyrok. Przed wojną ONR był faszystowski i teraz to tez faszyści.
  ~ bezpiecznik
  ponad rok temu ocena: 45%  14
  "Tak bezpieczna Europa jak w tej chwili nie była nigdy w historii" A sędzia zapomniał już co się działo 2 lata temu w sylwestra w Kolonii? A burdy, morderstwa, rozboje na przedmieściach Paryża i wielu innych miast Europy Zachodniej, które są na porządku dziennym? A fakt, że coraz trudniej znaleźć chętnych do pracy w Policji w Szwecji? itp. itd.
  ~ Aros
  ponad rok temu ocena: 58%  13
  http://dzienniknarodowy.pl/gre...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Gga
  ponad rok temu ocena: 100%  12
  Po pierwsze panie kolinski to nie chciał pan brać udziału w debacie z panem Leszkiem Zebrowskim. Po drugie to prawda ze trzyma pan zdjęcia dzieci w komputerze?
  ~ Robert Koliński
  ponad rok temu ocena: 69%  11
  Lol, zapraszam, historyczni analfabeci xD Chętnie pozamiatam faszystów jeszcze raz w sądzie, na oczach całej Polski - akurat kampania idzie, przyda się darmowy czas reklamowy we wszystkich ogólnopolskich mediach:)
  oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
  ~ aros
  ponad rok temu ocena: 27%  10
  https://kierunki.info.pl/2018/... Koliński znowu staniesz przed wymiarem sprawiedliwości, tym razem jako oskarżony o propagowanie ideologii totalitarnej
  ~ Robert Koliński
  ponad rok temu ocena: 65%  9
  Tytułem komentarza do tego prawackiego bełkotu:) https://www.facebook.com/perma...
  ~ Wyborca
  ponad rok temu ocena: 57%  8
  Mądry i sprawiedliwy wyrok.ONR powinien zostać zdelegalizowany jak w II RP.
  ~ modal
  ponad rok temu ocena: 59%  7
  Bardzo dobrze, brawo sędzia!
  ~ wdr
  ponad rok temu ocena: 63%  6
  Faszyści z ONR się wstydzą swoich poglądów?
  ~ Aros
  ponad rok temu ocena: 48%  5
  Cytat z werdyktu: "Kwestia żołnierzy wyklętych jest problemem skomplikowanym. Wystarczy obejrzeć "Popiół i diament" HAhahahahahaha Sędzia opiera werdykt nafilmie z 1958 roku mając w nosie całą, dziś liczącą setki opracowań naukowych historiografię popełnioną po roku 1990. Ręce opadają!!!
  ~ Żółwik
  ponad rok temu ocena: 45%  4
  Faktem jest jedno - ten wyrok tylko potwierdza konieczność zmian w stanie sędziowskim. Przecież to uzasadnienie wyroku urąga podręcznikom z historii! Przykład: "ONR posiłkuje się symbolem falangi – tym samym, który był spotykany w faszystowskiej Hiszpanii" Pięknie! Tylko że symbolem Hiszpańskiej Falangi(zapewne to zbieżność nazwy pokierowała "fantazją" sędziego) było jarzmo i strzały (hiszp. Yugo y Flechas) czyli historyczny symbol Królów Katolickich. Podsumowując: Sędzia słyszał gdzieś dzwony, ale nie wiedział z którego kościoła dochodziło. Prawda panie sędzio?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Seba
  ponad rok temu ocena: 22%  3
  No tak ,ale żeby teraz nie stało się normą, że można pomawiać bezkarnie o najgorsze rzeczy. W złym kierunku to idzie.
  ~ zzz1450
  ponad rok temu ocena: 69%  2
  No tak, ale określenie "faszystowski" w przypadku ONR wydaje się raczej być stwierdzeniem pewnego faktu.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.