› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Robert Gontarz wybrany sekretarzem Sejmu RP

› bieżące 7 miesięcy temu    14.11.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Robert GontarzRobert Gontarz fot. Marcin Mongiałło

Na wczorajszym posiedzeniu (13 listopada 2019 r.) Robert Gontarz, poseł z naszego okręgu, został wybrany sekretarzem Sejmu RP.

Sekretarz sejmu to poseł wykonujący czynności pomocnicze w zakresie kierowania obradami sejmu przez marszałka. Regulamin Sejmu RP wskazuje, że "obradami Sejmu kieruje Marszałek lub w jego zastępstwie wicemarszałek, przy pomocy dwóch sekretarzy Sejmu" (art. 178).  Posłowie, którzy zamierzają wziąć udział w dyskusji nad określonym punktem porządku dziennego, zapisują się do głosu u sekretarza Sejmu prowadzącego listę mówców (art. 179).

Sekretarze sejmu pełnią również ważną funkcję w przypadku zarządzenia głosowania imiennego.  O przeprowadzeniu głosowania imiennego decyduje Sejm większością głosów na wniosek Marszałka Sejmu lub na pisemny wniosek poparty przez co najmniej 30 posłów. Głosowanie imienne odbywa się przy wykorzystaniu przygotowanej w tym celu urny; posłowie kolejno, w porządku alfabetycznym, wyczytywani przez sekretarza Sejmu, wrzucają swoje kartki do urny. Otwarcia urny oraz obliczenia głosów dokonuje pięciu, wyznaczonych przez Marszałka Sejmu, sekretarzy Sejmu. Wyniki głosowania ogłasza Marszałek Sejmu. Wyniki głosowania imiennego Marszałek ogłasza na podstawie protokołu przedstawionego przez sekretarzy Sejmu dokonujących obliczenia głosów (art. 188). 

Artykuł 6. Regulaminu Sejmu wskazuje, że Sejm wybiera 20 sekretarzy Sejmu. Kandydatów zgłasza Prezydium Sejmu, a ich wybór odbywa się łącznie, chyba że Sejm postanowi inaczej. Mogą być odwołani przez Sejm.

Przypomnijmy, że Robert Gontarz, zamieszkały we wsi Tuczki (gmina Rybno w powiecie Działdowskim, województwo warmińsko mazurskie) w południowej części naszego województwa, otrzymał mandat poselski pomimo że startował z odległego, 14 miejsca, na liście Prawa i Sprawiedliwości w naszym okręgu wyborczym (elbląskim, nr 34).  Poseł ma 26 lat (urodził się 2 lipca 1993 r.) i jest obecnie najmłodszym polskim parlamentarzystą. Uzyskał tytuł magistra na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje w spółce Energa-Operator w dziale zarządzania inwestycjami. Od 2018 r. zasiada jako radny w radzie sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Robert Gontarz to nie tylko ścisły umysł. Ten uzdolniony młody człowiek jest poetą. W wolnym czasie pisze wiersze. 

Polityką interesuje się od wielu lat. W 2012 roku, został młodzieżowym Marszałkiem Sejmu. Nie zapomnę, kiedy przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku spotkałem Roberta i jego ojca podczas nocnej akcji klejenia plakatów wyborczych (Robert Gontarz startował  wówczas do Sejmu z nr 6 na liście PiS-u). Pamiętam, że była to bardzo późna godzina i zapytałem wóczas skąd pochodzą. Nie będę ukrywać, że byłem zaskoczony, kiedy otrzymałem informację, że przyjechali do Elbląga z okolic Działdowa. W "prezencie" otrzymałem wówczas mnóstwo długopisów z wizerunkiem kandydata. 

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. Robertowi Gontarzowi nie udało się uzyskać mandatu. W tegorocznych wyborach odniósł sukces. Otrzymał poparcie 7 702 wyborców i wszedł do parlamentu. Najwięcej głosów zdobył w powiecie działdowskim – 4601 (17,92%), iławskim – 1394 (3,69%) oraz nowomiejskim – 723 głosów (4,07% wszystkich głosów). W Elblągu zdobył poparcie zaledwie 102 wyborców, co stanowilo 0,2 % wszystkich głosów oddanych w naszym mieście. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ marszalek polny
7 miesięcy temu 2
z pewnością Elbląg to jego oczko w głowie... był, jest i będzie.
~ Noname
7 miesięcy temu ocena: 40%  1
Na pewno ma duże doświadczenie! Buhahahahh :)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.