› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na finiszu

› bieżące ponad rok temu    31.03.2015
Paweł Makowski
komentarzy 1 ocen 8 / 63%
A A A
Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na finiszu fot. www.zegluga.com.pl

Projekt rewitalizacji Kanału Elbląskiego, realizowany od 2011 roku zakłada poprawę warunków żeglugowych, a co za tym idzie – również bezpieczeństwa jego użytkowników. Głównym celem przedsięwzięcia jest jednak zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu. Inwestycja wchodzi w końcową fazę realizacji.

Jedyny w swoim rodzaju

Projekt rewitalizacji Kanału Elbląskiego, zbudowanego w latach 40. XIX w., którego realizację rozpoczęto przed czterema laty, ma charakter ponadregionalny. Poza powiatami: elbląskim, ostródzkim i iławskim, uwzględnia również szlak żeglugowy, łączący Morze Bałtyckie z Warmią i Mazurami. Wśród walorów turystycznych Kanału wymienia się zabytki XIX-wiecznej hydrotechniki o randze międzynarodowej, ponadto na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP z 2011 roku jego fragment uznano za Pomnik Historii.

Unia na ratunek

Rewitalizacja drogi wodnej, mierzącej ponad 150 km długości, nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Na początku lipca 2011 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, instytucja odpowiedzialna za realizację wspomnianego projektu, otrzymał wsparcie finansowe w wysokości ponad 48 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozwoliło to na przystąpienie do działania. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 115 mln zł.

Cel – Kanał turystycznie atrakcyjny

Przedsięwzięcie, zakładające realizację czterech zadań, wśród których wymienić należy odmulanie dna, przebudowę śluz czy wzmocnienie brzegów ma cztery zasadnicze cele: poprawę warunków żeglugowych na Kanale, bezpieczeństwa, poprawę funkcjonalności i przede wszystkim zwiększenie jego atrakcyjnośći turystycznej zarówno w skali regionu jak i kraju. Obecnie dobiegają końca prace przy remoncie pochylni: Buczyniec, Jelenie, Oleśnica i Kąty.

Zadanie to jest najbardziej skomplikowane, wykonywane pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Jego pracochłonność wynika z technicznej złożoności systemu zabytkowych pochylni, ponieważ wszystkie elementy są odtwarzane zgodnie z pierwowzorem. W najbliższym czasie wykonany ma być montaż kół linowych na filarach dolnych i górnych poszczególnych pochylni.

-podaje gdański RZGW.

Optymistyczne prognozy zakładają otwarcie Kanału Elbląskiego już w czerwcu bieżącego roku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kat na idiotów
ponad rok temu ocena: 33%  1
Uważam, że prokurator powinien przyjrzeć się tej "rewitalizacji" gdzie są stare oryginalne koła elementy metalowe itd gdzie wywożą ziemie i jak to jest zrobione zwłaszcza siłownia? Szkoda,że nie ma żadnego dziennikarza w elblag.net który zanim zrobi kopiuj wklej zada pytanie . Tu pytanie do tego autora co nie wie co zrobić żeby zaistnieć-byłeś w Kątach, Buczyńcu no to o czym piszesz? Ręce opadają!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.