“Rewir” Dominiki Lewickej-Klucznik oraz “6×6 Elbląg” Dominika Żyłowskiego
› bieżące |
miesiąc temu
5.11.2024 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 0 / 0% |
A A A |
Zapraszamy na promocję tomu poetyckiego Rewir Dominiki Lewickiej-Klucznik oraz wernisaż wystawy fotograficznej 6×6 Elbląg Dominika Żyłowskiego, które odbędą się w piątek, 8 listopada, o godz. 18:00 w sali “U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej. Obaj autorzy są laureatami tegorocznych stypendiów kulturalnych przyznanych przez miasto Elbląg: Dominika Lewicka-Klucznik wydała swoją piątą książkę poetycką, a Dominik Żyłowski zrealizował projekt fotograficzny, którego efektem jest wystawa i towarzyszący jej album. Wstęp wolny.
Dominika Lewicka-Klucznik – animatorka, filolożka, redaktorka, autorka wstępów, recenzji i materiałów promocyjnych. Publikuje w antologiach i pismach literackich. Zafascynowana warsztatami literackimi, slamami poetyckimi oraz festiwalami, traktuje je jako okazję do spotkań z nowymi ludźmi i do rozwijania własnego pisania. Jest również zaangażowana społecznie, współpracując z PSONI koło w Elblągu. Prowadzi blog autorski www.lewickaklucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe (Facebook).
Rewir to poetycka opowieść w formie listów do Anny – współczesnej Everywoman, która może być matką, córką, partnerką, żoną. Tu płeć ma drugorzędne znaczenie – najważniejsza jest intymność relacji i to, jak wydarzenia zewnętrzne, jak pandemia czy wojna, wpływają na jednostkę i jej związki. Wiersze nie oczekują odpowiedzi, stanowią sposób na poradzenie sobie z rzeczywistością i próbę odnalezienia osoby, która zrozumie. Anna w wierszach Lewickiej-Klucznik bywa kobietą i mężczyzną, starsza i młodsza, z dużym doświadczeniem lub dopiero poszukująca swojej drogi.
Dominik Żyłowski – filozof z wykształcenia, od wielu lat pasjonat fotografii, autor publikacji w czasopismach kulturalnych. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą, m.in. Salonów Elbląskich w Galerii El, wystawy Elbląg – Ostrava = !¿! w ramach festiwalu Archikultura w Ostrawie oraz międzynarodowej wystawy #ICPConcerned: Global Images for Global Crisis organizowanej przez International Center of Photography w Nowym Jorku. Współtwórca projektów fotograficznych Elbląskie Formy Przestrzenne w Fotografii i Jam Session 2013, autor wystaw indywidualnych, takich jak Żuławy, Las, Zdarza się, oraz albumu Oberland. Nie ma takiego miejsca. Otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Szkoły Mistrzów Fotografii Gazety Wyborczej (2013), Nagrodę Rady Programowej Centrum Sztuki Galeria El (2019) oraz Stypendium Kulturalne Prezydenta Elbląga (2021). Pracuje w Bibliotece Elbląskiej.
Na wystawie 6×6 Elbląg zaprezentowane zostaną kwadratowe kompozycje kadrów, które Żyłowski postrzega jako stabilne, symetryczne i uporządkowane, efekty pracy z narzędziem starej lustrzanki. Chropowatość i niedoskonałości ręcznie wykonanych odbitek stanowią ślad efemerycznego charakteru fotografowania – procesu, który jest zarówno odkrywaniem, jak i zatrzymywaniem ulotnych chwil.
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |