› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Reklamacja bez paragonu jest możliwa. Sprzedawcy oszukują

› bieżące ponad rok temu    4.10.2013
Joanna Siudak
komentarzy 5 ocen 9 / 89%
A A A
Reklamacja bez paragonu jest możliwa. Sprzedawcy oszukują fot. Konrad Kosacz

Brak paragonu jest jedną z najczęstszym przyczyn odrzucania reklamacji. - Ale czy uczciwą? Okazuje się, to manipulacja handlowców. - Wiszące często w sklepach plakaty ze znaną nam wszystkim formułą: Zwrot towaru, wyłącznie za okazaniem paragonu, są praktyką sprzedawców, która nie ma nic wspólnego z prawem – mówi Hanna Piwowarczyk, dyrektor PiH w Elblągu.

 

Paragony ulegają szybkiemu zniszczeniu, już w ciągu pół roku nadruk na kawałku papieru może ulec całkowitemu zatarciu. Często je gubimy lub po prostu zapominamy zabrać ze sklepowej lady. Czy w takim przypadku nie możemy domagać się zwrotu lub wymiany towaru? Otóż możemy - Konsumenci mają prawo reklamować każdy towar, nawet jeśli nie mają paragonu. W przypadku kiedy sprzedawca odmawia zwrotu pieniędzy, pozostaje nam droga sądowa. Dowodem w takiej sprawie jest poświadczenie świadków, którzy byli przy nas w momencie zakupu lub też po prostu wyciąg bankowy. Z mojego doświadczenia przyznaje, że większość konsumentów nie decyduje się na wejście na drogę prawną – jest to czasochłonne, ale istnieją bardzo duże szanse na to, że pieniądze odzyskamy. Wiszące często w sklepach plakaty ze znaną nam wszystkim formułą: Zwrot towaru, wyłącznie za okazaniem paragonu – są wyłącznie praktyką sprzedawców, która nie ma nic wspólnego z prawem, mówi dyrektor Delegatury Państwowej Inspekcji Handlowejw Elblągu, Hanna Piwowarczyk.

 

Okazuje się, że as w rękawie sprzedawców – jakim jest informacja o reklamacji wyłącznie za okazaniem paragonu jest klauzulą zakazaną. Kiedy jest to jedyny argument, dla którego handlowiec nie przyjmie reklamacji – konsument może być pewny wygranej w sądzie. Przedsiębiorca może być wówczas obciążany karą nie przekraczającą 10% dochodu osiągniętego w roku obrotowym. Co istotne – towary, które w momencie zakupu mają już defekt – nie ulegają reklamacji. Inaczej jest w przypadku produktów przecenionych – tu taka możliwość występuje. Konsumenci często mają wątpliwości, czy mogą reklamować towar, który nie posiada już metek ani oryginalnego opakowania – oczywiście mogą.

 

Pamiętajmy bez względu na minę sprzedawczyni pełną dezaprobaty – możemy domagać się zwrotu pieniędzy za towar, który nie spełnia naszych oczekiwań.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ dodiq1
ponad rok temu ocena: 33%  5
Nie uważam, żeby sprzedawcy oszukiwali żądając od kupujących paragonu przy zwrocie towaru. Paragon stanowi dowód na to, że towar został zakupiony w tym, a nie innym sklepie. Jeśli nie ma co do tego wątpliwości, to oczywiście paragon, a raczej jego brak, nie może być przeszkodą do przyjęcia zwrotu o ile jest on uzasadniony, ale żeby od razu pisać, że sprzedawcy oszukują???
~ m
ponad rok temu ocena: 0%  4
a jak to wygląda z oddawaniem czegos na gwarancję? wystarcza paragon ( bo tu akurat chyba musi byc)czy potrzebna jest tez pieczatka sklepu na karcie gwarancyjnej tak jak kiedys
~ pih
ponad rok temu ocena: 33%  3
"możemy domagać się zwrotu pieniędzy za towar, który nie spełnia naszych oczekiwań" - NIE. To tylko dobra wola sprzedawcy. Zwrotu możemy się domagać tylko jeżeli towar jest niezgodny ze specyfikacją oferty, natomiast wyrażenie użyte w ostatnim zdaniu sugeruje, że możemy zwrócić przykładowo: "sukienkę, bo mąż stwierdził, że wyglądam w niej grubo."
~ sart
ponad rok temu ocena: 0%  2
A co z "Chińczykami" gdzie gwarancja tylko dwa miesiące?
~ baridi
ponad rok temu ocena: 33%  1
"Pamiętajmy bez względu na minę sprzedawczyni pełną dezaprobaty – możemy domagać się zwrotu pieniędzy za towar, który nie spełnia naszych oczekiwań." - domagać się możemy - ale zwrot pieniędzy jest tylko i wyłącznie dobrą wolą sprzedawcy - czyli w Polsce równie dobrze możemy zameldować koniowi - on ma wielki łeb i miękkie serce.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.