› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Ranking najlepszych uczelni w Polsce bez elbląskiej PWSZ

› bieżące ponad rok temu    12.06.2015
Joanna Siudak
komentarzy 7 ocen 18 / 72%
A A A
Ranking najlepszych uczelni w Polsce bez elbląskiej PWSZ fot. elblag.net

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2015 to zestawienie najlepszych szkół w Polsce. Jako jeden z trzech na świecie posiada międzynarodowy certyfikat jakości. W tym roku w klasyfikacji ogólnej na podium pojawiły się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na liście długo by szukać Elbląga. I to nie dlatego, że zajmuje daleką pozycję, a dlatego, że do klasyfikacji nie przystąpił.

W rankingu Perspektyw ocenianych jest 6 głównych kryteriów: prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy uczelni, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie uczelni, na które składają się programy studiów w językach obcych i zagraniczni studenci.

PWSZ w Elblągu w Rankingu Perspektyw, w roku 2005 została uznana za najlepszą szkołę wyższą wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Polsce. W roku 2006 placówka uzyskała 3 lokatę w tej kategorii. Sukces uczelni z roku 2006 został powtórzony w roku 2009, kiedy to PWSZ w Elblągu jeszcze raz znalazła się na 3 pozycji. W 2010 roku szkoła spadła na pozycję 7, a w 2011 roku - na 8. W roku 2012 uczelnia uplasowała się na miejscu 16, rok póżniej już na 19. Wówczas po raz ostatni można ją było znaleźć w zestawieniu. Rezygnacja z udziału w rankingu była decyzją władz uczelni.

Od kilku lat nie bierzemy udziału w Rankingu Fundacji „Perspektywy”. W tym roku nie uczestniczyło w nim też 6 innych PWSZ-tek. Naszym zdaniem tego typu zestawienia nie do końca są miarodajne, nie odzwierciedlają faktycznych osiągnięć Uczelni. Dane dostarczane przez uczelnie nie są weryfikowane, zdarzają się błędy, co parokrotnie miało miejsce w naszym przypadku. Z naszych doświadczeń wynika, że udział w Rankingu nie wpływa także na poziom rekrutacji. Wciąż umacniamy swoją pozycję na rynku edukacyjnym, już czterokrotnie uzyskaliśmy Certyfikat „Uczelnia Liderów”.


- wyjaśnia Marta Aniśkowicz, rzecznik PWSZ w Elblągu. W 2014 władze PWSZ w Elblągu zdecydowały się wziąć za to udział w innym rankingu - Multirank, który zorganizowało Centrum Szkolnictwa Wyższego w Holandii i Niemczech. W ubiegłym roku zgłosiło się do niego 850 uczelni z 70 krajów. Co ciekawe wytypowane kierunki, czyli Mechanika i Budowa Maszyn oraz Ekonomia, dostały kilka jedynek...czyli najwyższych not. Punkty dla elbląskiej uczelni zostały przyznane za wysoką zatrudnialność absolwentów, współpracę z otoczeniem gospodarczym, dobre studenckie praktyki zawodowe, małą liczbę studentów przypadających średnio na jednego nauczyciela akademickiego, za bardzo dobre laboratoria oraz za bibliotekę uczelnianą. W tym roku do rankingu PWSZ również nie przystąpiła. Jak wyjaśnia Marta Aniśkowicz, analizując rzetelność tego rankingu, szkoła postanowiła nie zgłaszać się do niego.


Wracając do Rankingu Perspektyw, to bez wątpienia drogowskaz dla wielu absolwentów, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Czy jest to wiarygodne źródło. Można by się zastanawiać. Jak wskazuje Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i twórca polskich rankingów edukacyjnych, na pewno jest to najbardziej rozbudowane zestawienie na świecie, z którym trzeba się liczyć.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ czytelnik
ponad rok temu ocena: 0%  7
A z czym do ludu? Wiadomo, ze taka uczelnia nie ma szans nawet z poczciwym uniwerkiem z Olsztyna. szkoda, temat dobry, ale napisany nudno jak flaki z olejem.
~ nick
ponad rok temu ocena: 33%  6
Elbląskie szkoły jednakowy poziom
~ daxoo
ponad rok temu ocena: 50%  5
Bez medycyny w PWSZ uczelnia bedzie tylko produkowała bezrobotnych
~ tom
ponad rok temu ocena: 75%  4
to ciekawe, ze mój post jest traktowany jak hejt!, a co w nim hejtującego? kogoś z pwsz prawda w oczy kole? wszyscy wiedza jak jest. a hhugo, po co mam się przedstawiać? ty również tego nie zrobiłeś. w moim poście nie ma nic gorszącego ani oczerniającego - zwykły obiektywny, z obserwacji i doświadczenia wzięty opis sytuacji. i tyle. Szczęścia życzę pwsz.
~ ikiv
ponad rok temu ocena: 75%  3
jest na trzecim miejscu w rankingu powiatowym.
~ hhugo
ponad rok temu ocena: 0%  2
TOM - powiedz coś wiecej o sobie, a może jakj odwaga to przedstaw się.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tom
ponad rok temu ocena: 84%  1
pwsz, brała udział w rankingach jak wygrywała, jak zaczęła dramatycznie odstawać, to zaprzestała udziału.... a prawda jest taka, że poziom pwsz spada i spadać będzie, ze szkoła się nie rozwija i ma mało do zaoferowania. Prawda jest również taka, ze z roku na rok maleje liczba studentów. Może czas przewietrzyć skostniałe struktury? Jeżeli pwsz nie wyjdzie z ofertą studiów magisterskich, to czarną przyszłość widzę. Dobrzy uczniowie wybiorą 5 letnie studia w innym mieście, średni, może udadzą się na uzupełniające, a na miejscu zostaną przeciętni i tacy pozostaną w Elblągu. Mam nacodzień doczynienia ze studentami pwsz na praktykach. Często odnoszę wrażenie, że studenci są traktowani przez wykładowców na sztukę, aby odhaczyć wykład i do domu, bez jakiejkolwiek refleksji żeby jednak przekazać wiedzę merytoryczną ale i praktyczną.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.