› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Ranking Liceów 2017. Ile szkół z Elbląga w 500-tce?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    11.01.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 8 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Amadeusz Żołdak

Jakie są najlepsze licea i technika w Polsce i w naszym regionie? Z całą pewnością uczniowie tych placówek oświatowych doskonale zdają maturę i egzaminy zawodowe, osiągają także znaczące sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. 9 stycznia magazyn ”Perspektywy” opublikował ranking 500 najlepszych liceów w kraju. Początkowo w zestawieniu pojawiła się tylko jedna elbląska szkoła, a mianowicie Publiczne LO Zakonu Pijarów (119. miejsce). Czuliśmy podświadowmie, że coś jest nie tak. Zabrakło bowiem w zestawieniu I i II LO, które przez wiele lat znajdowały się w rankingu. Dzisiaj, po zgłoszeniu, magazyn opublikował poprawiony ranking, w którym dwie powyższe szkoły są już notowane.

Skąd owe zamieszanie? Wczoraj udało nam się skontaktować się z Arturem Olczakiem, kierownikiem Działu Rankingów i Analiz miesięcznika "Perspektywy", który wyjaśnił nam dlaczego "zagubiono" dwa elbląskie licea:

Ranking z założenia nie uwzględnia szkół specjalnych. Z informacji jaką posiadamy już oficjalnie z OKE, te dwie szkoły z niewiadomych przyczyn, zgłosiły się do OKE jako szkoły specjalne i tak funkcjonowały w systemie bazo-danowym OKE. Ponieważ Ranking nie dotyczy szkół specjalnych, automatycznie OKE nie przekazała nam danych o maturze a szkoły nie znalazły się w Rankingu. Tak więc wina leży po stronie szkoły. 

Właśnie przed chwilą dotarły do nas oficjalne dane z OKE i będziemy to przeliczać. Wiem że LO Jagiellończyka będzie miało niezłą pozycję. Drugiej szkoły jeszcze nie sprawdzaliśmy. Jak to przeliczymy zamieścimy korektę w Rankingu. Prawdopodobnie w dniu jutrzejszym

Dzisiaj, po aktualizacji, w rankingu (500-tka) znajdują się trzy szkoły średnie z Elbląga:

- Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów (119. miejsce)

- II LO im. Kazimierza Jagiellończyka (145. miejsce)

- I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego (320. miejsce).

Na uwagę zasługuje spory awans I LO w Elblągu, które w ubiegłorocznym rankingu zajmowało 426. miejsce, a dwa lata temu - 483 miejsce. Pozycja II LO w Elblągu natomiast wydaje się być dosyć stabilna. Szkoła ta zanotowała skok w górę jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższy okres czasu, ale jednocześnie niestety zanotowała spadek o niemal 40 miejsc w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia (107. miejsce w ubiegłorocznym rankingu i 186 dwa lata temu). Największym sukcesem mogą jednak poszczycić się dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokstzałcacego Zakonu Pijarów w Elblągu (rok temu szkoła była nienotowana, a dwa lata temu znajowała się poza pierwszą 500-tką).

Publiczne Liceum Ogólniokształcące Zakonu Pijarów znalazło się także bardzo wysoko w zestawieniu najlepszych szkół w województwie warmińsko-mazurskim, plasując się na 4. miejscu. W 25-tce najlepszych szkół ogólnokształcących w regionie znalazły się jeszcze dwie placówki oświatowe z Elbląga: II LO im. Kazimierza Jagiellończyka (6. miejsce), I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego (9. miejsce), Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych (miejsce 19.) oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II (miejsce 25.). Za najlepsze liceum w województwie uznane zostało II Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Kętrzynie. Jednocześnie kętrzyńska szkoła zajęła bardzo wysokie, 30. miejsce w rankingu ogólnopolskim. 

W tegorocznym zestawieniu bardzo słabo przedstawia się sytuacja elbląskich szkół technicznych. W opublikowanym przez magazyn "Perspektywy" Rankingu Technika 2017 w rankingu 299 najlepszych szkół tego typu w Polsce nie znalazła się żadna szkoła z Elbląga. W zestawieniu najlepszych szkół technicznych w województwie warmińsko-mazurskim najwyżej, na 15. miejscu, uplasowało się elbląskie Technikum Ekonomiczne im. Oskara Langego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Czołówkę tego zestawienia zamyka Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu (25. miejsce). Na pierwszym miejscu w regionie uplasowało się Technikum nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Ekonomicznych w Olsztynie.

XIII LO w Szczecinie ponownie zostało według kapituły rankingu najlepszym liceum ogólnokształcącym w Polsce, a jako nejlepsze tchnikum uznane zostało Technikum Elektroniczne im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy (rok temu tytuł ten przypadł Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie).

Zgodnie z postanowieniem Kapituły magazynu "Persopektywy" licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Zgodnie z postanowieniem Kapituły magazynu "Perspektywy" technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur oraz egzaminów zawodowych, oraz System Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

Pełne zestawienia:

Ranking Liceów Ogólnokształcących 2017

Ranking Liceów Ogólnokształcących 2017 (warmińsko-mazurskie)

Ranking Techników 2017

Ranking Techników 2017 (warmińsko-mazurskie)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ historyk
ponad rok temu ocena: 100%  8
Warto przypomnieć ranking z 1999/2000 kiedy to I LO zajmowało w kraju 25 miejsce,a w województwie było pierwsze,Dziś cieszymy się,że szkoły plasują się na końcu pierwszej czy drugiej,a nawet w czwartej setce,
~ iga
ponad rok temu ocena: 100%  7
Jeśli II LO rok temu było na 107. miejscu a teraz na 145 to według autora awansowało???
~ Autor
ponad rok temu ocena: 67%  6
Słuszna uwaga. Dziękuję! Niezwłocznie poprawiłem nieścisłość. W dłuższym okresie czasu to awans, ale rzeczywiście spadek w stosunku do roku ubiegłego.
~ fajnie
ponad rok temu ocena: 100%  5
ulubione liceum zaraz będzie, tylko Perspektywy zagubiły wyniki z jego matur. Poczekajcie chwilkę, może dwie i wasze oczekiwania zostaną zaspokojone
~ saba
ponad rok temu ocena: 60%  4
A gdzie tak hołubione przez nasz urząd II LO? Deszcz nagród i pochwał spadł na p. dyrektor ostatnio, a wynik słabiutki.
~ JAJnosik
ponad rok temu ocena: 67%  3
a gdzie wychwalane pod niebiosa II LO??? Przecież to takie OCH i ACH, najlepsi nauczyciele, reszta w Elblągu to gorszy sort....i co Pani Dyrektor...to nie sztuka bazować na wyselekcjonowanych dzieciach walących drzwiami i oknami do "ELITARNEGO" LO i Gimnazjum....sztuka to zrobić z nimi sukces na wyższym poziomie.....a tego jakoś nie widać
~ tist
ponad rok temu ocena: 80%  2
A gdzie w rankingu najlepsze II LO, oj słabiutko z tą elbląska oświatą, słabiutko, Tyle LO z Olszyna w pierwszej 500, i żadnego z Elbląga publicznego. A niedawno słyszeliśmy, jakie to dobre mamy szkoły, chyba jednak mijamy się z rzeczywistością.
~ teacher
ponad rok temu ocena: 100%  1
Olsztyn stoi o niebo lepiej.... Myślę,że może to mieć związek z finansowaniem oświaty.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.