› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Rakotwórcza substancja w powietrzu w Elblągu – przekroczone normy

› budownictwo mieszkaniowe ponad rok temu    28.09.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 15 ocen 22 / 95%
A A A
Rakotwórcza substancja w powietrzu w Elblągu – przekroczone normy

W mieście jakość powietrza jest przecięta, a najbardziej martwi wysokie stężenie rakotwórczej substancji – benzo(a)pirenu, którego najwięcej powstaje w wyniku spalanego w kotłach węgla. Niestety na szybką poprawę nie mamy co liczyć.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przedstawiona została informacja o stanie środowiska w 2014 roku na obszarze Elbląga. Ujmując w wielkim skrócie – jest przeciętnie, a momentami źle. Wpływ na to mają przede wszystkim rodzaje paliw, które są wykorzystywane przez mieszkańców do ogrzewania domów i mieszkań w okresie zimowym.

Spalamy wszystko co możliwe
Podstawowym źródłem emisji benzo(a)pirenu i pyłu zawieszonego PM10 jest niepełne spalanie paliw stałych (węgla, koksu, drewna) oraz odpadów w piecach, w celach grzewczych. Co najmniej niezadowalający jest stan techniczny kotłów, w których odbywa się spalanie paliw w celach grzewczych. Problemem jest ich niska sprawność, brak dostatecznego nadzoru nad czystością kominów i palenisk. Ponadto wpływ na te wyniki ma również zła jakość węgla i drewna. Jednak najgorsze jest zjawisko spalania odpadów z gospodarstw domowych (m. in. plastikowe butelki, kartony po napojach, odpady organiczne i inne).

W aspekcie ochrony zdrowia ludzi, ze względu na przekroczenia poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle PM10 powietrze w mieście zakwalifikowano do klasy C, czyli trzeciej kategorii.

Są w Polsce miasta, które walczą z tym problemem
W piątek (25.09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały małopolskiego sejmiku wojewódzkiego zakazującej używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie. Tym samym mieszkańcy w dalszym ciągu mogą spalać węgiel i koks. Jak do tej pory Kraków jest pionierem wali ze smogiem podejmując działania wpływające na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Dolny Śląsk w ramach programu „Kawka”, na wymianę pieców węglowych przeznacza obecnie 65,6 mln złotych. Do 2018 roku ma być to kwota prawie 300 milionów złotych. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece - oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Podobnie sytuacja ma się w Szczecinie, który również przystąpił do programu „Kawka”, zabiegając o 125 mln złotych dotacji.

Pieniądze ze wspomnianego projektu otrzymają bezpośrednio samorządy, a te dofinansowywać będą m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i deweloperów. Cel wydawanych pieniędzy jest jeden – poprawa jakości powietrza. Program nawiązuje do dyrektywy unijnej CAFE (Clean Air for Europe) z 2008 roku. Dokument wskazuje, że najważniejszym celem działań w zakresie ochrony powietrza jest ograniczenie zanieczyszczeń.

W Elblągu brakuje pieniędzy, bo Olsztyn nie zabiega o „Kawkę”
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej informacja o przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza była żywo dyskutowana. Jednak ostatecznie nic z tej dyskusji nie wynikło poza faktem, że miasta nie stać na dotowanie w wymianę węglowych pieców, a fakt spalania węgla i koksu związany jest bezpośrednio z ubóstwem społeczeństwa. Tym samym sięgają po najtańszy opał, często również spalając śmieci gospodarcze.

Program „Kawka” nie leży w kręgu zainteresowań wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), który odpowiada za występowanie o dotacje. Tym samym Elbląg nie ma szans na pozyskanie tych funduszy. A szkoda, bo osobom fizycznym łatwiej jest uzyskać zwrot części kosztów przy projekcie „Kawka”. Władze wojewódzkie planują wdrożenie innego projektu. Jednak ze względu na jego specyfikę (dokumentacja i formalności), trudniej będzie uzyskać refundację.

Obecny program ochrony powietrza ze względu na przekroczenie poziomu docelowego benzo(a)pirenu w mieście znajdziecie tutaj.

Znacie problem „dymiących” sąsiadów? Też nie możecie otworzyć okien kiedy zaczynają palić w piecach?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (15)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Zofia
ponad rok temu ocena: 0%  15
Na osiedlu "Wdzięcznych Pacjętów" jest kilku "pacjętów" co spalają świństwa, że oddychać się nie da ! Panie vice-Prezydencie Nowak, "smrodziarzy" ma Pan vis a vis i co ??? Ile krócej Pan i Pańska rodzina będzie żyła "dzięki" nim ? Czas z tym coś zrobić !
~ kaska
ponad rok temu ocena: 0%  14
A co myślicie o ogrzewaniu gazowym? U mnie rodzina takie założyła i są zadowoleni. Teraz zbudowali nowy dom i też zainstalowali ogrzewanie gazowe plus rekuperacja. Jeak jest dobrze wszystko przemyślane to wychodzi to bardzo ekonomicznie. Do tego warto kupić jeszcze jakiś dobry kocioł kondensacyjny dla oszczędności. Polecam te ze strony: https://buderus-inserw.pl/sklep/buderus-logamax-plus-gb172
~ Sasiad
ponad rok temu ocena: 60%  13
Przyjrzyjcie się warsztatowi figasa z zagonowej bo on to chyba oponami pali w piecu
~ grabarz05
ponad rok temu ocena: 33%  12
ludzie sa biedni wiec nie pala drewnem czy weglem tylko stolarnie zaopatruja w plyty odpadki nasaczone klejem one sa glownym winowajca zatrutego powietrza . umnie w gronowie gornym mieszkam blisko stolarni i jak robi sie zimno to nagminne jest palenie odpadami i wlasnie w tedy jak powietrze jest w bezruchu idzie sie udusic taki zaduch . skargi do pani wojt nic nie pomagaja ochrona srodowiska to martwa istytucja .
~ fffffffffff
ponad rok temu ocena: 50%  11
sprawdzcie całą ulice Górnośląską, jest ulicę krótką, palą czym popadnie, nie można okien otworzyć a już najbardziej te klatki na dole bliżej Kumieli!!!!!
~ realista
ponad rok temu ocena: 67%  10
Zatorzanie czas na zmianę zarządcy my na ZAWODZIU też myślimy o jego zmianie po co nam ktoś co nic nie może .
~ A gdyby tak urzędnik
ponad rok temu ocena: 33%  9
A gdyby tak wyemigrować do Niemiec lub do Francji , Anglii czy innego dobrobytu ? Tam źyje się lepiej , socjal wysoki , dopłaty wysokie. Tam ludzie źyją bez kompleksów . Urzędnicy kompetentni i źyczliwi . Tam jest cudownie i pięknie ! No to co ? Jedziemy ?
~ EMI grantka
ponad rok temu ocena: 0%  8
W Anglii na socjal nie masz co liczyć, przestań wierzyć w bajki. Tu wszystko bardzo ukrócili , szczególnie dla "nie Anglików". I jest z tym masa kłopotów. Mieszkania drogie , podatek tak samo , dopłaty wcale nie! Ja po 10 latach pobytu wcale nie chciała bym żadnej pomocy socjalnej bo chyba prędzej na bruku bym wylądowała niż otrzymała jakąkolwiek dopłate.
~ mini_maxi_midi
ponad rok temu ocena: 75%  7
"W mieście jakość powietrze jest przecięta (...)". A Polska to bardzo ciekawa kraj :-). Po prostu you made my day :-D
~ Roman
ponad rok temu ocena: 69%  6
Wszyscy wiedza kto z sasiadow spala odpady (w tym plastiki) bo nie daje sie tam oddychac wiec proponuje Portal w ktorym na biezaco bedzie mozna wpisywac odresy trucicieli, zeby bylo wiadomo do kogo z miernikiem od razu sie udac. Mandaty proponuje od 500 zl pierwszy a kazdy nastepny razy 2 ! Proste ? W takim przypadku jak opisuje "ed" mandaty kierowac do ZBK ! Proponuja zaczac od osiedli domkow jednorodzinnych i....warsztatow...
~ ważne
ponad rok temu ocena: 80%  5
Bardzo dobrze ,że podjęliście ten temat .
~ Roman
ponad rok temu ocena: 55%  4
Panie Prezydencie. Mam propozycję, dzięki której uzupełni Pan kasę, z przeznaczeniem na poprawę sytuacji grzewczej. Niech pan zliczy wszystkie niemieckie samochody, mające podwyższony poziom zatruwania środowiska spalinami, w stosunku do wymagań, i wystąpi Pan do Sądu Grodzkiego Elbląg przeciwko koncernom fałszującym dane. Wygrana pewna.
~ ed
ponad rok temu ocena: 71%  3
mam 2 sąsiadów w klatce którzy mają mieszkania ZBK i tylko te 2 mieszkania mają piece kaflowe. Ci ludzie nie są zamożni a palą w piecach czym ?! meblami które znoszą kiedy ktoś wyrzuci koło śmieci !!! Czy ZBK mogłoby im wymienić ogrzewanie ? nie ! bo już sprawa była kilkakrotnie zgłaszana ! kar za palenie śmieciami też nie dostają bo .... bo nie stać ich na inny opał a piece mają bo mają mieszkanie ZBK - dla mnie bezsens !!!! może ktoś w końcu sprawę zgłosi gdzie trzeba bo ja już sił nie mam na to wszystko - po prostu parodia !!!
~ zgrywus
ponad rok temu ocena: 50%  2
Panie "ed" yto nie jest tak całkowicie bez sensu. Jakby im załozyli CO to musiałby pan z sasiadami za nich płacić!;)
~ bert
ponad rok temu ocena: 86%  1
mieszkam na zatorzu i wiem ze wiele wspólnot mieszkaniowych z ufl Fredry narciarska kilinskiego u zarządcy Muly było chętnych do podlaczenia się ogrzewania z miasta ale dostaliśmy odpowiedz od zarządcy ze epec nie był zainteresowany. no i dalej będą palic byle czym i zanieczyszac c srodowisko a tak to lokatorzy z zbk byli by zmuszeni do likwidacji piecow kaflowych.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.