› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Radosław Sikorski: PiS manipuluje przekopem przez Mierzeję

› bieżące ponad rok temu    17.06.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 18 / 83%
A A A
Radosław Sikorski: PiS manipuluje przekopem przez Mierzeję fot. Bartłomiej Ryś/elblag.net

Całościowy koszt inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej wynosiłby powyżej miliarda złotych - to odpowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego na postulat PiS, które chce budowy kanału przez Mierzeję. Zarówno posłowie PiS, jak i Sikorski, pojawili się w weekend w Elblągu, by wspierać swoich kandydatów na prezydenta miasta i radnych.

Do przyśpieszenia realizacji planów budowy toru żeglugowego przez mierzeję wezwał klub parlamentarny PiS-u, który dzień wcześniej obradował w Elblągu. Według PiS obecny rząd w praktyce zrezygnował z projektu, który byłby szansą rozwojową Elbląga. Poseł Mariusz Błaszczak zarzucił szefowi polskiej dyplomacji, że ten "zapewne zapytałby Rosjan o to, czy można przekopać Mierzeję Wiślaną".

Sikorski, który przyjechał do Elbląga, odniósł się do tych zarzutów podczas wspólnej konferencji z kandydatką Platformy Obywatelskiej na prezydenta tego miasta Elżbietą Gelert.

- Informuję parlamentarzystów PiS-u i pana Mariusza Błaszczaka, że każdy polski rząd jest zobowiązany do konsultowania wielkich inwestycji strukturalnych od strony środowiska z krajami sąsiednimi, bo Polska jest sygnatariuszem Konwencji z Espoo, która przewiduje takie procedury - powiedział Sikorski, odpowiadając PiS-owi. Kanał nieopłacalny? Jak dodał, w interesie naszego kraju jest przestrzeganie tej międzynarodowej konwencji, aby mieć wpływ na inwestycje po drugiej stronie granicy.

Szef MSZ zapewnił, że sprawa przekopu jest nadal badana przez Ministerstwo Transportu, które ocenia m.in. aspekty środowiskowe tej inwestycji. Zastrzegł jednak, że to długotrwałe procedury. Sikorski zarzucił PiS-owi, którego rząd w 2007 roku przyjął plan budowy tego kanału, że posłużono się wtedy "propagandą", nie biorąc pod uwagę obszarów Natura 2000 ani kosztów pogłębienia torów podejściowych.

- Z tego, co wiem całościowy koszt inwestycji wynosiłby powyżej miliarda złotych. To rodzi pytanie o opłacalność - stwierdził. Zdaniem szefa MSZ lokalna władza w Elblągu potrafiłaby lepiej wykorzystać takie pieniądze.

źródło: TVN 24

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wowka
ponad rok temu ocena: 57%  2
W końcu ktoś potwierdził to, o czym ja piszę od kilku lat! Budowa kanału żeglownego to wydatek rzędu 250 mln euro lub około 1 miliarda zł! Tak więc.........ci którzy twierdzą, że on powstanie są populistami!
~ tolo
ponad rok temu ocena: 63%  1
...podobne opinie można zaczerpnąć w Urzędzie Morskim w Gdyni (ogólnodostępne)...tu w tym przypadku zgadzam się z opinią R. Sikorskiego...pozdrawiam smakoszy kiełbasy wyborczej. Nie wyborca PO.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.