› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Radni przyjęli budżet miasta na 2022 rok. To projekt bardzo ostrożny

› bieżące 9 miesięcy temu    29.12.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Radni przyjęli budżet miasta na 2022 rok. To projekt bardzo ostrożny fot. elblag.net/archiwum

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski przedstawił radnym miejskim projekt budżetu miasta na 2022 r. Radni plan finansów przyjęli, a radny PiS Rafał Traks wskazuje, że jest to budżet „zbyt ostrożny” i Elbląg może na tym stracić.

Elbląg ma w przyszłym roku dysponować budżetem w wysokości około 750 mln zł. Dochody wyniosą ponad 720 mln zł, a wydatki ponad 740 mln zł. Deficyt, według szacunków Ratusza, nie przekroczy 30 mln zł, a dług wyniesie ponad 297 mln zł. Na inwestycje w Elblągu przewidziano nieco ponad 60 mln zł i w dużej mierze są to zadania już rozpoczęte i dofinansowane środkami zewnętrznymi.

Na oświatę przeznaczonych zostanie natomiast 270 mln zł. 165 mln zł powędruje na rodzinę i politykę społeczną, 55 mln zł na administrację, 53 mln zł na transport, a 35 mln zł na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

Budżet przyjęto głosami 16 radnych, 9 było przeciw. Radni przyjęli także wieloletnią prognozę finansową. Przeciwko zagłosowało dziewięciu radnych, w tym cały klub Prawa i Sprawiedliwości.

Jeszcze przed sesją budżetową zgłosili własne propozycje i wnioski, żaden nie został przyjęty.

- Projekt jest bardzo asekuracyjny, zachowawczy i mało rozwojowy. Nie uwzględnia wszystkich możliwości. Prezydent odrzucił inicjatywy, zgłaszane nam przez mieszkańców. Żadne wnioski nie zostały przyjęte – mówi przewodniczący klubu PiS Marek Pruszak.

Również prezydent Wróblewski nie kryje, że nie jest to projekt finansów miasta jego marzeń.

- To budżet trudny, być może najtrudniejszy w historii miasta. To nie jest budżet moich marzeń. Większość inwestycji, które są w budżecie to te, do których dokłada się albo Unia Europejska, albo rząd. W ciągu roku wspólnie będziemy się przyglądali jakie są możliwości i będziemy podejmowali decyzje – podkreśla prezydent Witold Wróblewski.

Radny Rafał Traks zauważa, że prezydent Elbląga nie chce wykorzystać wszystkich możliwości finansowych, jakie mogą pojawić się dla miasta.

- Budżet przedstawiony przez władze Elbląga nie jest złym budżetem. Dostosowuje się do warunków ekonomicznych narzuconych centralnie. W mojej opinii zaproponowany budżet jest jednak zbyt ostrożny. Powinien być bardziej odważny, z większą ilością inwestycji, które przyczynią się do rozwoju lokalnej gospodarki. W zaproponowanym przez prezydenta budżecie nie do końca wykorzystujemy sytuację, przed jaką stawia nas rząd. W związku z tym, że planowane jest uruchomienie 2 i 3 transzy dofinasowań w ramach Polskiego Ładu, ja bym proponował wpisać więcej inwestycji prorozwojowych, które będą mogły być finansowane w co najmniej 85% przez Państwo – komentuje radny Rafał Traks. - Zamiast sięgać po solidny kawałek tortu, wygląda na to, że przypadną nam okruszki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.