› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pustaki wentylacyjne – dlaczego warto je stosować?

› bieżące ponad rok temu    14.06.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Pustaki wentylacyjne – dlaczego warto je stosować?

W budowie domów wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Wśród nich są pustaki wentylacyjne stosowane przy tworzeniu systemów kominowych. Co odróżnia je od tradycyjnych pustaków i dlaczego warto wybrać właśnie takie rozwiązanie?

Wentylacja – dlaczego jest tak istotna?

Prawidłowa wentylacja jest niezwykle ważna w przypadku systemów grzewczych. Proces polega na usuwaniu z pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza oraz dostarczaniu świeżego. Ma ona ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort i jakość życia domowników. Problemy z cyrkulacją mogą szybko odbić się na wyglądzie pomieszczeń oraz stanie zdrowia mieszkańców. Zawilgocone ściany, pleśń, grzyb, w takich warunkach choroby rozwijają się niezwykle szybko, co może być bezpośrednią przyczyną problemów zdrowotnych np. u dzieci. Podczas prac budowlanych warto poświęcić sporo uwagi właśnie na ten aspekt.    

Pustaki wentylacyjne – co to takiego?

Czym w takim razie są pustaki wentylacyjne? To materiał budowlany stosowany przede wszystkim do budowy grawitacyjnych kanałów wentylacyjnych. Pustaki są wyposażone w otwory umożliwiające wymianę powietrza. Ich właściwe ułożenie pozwala na uzyskanie naturalnej cyrkulacji w pomieszczeniach. 

Pustaki wykonuje się z keramzytobetonu. To lekki i odporny materiał o wysokim stopniu przepuszczalności pary. Jest lżejszy niż zwykły beton, dzięki czemu sprawdza się świetnie jako wkład do kominów dymnych. Pustaki to idealne rozwiązanie do miejsc, w których panują niekorzystne warunki.  

Gdzie stosuje się pustaki?

Planując budowę domu lub obiektu przemysłowego nie można zapominać o prawidłowej wymianie powietrza. Obowiązek posiadania kanału wentylacyjnego dotyczy m.in. takich pomieszczeń jak kuchnia, toaleta oraz łazienka. Pamiętajmy również, że jeśli konkretne pomieszczenie nie ma okien, nacisk na posiadanie kanału wentylacyjnego jest jeszcze większy. Dotyczy to szczególnie miejsc, w których znajdują się piece węglowe lub gazowe. Pustaki wentylacyjne mogą być wykorzystane w każdym z tych przypadków. 

Jak stosować je w praktyce?

Czy w przypadku pustaków wentylacyjnych istnieją szczególne zalecenia odnośnie do montażu? Przede wszystkim pamiętajmy, że przewody wentylacyjne należy budować na fundamencie – są one traktowane jako samonośne konstrukcje. Wkłady do kominów dymnych powinny być wmurowane przy pomocy zaprawy cementowej. Zewnętrzne ściany kanałów wentylacyjnych nie mogą być obciążone dodatkowymi elementami budowlanymi.   

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.