› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Przyczyny nie przyznania świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

› dzieci i rodzina ponad rok temu    21.11.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Przyczyny nie przyznania świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji fot. archiwum Elblag.net

Ogromne zainteresowanie świadczeniem dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W województwie warmińsko-mazurskim już ponad 6 tys. osób otrzymuje takie świadczenie. Jednak nie wszyscy chętni otrzymali pieniądze, ponieważ przekroczyli próg dochodowy. W oddziale elbląskim ZUS było 238 decyzji odmownych. 

Wnioski na świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przyjmowane są od 2 września. Do 8 listopada w całym kraju wpłynęło 390 652 wniosków, z czego wydanych decyzji jest już ponad 142 tys. Na Warmii i Mazurach  złożono 17 975 wniosków, a oba odziały ZUS wydały 6086 decyzji. Wśród wydanych decyzji są decyzje odmowne i w sumie jest ich 502 (w oddziale w Elblągu 238, natomiast w oddziale w Olsztynie 264 decyzje). Główną przyczyną wydania decyzji nieprzyznających świadczenia, jest przekroczenie progu dochodowego.

O świadczenie uzupełniające mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem przez lekarza orzecznika. Gdy nie ma takiego orzeczenia to ZUS skieruje osobę na badanie lub wyda orzeczenie na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej. O dodatek mogą się też starać emeryci.

Osoby, które ukończyły 75 lat dostają co miesiąc z ZUS dodatek pielęgnacyjny. Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 500 zł netto. Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze, kwota emerytury, renty lub świadczeń finansowanych ze środków publicznych jakie ma osoba wnioskująca o dodatek, nie może łącznie przekroczyć 1600 złotych. Ponowne ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego lub jego wysokości nastąpi w przypadku gdy zmianie ulegną okoliczności dotyczące jego ustalenia

- wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS  województwa warmińsko-mazurskiego

Do sporej części składanych wniosków, nasi klienci dołączali niezbędne orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika. W pozostałych przypadkach, lekarze orzecznicy wydawali orzeczenia zaocznie lub przeprowadzali badania.

Prawa do świadczenia uzupełniającego nie mają osoby tymczasowo aresztowane lub odbywające karę pozbawienia wolności.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

- tłumaczy pani rzecznik.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.