› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Przy budowie kanału przez Mierzeję trzeba pamiętać o turystyce

› bieżące ponad rok temu    28.04.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Przy budowie kanału przez Mierzeję trzeba pamiętać o turystyce

Przekop Mierzei Wiślanej ma znaczenie gospodarcze, ale będzie również atrakcyjny dla turystów. Aby region z tej turystyki mógł czerpać korzyści, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura: pomosty, obniżone nabrzeża, miejsca postojowe dla żaglówek i łodzi motorowych. O ich przygotowanie senator Jerzy Wcisła upomniał się w Ministerstwie Infrastruktury. W efekcie Ministerstwo zapewniło, że przy budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną, potrzeby turystyki wodnej zostaną uwzględnione.

Jerzy Wcisła zwraca uwagę, aby podczas realizacji Kanału przez Mierzeję, umożliwić żeglarzom i turystom bezpieczne wpływanie na Zalew Wiślany. O przygotowanie inwestycji pod turystykę wodną upomniał się podczas posiedzenia Senatu.

- Czy są przewidziane miejsca postojowe dla jednostek motorowych i żaglowych oczekujących na otwarcie drogi do śluzy bądź szukających schronienia w przypadku załamania pogody na morzu lub Zalewie Wiślanym, lub dla załóg zmuszonych z różnych powodów do wyjścia na brzeg? - dopytywał senator Jerzy Wcisła.

Ministerstwo Infrastruktury, na zapytanie senatora Jerzego Wcisły, zapewniło, że przy budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną, zostaną uwzględnione także potrzeby osób żeglujących. Między innymi powstaną pomosty umożliwiające schronienie i zacumowanie niewielkich jednostek w oczekiwaniu na przeprawę. Jak czytamy w odpowiedzi Ministerstwa:

W ramach inwestycji przewiduje się po obu stronach nabrzeży przystań (tzw. „niską”) dla małych jednostek lub o niedużym zanurzeniu. Zaprojektowano cztery odcinki nabrzeża o długości 22 m w części Północnej i cztery odcinki nabrzeża w części Południowej z rzędną nawierzchni przystani 0,70 m, co umożliwi schronienie i zacumowanie niewielkich jednostek w oczekiwaniu na przeprawę. Dodatkowo, od strony Zatoki Gdańskiej, zaprojektowano Port Osłonowy, który będzie doskonałym schronieniem dla wszystkich jednostek pływających, a w przyszłości może stać się podstawą do rozbudowy infrastruktury portowej. Niemniej jednak już na tym etapie w Porcie Osłonowym zaprojektowano w nabrzeżu przystań niską - w sąsiedztwie głowicy falochronu, i kolejną przystań niską - przy nabrzeżu postojowym Południowym.

Jerzy Wcisła od lat promuje Zalew Wiślany jako akwen turystyczny – pod hasłem Zalew Wielskich Możliwości. Jest jednym z inicjatorów i współtwórców programu Pętla Żuławska, w ramach których rozbudowano sieć portów i przystani nad Zalewem Wiślanym i wokół tego akwenu, oraz pomysłodawcą i współorganizatorem cyklu polsko-rosyjskich Regat o Puchar Trzech Marszałków.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.