› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Przez góry do Czech

› poradnik miesiąc temu    9.08.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Przez góry do Czech

Ukształtowanie terenu Polski jest dość charakterystyczne - granica często poprowadzona jest przez góry. Na południu wznoszą się majestatyczne Tatry, zaś na zachodzie położone są malownicze i przyjazne wzniesienia Sudetów. To właśnie przez nie można łatwo przejść do Czech.

O Sudetach słów kilka
 

Sudety to łańcuch górski, przez który przechodzi polsko-czeska granica. Najwyższym pasmem Sudetów są Karkonosze. To właśnie w Karkonoszach znajdują się najwyższe szczyty, oferujące turystom niezapomniane widoki.

Szlaki w Sudetach są bardzo przyjazne dla odwiedzających. Dzięki licznym możliwościom coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy wielokilometrowych wypraw, jak i nieco mniej zaawansowanych spacerów na łonie natury.

Po polskiej stronie sporym zainteresowaniem cieszy się inne pasmo, wchodzące w skład Sudetów. Góry Stołowe, bo o nich tu mowa, przyciągają wędrowników swoim nietypowym kształtem, który w niczym nie przypomina wybitnych wierzchołków, które znamy z wycieczek w Tatry czy inne góry typu alpejskiego.

Jednak Sudety to góry, które łączą ze sobą dwa kraje. Podzielony między innymi jest najwyższy szczyt pasma, Śnieżka. Możesz wykorzystać te niespotykane warunki i udać się również na wycieczkę w czeską część Sudetów. Z pewnością nie pożałujesz!

Poruszanie po Czechach łatwiejsze z winietą
 

Potencjał Sudetów możesz wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych jest dotarcie do Czech samochodem. Posiadając własny pojazd będziesz w stanie zobaczyć też inne interesujące miejsca w okolicy.

Sieć czeskich autostrad pozwala na szybkie i komfortowe przemieszczanie się po kraju. Aby z niej skorzystać, potrzebujesz winiety.

W Czechach obowiązują winiety na trzy okresy:

 • tygodniowa,
 • miesięczna,
 • roczna.

W zależności od planów Twojego wyjazdu, wybierz odpowiednią i ciesz się niezakłóconą podróżą bez przerw przy granicy. 

O winietach czeskich warto pomyśleć z wyprzedzeniem, by wykorzystać czas wypoczynku do maksimum i nie musieć się zatrzymywać w przygranicznym sklepie czy na stacji paliw. Winietę do Czech kupisz online, przez co czas poświęcony na zakupy będziesz w stanie spożytkować w nieco przyjemniejszy sposób.

Śnieżka - najwybitniejszy szczyt Polski i Czech
 

Granica polsko-czeska ma interesujący przebieg. Jedna z jej bardziej zapierających dech w piersiach części poprowadzona jest przez Sudety. Przechodzi między innymi przez najwyższy szczyt całego pasma, czyli Śnieżkę.

Trudno stwierdzić czy przyjaźń polsko-czeska zaowocowała sprawiedliwym podziałem wzniesienia, czy może podział ten pozytywnie wpłynął na stosunki sąsiedzkie. Efektem tego jest biegnący przez ponad 20 kilometrów szlak turystyczny pod nazwą Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Wiedzie on raz po polskiej, a raz po czeskiej stronie granicy, pozwalając cieszyć się niczym nieskrępowaną swobodą wędrówki.

Wróćmy jednak jeszcze do samej Śnieżki. Jak sama nazwa wskazuje, jest to na tyle wysoko położony szczyt, że w zimie pokryty jest sporą warstwą śniegu. Jego dokładna wysokość to 1603 m n.p.m.

Śnieżka majestatycznie wznosi się nad okolicznymi terenami. Jest wyjątkowo wybitna, czego miarą jest minimalna deniwelacja względna. Jest to odległość w pionie między podstawą (podnóżem) wzniesienia a jego wierzchołkiem, inaczej rozumiana jako minimalna wysokość, którą trzeba pokonać, by wejść na wyżej położony teren. W przypadku tego szczytu wybitność wynosi aż 1203 metry!

Nic dziwnego, że ze Śnieżki rozpościerają się niezwykłe widoki. Według danych, przy sprzyjających warunkach pogodowych widoczność wynosi aż 200 kilometrów. Ze szczytu można zachwycać się panoramą okolicy, jak również przyjemnie spędzić czas w restauracji czy innych interesujących budynkach, położonych na wierzchołku. Wśród nich warto wymienić obserwatorium wysokogórskie czy kaplicę św. Wawrzyńca.

Możliwe jest też skorzystanie z kolei linowej, wywożącej turystów na szczyt od strony czeskiej. Jeżeli na przykład wybierasz się na wakacje z małym dzieckiem, wykorzystanie tej szansy może dostarczyć wspaniałych wrażeń.

Podsumowanie
 

Jak widzisz, Czechy oferują wiele już przy samej granicy z Polską. Warto odwiedzić te miejsca i zapoznać się z historią współpracy między oboma krajami. Poza tym wycieczka w Sudety i inne części Czech z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i okazji do napawania się wspaniałymi widokami oraz kontaktem z naturą.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.