› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Przemoc w Elbląskich domach. 277 rodzin posiada Niebieskie Karty

› bieżące ponad rok temu    6.02.2014
Małgorzata Łuczak
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Przemoc w Elbląskich domach. 277 rodzin posiada Niebieskie Karty

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że funkcjonariusze przeprowadzają coraz mniej interwencji dotyczących przemocy w rodzinie. Problem jednak nie znika. W dalszym ciągu słyszymy o pobiciach, agresji i awanturach wśród członków rodzin. Tam, gdzie do takich sytuacji dochodzi nagminnie zakładane są tak zwane „Niebieskie Karty”.

-Od stycznia ubiegłego roku w Elblągu prowadzonych było ponad 100 spraw dotyczących fizycznego lub psychicznego znęcania się. Najczęściej mężczyźni są sprawcami znęcania się ale odnotowujemy przypadki, gdy sytuacja jest odwrotna – informuje mł.asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Niebieska Karta jest to procedura mająca na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie. Celem jej założenia jest ułatwienie rozpoznania przemocy w rodzinie. Nie bez znaczenia jest fakt, że nie tylko sprawcy ale też ofiary próbują zatuszować występowanie przemocy. W oczywisty sposób utrudnia to rozpoznanie oraz udzielenie pomocy rodzinom. Wypełniane kwestionariusze zawierają proste i zwięzłe pytania ułatwiające rozpoznanie problemu oraz pomagają wskazać najlepsze kierunki pomocy.

-Interwencje mogą kończyć się przewiezieniem osoby np. do pogotowia socjalnego (jeżeli jest pijana i stwarza zagrożenie) lub zatrzymaniem w celu prowadzenia dochodzenia. Potrzebne jest wtedy zgłoszenie od ofiary przemocy lub innej osoby która wie ze taka sytuacja ma tam miejsce - dodaje Krzysztof Nowacki.

„Niebieska karta” zakładana jest, gdy drastycznie zakłócany jest spokój rodzinny. Może stanowić dowód podczas spraw sądowych. Podane w nich informacje rozpatruje zespół interdyscyplinarny.

Gdy dochodzi do interwencji policji, podstawowym zadaniem funkcjonariusza jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą oraz udzielenie pomocy poszkodowanym. Należy również odizolować sprawcę przemocy od ofiar. Po zebraniu najważniejszych informacji podejmuje się działanie podnoszące bezpieczeństwo ofiar. W tym celu kontroluje się takie rodziny aż do momentu, gdy można stwierdzić, że problem minął.

-W Elblągu jest założonych 227 „Niebieskich Kart”. Formularz może wypełnić policja, pracownicy socjalni, przedstawiciele oświaty oraz służby zdrowia. Fakt wypisania Niebieskiej Karty zobowiązuje funkcjonariusza Policji do odwiedzin rodziny oraz przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w ciągu 7 dni od zdarzenia. Następnie rodzina odwiedzana jest nie rzadziej niż co miesiąc. Kontrole mogą przeprowadzać również inne jednostki w tym Straż Miejska – informuje Jakub Sawicki z Zespołu Prasowego Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wqerf
ponad rok temu ocena: 25%  1
Coraz więcej kobiet ( i mężczyzn zresztą też) zakłada sobie Karty ,bo sądzą,że im to pomoże przy rozwodach itp.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.