› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Przekop Mierzei Wiślanej: Szwedzi wykonali podobny kanał ponad pół wieku temu! (+ wideo)

› bieżące ponad rok temu    2.12.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 19 ocen 5 / 100%
A A A
Przekop Mierzei Wiślanej: Szwedzi wykonali podobny kanał ponad pół wieku temu! (+ wideo) fot. zdjęcie nadesłane

W debacie na temat przekopu nie wykorzystuje się argumentów związanych z realizacją podobnych przedsięwzięć w przeszłości, choćby były to inwestycje zrealizowane u naszych sąsiadów. Droga wodna wyglądająca bardzo podobnie do tej, która ma powstać na Mierzei Wiślanej, a którą póki co mamy okazję oglądać jedynie na planszach poglądowych, została zbudowana ponad pół wieku temu w Szwecji.

Jest to kanał Falsterbo. Znajduje się w południowej Szwecji, w południowo-zachodniej części Skanii - szwedzkiej prowincji położonej nad Bałtykiem i cieśniną Sund. Łączy on cieśninę Sund z Morzem Bałtyckim, przecinając półwysep Falsterbo i tym samym skracając dystans, jaki dzieli Morze Bałtyckie z miejscowościami znajdującymi się w zachodniej Skanii.

Kanał ma 1600 metrów długości i jest wyposażony w śluzę, która uniemożliwia powstanie prądu morskiego, w czasie gdy po obu stronach występuje duża różnica poziomów. Przeprawę dla pieszych i samochodów umożliwia most zwodzony. Początkowo głębokość drogi wodnej wynosiła 6,7 m, ale z czasem została zredukowana do 5 m, a więc takiej samej, która jest planowana w kanale żeglugowym mającym powstać na Mierzei Wiślanej. 1 stycznia 2003 roku po raz kolejny zredukowano limit maksymalnego zanurzenia jednostek do 4 metrów, co w znaczny sposób ograniczyło wykorzystywanie kanału przez morskich przewoźników komercyjnych. 

Na uwagę zasługuje bardzo krótki czas, który upłynął od powzięcia decyzji związanej z tą inwestycją, opracowaniem projektu kanału a zakończeniem jego budowy.

17 listopada 1939 roku szwedzki Zarząd Inżynierii Lądowo-Wodnej wyznaczył zadanie zbadania celowości oraz kosztów konstrukcji nowej drogi wodnej. Raport został ukończony w ciągu 3 tygodni, a decyzja o budowie została podjęta już 22 grudnia tego samego roku. 3 stycznia 1940 roku rozpoczęto prace budowlane. 1 sierpnia 1941 roku, a więc już po niespełna siedemnastu miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych, przez kanał przepłynęła pierwsza jednostka (statek Ldf Malmö z kilkoma ministrami na pokładzie), choć wszystkie prace zostały zakończone dopiero rok później. Jak łatwo obliczyć cały okres związany z planowaniem i konstrukcją zamknął się w przedziale wynoszącym zaledwie 2 lata i 8 miesięcy, pomimo, że szwedzki kanał jest o 0,5 km dłuższy od tego, który ma powstać na Mierzei Wiślanej.

Kanał Falsterbo okazał się bardzo potrzebny. O skali jego popularności może świadczyć fakt, że już w 1942 roku przepłynęło nim ponad 5 tys. statków. Obecnie pokonuje go corocznie około 15 000 jednostek, przy czym są to przede wszystkim jachty i łodzie turystyczne. 

Film prezentujący kanał Falsterbo:

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 36

  • 23
   ZADOWOLONY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 3
   POINFORMOWANY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 1
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (19)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ JJR
  ponad rok temu ocena: 60%  19
  Uczciwie byłoby napisać, ze jedyną przyczyną powstania Kanału Falsterbo była... wojna. Po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 r. Niemcy odmówili uszanowania 4-milowych wód terytorialnych neutralnej Szwecji, uznając jedynie pas 3-milowy. W okolicach półwyspu Falsterbo ta jedna mila robiła ogromną różnicę – zmniejszała z 7 na 4 m maksymalne zanurzenie statków, które pozostając na bezpiecznych wodach terytorialnych, mogły okrążyć półwysep. Czarę goryczy dopełniło zaminowanie przez Niemców wód poza 3-milowym pasem. Przybrzeżna flota szwedzka podzielona została na tę na Bałtyku i na zachodnim wybrzeżu (w cieśninach), z bardzo ograniczoną możliwością przejścia z jednego akwenu na drugi. Stąd konieczność budowy kanału... Po zakończeniu wojny (a raczej po rozminowaniu wód wokół półwyspu Falsterbo w kilka lat po wojnie) znaczenie tego kanału dla żeglugi handlowej zmalało do zera...
  ~ redakcja
  ponad rok temu ocena: 83%  18
  Jest w dalszym ciągu mocno wykorzystywany: https://www.guidebook-sweden.c...
  ~ stu
  ponad rok temu ocena: 57%  17
  Autorowi udało się w opisywanym kanale znaleźć śluzę... której tam nie ma i nigdy nie było. Są jedynie pojedyncze wrota umożliwiające zablokowanie przepływu wody w czasie dużej różnicy poziomów wody. Dla żeglugi handlowej nie ma to znaczenia, bowiem statki handlowe nie pływają przez ten kanał niemal nigdy... od ponad pół wieku.
  ~ wilk morski
  ponad rok temu ocena: 100%  16
  Zaciekawił mnie twój komentarz. Jest tam jednak śluza: https://marinas.com/view/lock/...
  ~ Bodek
  ponad rok temu ocena: 88%  15
  Zwracam uwagę na dwa aspekty sprawy: Pół wieku temu powstał i teraz służy głownie turystom. A głębokość spadła z 6 do 4 m.
  ~ zx
  ponad rok temu ocena: 57%  14
  Z fotki wynika, że w Szwecji kopano "na płaszczyźnie", u nas, trzeba rozkopać "góry" piachu. Czy ktoś wie, co się nim zasypie?
  ~ niezależny
  ponad rok temu ocena: 100%  13
  Mają usypać wyspy dla ptactwa na Zalewie Wiślanym.
  ~ Roman
  ponad rok temu ocena: 36%  12
  Pan min. Macierewicz potrzebuje pieniędzy na WOT. Jest największym przeciwnikiem Kanału. Zapewne zapewni, że drony obronią Krynicę M. a nawet Elbląg. Drony z lotniska elbląskiego mogą startować. Chyba nikt nie wątpi, że to on rządzi rządem, a nawet p. posłem Kaczyńskim. Przykładów wiele, w tym niejaki Misiewicz. Czy adm. tę wypowiedź dopuści? Także jest on-line śledzony dzięki Ustawie p. Błaszczaka. No cóż... .
  ~ koniec kropka
  ponad rok temu ocena: 75%  11
  Można? Można.
  ~ udghmdg
  ponad rok temu ocena: 52%  10
  A tak poważnie , bez tej prowincjonalnej elbląskiej megalomanii, po co ten przekop ma powstać? Tylko bez takich tam, że Rosja, że tankowce i kontenerowce będą przybijać do naszej wioski.
  ~ realista
  ponad rok temu ocena: 38%  9
  Ale ten kanał jest z cieśniny na morze i skraca drogę statkom, tam jest głęboko nie to co na naszym zalewie. Był potrzebny bo ruch statków spory,a u nas??? Nie bardzo, nie bardzo.... statki o jakim tonażu będą tu pływać??? trzeba spojrzeć realnie....
  ~ mieszkaniec
  ponad rok temu ocena: 27%  8
  A jaki wpływ miał przekop w Szwecji na środowisko naturalne, plaże itp. ? To bardzo ważna kwestia z uwagi na różnice zdań w Polsce wielu środowisk. Niech autor artykułu rozwinie ta kwestię bo to chyba niesamowicie istotna sprawa w tym temacie.
  ~ Do_pomorskiego
  ponad rok temu ocena: 79%  7
  Jakby ta cała Krynica tak troszczyła się o ekologię Mierzei to lobowaliby za zakazem wjazdu samochodów na Mierzeję, które trują spalinami przez 2 - 3 miesiące letnie oraz armiom turystów, którzy rozdeptują i zaśmiecają ten naturalny cud natury. Dlaczego tego nie robią skoro są tacy pro-ekologiczni? :) Nie wiem też skąd ta histeria, że zostaną odcięci skoro mają jak wół na wizualizacji, że będą poprowadzone mosty i ruch będzie nieprzerwany. A może to po prostu zawiść, że miasteczka w rejonie Zalewu zaczną się rozwijać i skończy się "monopol"? Niech Kryniczanie odpowiedzą sobie sami.
  ~ Pick
  ponad rok temu ocena: 43%  6
  Bo w Szwecji nie ma burmistrzów i polityków na "ruskich" pieniądzach !? Bo tam nie ma "ruskiej" V kolumny !!!
  ~ Pick up - wake up
  ponad rok temu ocena: 77%  5
  Jestem za tym kanałem, ale o jakich ruskich pieniądzach mówisz, skoro widac jak na dłoni, że teraz w PL rządzi USA / Izrael, a wcześniej Niemcy (Tusk jeździł do niej co chwila, a w ministerstwach pewnie była gorąca linia z Berlinem). Utrącili stocznię w Gdyni, bo potencjalnie zagrażała niemieckim stoczniom.
  ~ Norb
  ponad rok temu ocena: 93%  4
  I u nas będzie w końcu taki kanał. Zastanawia mnie tylko jak to się stało, że mimo gorszej technologii (kilkadziesiąt lat temu przecież) zbudowanie dłuższego niż na naszej Mierzei kanału zajęło Szwedom mniej czasu... Myślę, że to przez papierologię i to, że obecnie do wszystkiego wtrącają się urzędnicy. Brak słów po prostu.
  ~ kiedy ?
  ponad rok temu ocena: 81%  3
  Bo Szwecja to normalny kraj. Tam polityka i gospodarka służy narodowi szwedzkiemu a nie tak jak u nas czyli przeciwko narodowi.W Polsce tylko cwaniakom żyje się dobrze.
  ~ nnb
  ponad rok temu ocena: 79%  2
  no i proszę można jak się chce.! u nas już dawno powinien być taki przekop, ale u nas to się tylko gada i gada bez sensu!
  ~ mayk
  ponad rok temu ocena: 79%  1
  W Polsce nigdy nie było gospodarza i nie będzie.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.