› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przekop Mierzei Wiślanej. Powstaje ogrodzenie. Plażą nie przejdziemy już w kierunku Krynicy Morskiej (+ zdjęcia)

› bieżące 7 miesięcy temu    3.12.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Przekop Mierzei Wiślanej. Powstaje ogrodzenie. Plażą nie przejdziemy już w kierunku Krynicy Morskiej (+ zdjęcia) fot. Edyta Kozakiewicz

Na Mierzei Wiślanej od kilku dni powstaje ogrodzenie od strony drogi wojewódzkiej nr 501 oraz Zalewu Wiślanego. Od strony morza już stoi siatka, w związku z czym nie przejdziemy już plażą w stronę Krynicy Morskiej.

Na terenie inwestycji pojawili się geodeci oraz ciężki sprzęt, którego póki co nie jest jeszcze dużo. Stoją też tablice, które informują o zakazie wstępu na teren budowy. Co to oznacza? Wszystko wskazuje na to, że wkrótce na dobre ruszą prace związane z przekopem. 

Według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodne połączenie Zalewu Wiślanego z Bałtykiem, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Nowa droga wodna ma mieć około 1 kilometr długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, 100 metrów długości  i 20 metrów szerokości. Budowa kanału zgodnie z planem ma zostać ukończona w 2022 roku.

Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, wykonawcą – polsko-belgijskie konsorcjum firm NDI sp. z.o.o., NDI SA (po stronie polskiej) oraz Besix (po stronie belgijskiej). 

Pierwsza część inwestycji opiewa na kwotę 992 mln 271 tys. zł i nie obejmuje wybudowania całości budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Zakres przedmiotowy tego przedsięwzięcia to:

 • budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej,
 • budowa kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego,
 • budowa sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.

Umowa w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną została podpisana 4 października 2019 r. około godz. 13.00 w Kapitanacie Portu Elbląg przy ul. Radomskiej.

Zobaczcie wideo (Żuławy TV)

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 5
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.