› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Przekop Mierzei to nie wszystko. Potrzebne są inwestycje w elbląskim porcie

› bieżące ponad rok temu    11.04.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Przekop Mierzei to nie wszystko. Potrzebne są inwestycje w elbląskim porcie fot. elblag.net/archiwum

Samorząd elbląski na inwestycje związane z portem i infrastrukturą około portową wydał już łącznie 100 mln zł, natomiast inwestycje centralne w latach 2015-2020 na ternie Portu w Elblągu to 1 mln 435 tys. zł. Bez inwestycji w elbląskim porcie, przekop Mierzei Wiślanej nie ma większego sensu.

- Wspieramy budowę przekopu, w Elblągu składowany i transportowany jest stąd kamień techniczny niezbędny na tej budowie – informuje prezydent Witold Wróblewski - Nasz port jest przygotowany na nową przeprawę, ale chciałbym abyśmy precyzyjnie określili, o co zabiega Elbląg. Nam chodzi o dostęp do naszych terminali poprzez pogłębienie toru wodnego. Przygotowujemy też dokumentację na budowę obrotnicy w porcie, będzie to kolejny element poprawiający dostępność naszej infrastruktury.

Newralgicznym obecnie punktem jest pogłębienie toru w granicach portu.

- Tu mamy deklaracje rządowe o tym, że takie pogłębienie zostanie wykonane i leży w gestii Urzędu Morskiego – wskazywał Arkadiusz Zgliński dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną przekroczyła punkt krytyczny i sam kanał nie może już być po prostu zasypany. W związku z tym ciężar uwagi w mediach zaczyna być przerzucany z kanału na elbląski port.

- Nawet dziś, bez przekopu, port w Elblągu jest w stanie przyjąć większe jednostki niż teraz wpływają. Miasto przejęło nabrzeże po elektrowni, dzięki czemu mamy dostęp do bocznicy kolejowej – przekonuje prof. Krzysztof Luks obecny na konferencji. – Dlatego chcę podkreślić, że port w Elblągu istnieje, ma zaktualizowaną strategię, którą realizuje i co najważniejsze rozwija się.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Janos
ponad rok temu ocena: 0%  1
No i prze ten cholerny PIS Elbląg musi inwestować w port. No ale za to Wcisła może się wykazać. Gdyby rządzili Poderaści byłby całkowicie niepotrzebny.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.