› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przegląd systemów zamocowań do instalacji wentylacyjnej

› biznes ponad rok temu    4.08.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Przegląd systemów zamocowań do instalacji wentylacyjnej

Na prawidłowe i sprawne działanie wentylacji w budynku w dużym stopniu wpływa system mocowania poszczególnych kanałów wentylacyjnych. Decyduje on nie tylko o szczelności układu, ale również poziomie głośności jego pracy oraz podatności na ewentualne odkształcenia. Niezależnie od kształtu i budowy kanałów wentylacyjnych, system ich mocowania zawsze powinien być spójny. W ten sposób zyskać można gwarancję bezpieczeństwa i wytrzymałości. Elementy wykorzystywane w instalacji wentylacyjnej muszą też spełniać szereg przepisów, co mogą zapewnić jedynie odpowiednio zaprojektowane i skonstruowane obejmy do mocowania rur.

Mocowania do kanałów wentylacyjnych

Wykonanie instalacji wentylacyjnej z wysokiej jakości materiałów, przy użyciu solidnych elementów mocujących oraz z zachowaniem zasad montażowych daje pewność, że układ roboczy działać będzie sprawnie i bezpiecznie. Do rozwiązań szczególnie cenionych przez instalatorów należą obejmy do rur, które mogą być eksploatowane w różnych warunkach i spełniają najwyższe normy jakości. W skład nowoczesnych systemów instalacyjnych do wentylacji wchodzą różne elementy, które spełniają funkcję przytwierdzającą, łączącą i wspierającą. Każda obejma rury powinna przejść badania wytrzymałościowe, a także posiadać dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania systemowe, pozwalające na ułatwienie pracy i przeprowadzenie montażu w miejscach trudno dostępnych.

System zamocowań dla instalacji wentylacyjnych

Dla właściwego funkcjonowania wentylacji kluczowe znaczenie ma zarówno wybór odpowiednich zamocowań, jak i ich prawidłowy montaż. O zastosowaniu konkretnego systemu należy zadecydować jeszcze na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, z uwzględnieniem różnych wytycznych oraz przepisów. W przypadku instalacji wentylacyjnych, najbardziej istotne są informacje dotyczące warunków technicznych budynku oraz jego usytuowania. Wymagania te spełniają obejmy do łączenia rur stalowych oferowane przez Sikla. Jedynie odpowiednie produkty są w stanie zapewnić prawidłowe utrzymanie ciężaru elementów instalacji, które montowane są do stropów i ścian. W tym przypadku bardzo istotne są nie tylko obciążenia układu, ale również zjawisko wydłużalności przewodów. Nie bez znaczenia pozostaje konieczność umiejętnego rozmieszczenia elementów.

Dobór elementów mocujących

W przypadku instalacji wentylacyjnych polecanym rozwiązaniem jest obejma do rur z gumą, czyli specjalnym profilem. Znajduje ona zastosowanie jako łożysko przesuwne, dzięki któremu da się uzyskać bezszumowy i gładki ślizg. Taka obejma stalowa do rur pozwala też na zdemontowanie pierścieni przesuwnych, co likwiduje możliwość przesuwu. Na uwagę zasługują też jednoczęściowe elementy mocujące z szybkozłączem, zapewniające szybki i łatwy montaż. Wyróżnić można również obejmy na rury stalowe dwuczęściowe-przegubowe, wyposażone w szybkozłączkę. przeznaczone do mocowania rur powlekanych i niepowlekanych z tworzywa sztucznego. W instalacji wentylacyjnej sprawdzą się także modele z szybkozłączem i nakrętką dwugwintową, dedykowane mocowaniu rur przewodzących media o wysokiej temperaturze.

Wstępnie zmontowane zestawy elementów mocujących

Aby przyspieszyć i usprawnić proces mocowania instalacji wentylacyjnej, warto zastosować obejmy do rur producenta oferującego wstępnie zmontowane zestawy elementów. Poza przyłączem do systemów zamocowań, zawierają one również łącznik. Takie rozwiązanie pozwala na tworzenie nie tylko mocowań standardowych, ale również podpór prowadzących. Z zestawami łączyć można różne obejmy ze stali nierdzewnej, włącznie z tymi przeznaczonymi do lekkich, średnio ciężkich oraz specjalistycznych mocowań. W ten sposób zyskać da się nie tylko większą elastyczność wykorzystania elementów w instalacji wentylacyjnej, ale również zniwelować problemy z magazynowaniem oraz poszukiwaniem niezbędnych części montażowych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.