› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przedświąteczne zakupy w Internecie - nie daj się oszukać nieuczciwym sprzedawcom!

› policja ponad rok temu    3.12.2012
Agata Mazurek
komentarzy 0 ocen 6 / 83%
A A A
Przedświąteczne zakupy w Internecie - nie daj się oszukać nieuczciwym sprzedawcom!

W gorączce przedświątecznych zakupów, zapewne będziemy robić zakupy w internecie - bądź to w sklepach wysyłkowych, bądź na portalach aukcyjno-ogłoszeniowych. Pamiętajmy: zapłacenie za przedmiot i nieotrzymanie go to nic innego jak wyłudzenie czyli oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

W sprawach, które prowadzili elbląscy policjanci, zdarzały się oferty sprzedaży np. oryginalnych płyt z grami komputerowymi. Po zakupie okazywało się natomiast, że jest to piracka, uszkodzona kopia. Zdarzały się również przypadki zakupu sztabek złota od nieuczciwych oferentów. Po wpłaceniu kilku tysięcy złotych, kontakt ze sprzedającym się urywał. Sprawca jest oczywiście do ustalenia i ukarania – zapewnia mł. asp. Krzysztof Nowacki, bo w Internecie trudno wbrew pozorom o anonimowość. Do tego potrzebny jest jednak czas i praca operacyjna.

Są jednak sytuacje, w których sami możemy uniknąć pomyłki. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jednym z nich jest atrakcyjna cena towaru czyli tak zwane „okazje”. Oczywiście niska cena nie zawsze jest równoznaczna z oszustwem, warto jednak dokładniej przyjrzeć się takiej ofercie.

Negatywne komentarze to kolejna wskazówka podczas zakupów na portalach aukcyjnych. Ich duża liczba to ostrzeżenie, że coś może być nie tak i jeżeli zdecydujemy się na transakcję, warto dodatkowo ją zabezpieczyć.

Inną metodą oszustwa jest wymuszenie wpłaty zaliczki. To właśnie na nią czeka np. sprzedający samochód. Zazwyczaj oferta stanowi połączenie: okazji cenowej i dobrego stanu technicznego. Później, gdy sprawę bada policja, okazuje się, że fizycznie samochód nie istniał, a zaliczkę w kwocie paru tysięcy złotych wpłaciło kilku kupujących.

Otrzymanie uszkodzonego sprzętu to zjawisko często trudne do rozstrzygnięcia. Nie łatwo ustalić, czy ktoś (nieuczciwie) wysłał uprzednio uszkodzony sprzęt, czy uległ on uszkodzeniu podczas transportu. Prostym rozwiązaniem Jest natomiast ubezpieczenie przesyłki.

Co ważne, postępujmy zgodnie z regulaminem portali. Każdy portal ogłoszeniowy czy aukcyjny ma swój regulamin, a co za tym idzie sposób zabezpieczenia. Przestrzeganie tych reguł pozwoli nam bezpiecznie korzystać z zakupów, a w razie czego odwołać się poprzez właściciela portalu lub skorzystać z oferowanych bezpiecznych form zakupów.

Źródło: mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.