› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przedsiębiorcy wciąż mogą składać wnioski o postojowe

› bieżące ponad rok temu    11.08.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Przedsiębiorcy wciąż mogą składać wnioski o postojowe

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z pandemią, wciąż mogą ubiegać się o świadczenie postojowe. Wnioski mogą złożyć przez PUE ZUS w ciągu maksymalnie 3 miesięcy po zniesieniu stanu epidemii. Od 23 lipca również właściciele sklepików szkolnych mogą wnioskować o taką pomoc. Wsparcie już trafia do uprawnionych.

W ramach świadczenia postojowego ZUS wypłacił ponad 6,4 mld zł. Z tego na konto przedsiębiorców prowadzących sklepiki szkolne trafiło około 1,6 mln zł. W województwie warmińsko-mazurskim jest to odpowiednio 191 mln zł i 79 tys. zł.

- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, mogą otrzymać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Należy porównać przychód z działalności w listopadzie 2020 r., grudniu 2020 r., styczniu 2021 r., lutym 2021 r. lub marcu 2021 r. do przychodu uzyskanego we wrześniu 2019 r. lub wrześniu 2020 r. Aby uzyskać postojowe, należy złożyć elektronicznie wniosek RSP-SK – Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dzięki najnowszym zmianom w tarczy antykryzysowej prowadzący sklepiki szkolne mogą liczyć także na zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r., a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, świadczący usługi na rzecz muzeów za okres od lipca do września 2020 r.

Wnioski o zwolnienie ze składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) można złożyć do końca września wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Od początku pandemii ZUS udzielił wsparcia w postaci zwolnienia ze składek i postojowego na kwotę ponad 21,4 mld zł. Na Warmii i Mazurach jest to kwota 566 mln zł.

Szczegółowe informacje o wsparciu w ramach tarczy antykryzysowej są na stronie www.zus.pl.

Nalezy również dodać, że jeżeli sytuacja firmy jest bardzo zła, to warto w takiej sytuacji rozważyć ogłoszenie upadłości. Dzięki nowelizacji przepisów prawa upadłościowego z marca 2020 r. o ogłoszenie upadłości konsumenckiej na nowych, bardzo prostych zasadach, mogą występować także przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej. Zanim jednak złożysz wniosek o upadłość konsumencką do sądu, skonsultuj się z prawnikiem specjalizującym się wtego rodzaju sprawach. Specjalista ustali, czy ogłaszanie upadłości jest w twoim przypadku koniecznie, czy też istnieją inne sposoby na wyjście z długów. Dzięki konsultacji z prawnikiem dowiesz się jakie długi można umorzyć w toku postępowania upadłościowego, a jakie trzeba będzie spłacić. Unikniesz również błędów i ewentualnych problemów wynikających z działań podejmowanych w warunkach nieznajomości obowiązującego prawa.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.