› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

„Przecież czołgi jadą!”. Unikatowy film Archiwum IPN Gdańsk o stanie wojennym

› bieżące ponad rok temu    13.12.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 „Przecież czołgi jadą!”. Unikatowy film Archiwum IPN Gdańsk o stanie wojennym fot. IPN Gdańsk

Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku zaprasza do obejrzenia filmu z unikatowymi nagraniami rozmów jednostek MO i wojska, biorących udział w pacyfikacji Gdańska 16 grudnia 1981 roku, które zostały podsłuchane przez działaczy Solidarności i zachowane na kasetach. Zarejestrowano moment oddania salw przez czołgi. Chcesz obejrzeć kliknij tutaj. 

W zbiorach Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku znajdują się dwie kasety podarowane przez uczestnika wystąpień studenckich w 1968 r. i działacza NSZZ „Solidarność" Kazimierza Koralewskiego oraz osobę anonimową. 

Zawierają one cenne nagrania rozmów jednostek MO i wojska, biorących udział w pacyfikacji Gdańska 16 grudnia 1981 r., które zostały podsłuchane przez specjalnie dostrojone odbiorniki działaczy solidarnościowych i zachowane na kasetach. 

Został na nich zarejestrowany moment oddania salw przez czołgi

- wyjaśnia Jan Hlebowicz, asystent prasowy IPN w Gdańsku.

Istotnym uzupełnieniem jest pozyskana w tym roku relacja Lecha Reglińskiego, który w grudniu 1981 roku pełnił służbę w jednostce wojskowej skierowanej do Gdańska.

IPN publikuje te cenne nagrania rozmów jednostek MO i wojska biorących udział w pacyfikacji Gdańska 16 grudnia 1981 roku w filmie, który jest dostępny tutaj.

IPN w Gdańsku przypomina wydarzenia stanu wojennego dnia 16 grudnia 1981 roku:

O godzinie 6.27 oddziały wojska i milicji wkroczyły na teren Stoczni Gdańskiej im. Lenina pacyfikując zakład i kończąc trwający od paru dni strajk. Okazało się jednak, że akcja sił bezpieczeństwa nie tylko nie rozładowała napiętej sytuacji w mieście, lecz wręcz przeciwnie, przyczyniła się do jej eskalacji.
 
Od około godziny 8.00 coraz więcej ludzi zbierało się przed blokadami MO i wojska w rejonie Pomnika Poległych Stoczniowców. O godzinie 10.35 tłum liczący około 3000 osób sforsował kordon i zebrał się pod pomnikiem i bramą nr 2. Demonstranci zostali wkrótce zaatakowani przez milicjantów z Pułku Manewrowego oraz z Wyższej Szkoły Oficerskiej ze Szczytna i Szkoły Podoficerskiej MO ze Słupska. W ciągu następnych godzin na ulicach śródmieścia Gdańska rozgorzały walki uliczne w których wzięło udział od 25 do 30 tysięcy ludzi.

O godzinie 20.00 walki koncentrowały się w rejonie Dworca Głównego. Aby wspomóc oddziały milicji, czołgi 8 Dywizji Zmechanizowanej ochraniające Komitet Wojewódzki PZPR oddały kilka salw ślepą amunicją w kierunku dworca. Wkrótce potem milicjanci uderzyli na demonstrantów i w ciągu godziny opanowały sytuację.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.