› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Protest kucharzy w Elblągu. Żadają wsparcia dla niszczonej branży. Stop zamykaniu gospodarki! ( +zdjęcia)

› biznes 25 dni temu    3.11.2020
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Protest kucharzy w Elblągu. Żadają wsparcia dla niszczonej branży. Stop zamykaniu gospodarki! ( +zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

3 listopada 2020 r. w Elblągu, podobnie jak w kilkunastu innych miastach Polski, odbył się protest przedstawicieli branży gastronomicznej, która jest niszczona przez wprowadzone obostrzenia (w związku z tzw. pandemią koronawirusa). Kucharzy boli, że należące do zachodniego kapitału przepełnione sklepy wielkopowierzchniowe pozostają otwarte, gdy w tym samym czasie ich lokale zostały zamknięte. Domagają się szerokiego wsparcia od rządu, zaprzestania zastraszania społeczeństwa ("to przez was ludzie boją się wyjść z domów" – możemy przeczytać w rozdawanej na miejscu ulotce) oraz zatrzymania zamykania gospodarki ("rząd zabija świadomie restauracje, fitness, rozrywkę i hotele" – takie hasło znalazło się na jednym z transparentów). Na proteście zabrakło jakiegokolwiek lokalnego polityka (posła, senatora) czy też członka samorządu.

Przypominacie sobie państwo zapewne jak kilka dni temu wszyscy żałowali hodowców kwiatów, którzy zostali z niesprzedanym towarem z dnia na dzień. Nie mówi się o tym, ale my zostaliśmy postawieni w takiej samej sytuacji. Zostaliśmy z towarem, którego nie byliśmy w stanie sprzedać

– mówił członek EKSK Szymon Słomkowski.

Czarna polewka to symbol ostatniego posiłku dla rządu od umierającej branży. Zostaliśmy zostawieni bez pomocy. Walczymy o nasze restauracje, o to, żebyśmy mogli dalej funkcjonować. Rząd nie wprowadził programu pomocy dla osób, które z powodu COVID-19 straciły pracę. Pracodawcy także nie otrzymali żadnego wsparcia, a obecnie mają 25 proent. dawnego utargu

– argumentował prezes EKSK Bartosz Majchrzak. 

Przypomnijmy, że 2 listopada wieczorem ukazało się rozporządzenie, na mocy którego estauracje, bary i punkty gastronomiczne zostały zamknięte do odwołania. Ich działalność jest dopuszczalna "wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu". Uderzyło to straszliwie w branżę, która już od czasu pierwszego "zamknięcia" znalazła się na krawędzi upadku.

Organizatorem protestu w Elblągu był Elbląski Klub Szefów Kuchni reprezentowany przez kilkunastu członków, w tym także przez mistrzów sztuki kulinarnej z Gdańska i Pasłęka. W demonstracji wzięlo udział około 100 osób, w tym właściciele lokali gastronomicznych i szefowie kuchni, jak również solidaryzujący się z nimi elblążanie. Uczestnicy gastroporotestu przygotowali dla rządu czarną polewkę, zbierali również podpisy pod petycją skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego, która trafi na biurko szefa rady ministrów za pośrednictwem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Sztab kryzysowy Gastronomii Polskiej domaga się od rządu przygotowania merytorycznego planu wychodzenia z kryzysu na okres najbliższych 6 miesięcy, zwolnienia pracodawców i pracowników ze skłądek ZUS na okres pół roku, wprowadzenia stałej i jednolitej stawki 8% VAT na wszystkie produkty i usługi, powołania Funduszu Wsparcia Gastronomii, wprowadzenia Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii, wprowadzenia standarów "Bezpieczna Restauracja w epidemii" według typów lokali, zniesienia ograniczeń czasowych otwarica wszystkich lokali oraz podania podstawy konstytucyjnej ograniczania prowadzenia działalności gospodarczej. 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 5
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (3)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ APOLITYCZNY
  24 dni temu ocena: 71%  3
  Biedni kucharze wysłani przez pracodawców na ulicę, a pracodawcy pewno teraz są na wczasach na Bahama?
  ~ pracownik
  24 dni temu ocena: 29%  2
  Skąd u ciebie taki hejt człowieku?
  ~ Krzysztof
  24 dni temu ocena: 53%  1
  Brawo panowie. To jest planowe niszczenie polskiego biznesu. Coraz więcej ludzi otwiera oczy.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.