› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Program naprawczy dla Elbląga. Stronnictwo Demokratyczne i PJN o sytuacji w mieście

› bieżące ponad rok temu    28.03.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 18 ocen 11 / 82%
A A A
Urząd MiastaUrząd Miasta fot. Artur Borkowski

Dwie partie pozaparlamentarne - Polska Jest Najważniejsza i Stronnictwo Demokratyczne chcą aktywnie włączyć się w przedreferendalną dyskusję o sprawach Elbląga. W tym celu oba ugrupowania przygotowały wspólny program naprawczy dla Elbląga, których autorami są Edward Pukin (PJN) i Piotr Kamiński (SD).

- Przywrócenie powagi oraz szacunku i zaufania do władzy wykonawczej, jest warunkiem przeprowadzenia Elbląga przez czas recesji, ku perspektywie stopniowego wzrostu gospodarczego. Służyć temu powinny proponowane przez nasze formacje działania zmierzające do podjęcia od zaraz, zmian w strukturze organizacji Urzędu Miasta, w stylu rządzenia i doborze kadry zarządzającej, zawartej w haśle: Ratujemy budżet miasta i zaczynamy od siebie - pisze Edward Pukin z PJN.

Jakie pomysły na uzdrowienie sytuacji w mieście mają PJN i Stronnictwo Demokratyczne?

- Zmniejszamy ilość wiceprezydentów i zamrażamy wynagrodzenia w sferze budżetową. Likwidujemy straż miejską. Rezygnujemy z etatowych doradców i pełnomocników prezydenta. Zmniejszamy ilość departamentów, a niektóre łączymy. Likwidujemy spółkę Aquapark. Rezygnujemy z części samochodów służbowych. Ograniczamy zatrudnienie w UM o 10-15 % łącznie. Zatrzymujemy zlecenia zewnętrzne na analizy, diagnozy itp. akcje. Analizujemy szczegółowo wydatki budżetu na 2013 rok. Zmniejszamy liczbę radnych do 15 osób - deklarują działacze PJN i Stronnictwa Demokratycznego.

Jako uzasadnienie tych propozycji autorzy programu naprawczego dla Elbląga wskazują, że prezes Zarządu Spółki PKN Orlen zatrudniającej ponad 20 tysięcy pracowników ma jednego zastępcę. Nie ma żadnego uzasadnienia by Urząd Miasta Elbląga zatrudniający 450 pracowników był zarządzany przez prezydenta i trzech wiceprezydentów. Naszym zdaniem wystarczy jeden wiceprezydent, ewentualnie dwóch, – przy połączeniu funkcji ze skarbnikiem miasta. Efekt – przejrzystość organizacyjna i oszczędności budżetowe. Rozformowanie straży miejskiej, której zadania nie przyczyniły się do zwiększenia stanu bezpieczeństwa w mieście, a nakierowane były na drenaż kieszeni mieszkańców. Efekt - oszczędność budżetowe. Rezygnacja z usług etatowych doradców prezydenta i pełnomocników prezydenta. Efekt – oszczędności budżetowe.

Szybkiej restrukturyzacji wymaga Departament Komunikacji Społecznej, który jest zbędnym i stałym obciążeniem budżetu miasta - jego funkcje powinno przejąć biuro prezydenta. Także funkcjonalne łączenie departamentów celem ograniczenia pokrewnych kosztów osobowych (17 departamentów) przyniesie oszczędności budżetowe i poprawi stan organizacyjny UM.

Zawieszenie działalności lub likwidacja spółki Aquapark – brak racjonalnych przesłanek by za 100 tys. rocznie utrzymywać prezesa spółki, która nie ma najmniejszej szansy na realizację postawionego celu w okresie najbliższych pięciu lat. Próby pozyskania inwestora powinien przejąć MOSiR lub dział inwestycji UM. Efekt – oszczędności budżetowe i organizacyjne. Rezygnacja z samochodów służbowych dla kadry kierowniczej. Efekt – oszczędności budżetowe.

Zaprzestanie zewnętrznej rekrutacji kadry zarządzającej. Właściwym zasobem kadrowym powinien być kapitał ludzki UM i spółek komunalnych. Rezygnacja z usług osób mających uprawnienia emerytalne. Redukcja zatrudnienia w UM o ogółem 15% wg zasady, kto przyszedł ostatni, ten pierwszy odchodzi. Efekt – oszczędności budżetowe i organizacyjne. Powstrzymanie przetargów na opracowania, których realizacja w czasie najbliższych czterech lat jest mało prawdopodobna. Efekt – oszczędności budżetowe. Weryfikacja budżetu miasta na rok bieżący oraz założenia na 2014r. Efekt – kontrola bieżących wydatków.

Podjecie uchwały RM o zmniejszeniu liczby radnych do 15 osób. Efekt – oszczędności budżetowe i organizacyjne.

- Oczekujemy, że ugrupowania polityczne podzielą ten pogląd i po wyborach nie będą również dążyć do mnożenia stanowisk wiceprezydentów dla zawiązania ewentualnych koalicji w Radzie Miasta. Efekt – oszczędności budżetowe i nowa, jakość organizacyjna samorządu terytorialnego - piszą autorzy raportu. - Suma tych działań powinna przynieść budżetowi miasta oszczędność rzędu około 5 milionów złotych. Ten zakres działań oszczędnościowych, jako istotny i niezbędny krok w kierunku wypracowania realnej nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami, jest warunkiem utrzymania zdolności kredytowej, która będzie podstawą planowania na lata następne. Ten pierwszy, najbardziej istotny i pilny pakiet działań antykryzysowych, jest podstawą do kolejnych projektów pożądanych przez mieszkańców, których celem jest poprawa warunków życia elblążan i ich udziału w obywatelskiej samorządności.
 

Od redakcji: Publikujemy pierwszą część tzw. Programu naprawczego dla Elbląga, który do naszej redakcji przesłał Edward Pukin z PJN. Mamy nadzieję, że ten materiał pobudzi naszych lokalnych polityków do refleksji i do dyskusji na merytoryczne argumenty, a nie na insynuacje i pytania bez odpowiedzi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (18)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zdziwiony
ponad rok temu ocena: 0%  18
żadne ugrupowanie jak do tych czas nie wydobyło z siebie lepszej propozycji , nie wydobyło z siebie żadnej propozycji - ot potęga intelektualna
~ felicjan
ponad rok temu ocena: 0%  17
Złosliwość komentarzy świadczy o trafnosci tez programowych
~ elbląg ponad wszystko
ponad rok temu ocena: 25%  16
Wpisy nowaczykowych nic tu nie zmienią. Nie ważne czy to pomysł SD I PJN czy kogokolwiek innego - po prostu dobry pomysł. Jak rzeczywistych mieszkańców jest o 20 % mniej to i urzędników musi być o 20 % mniej - począwszy od UM poprzez szkoły ( w których kwitnie nepotyzm) a na spółkach komunalnych kończąc - nie ma co tupać nóżkami i rzucać się w kałużę. Kto ostatni przyszedł pierwszy odejdzie.
~ ala
ponad rok temu ocena: 0%  15
Pan Pukin znany z przegranych spraw z Wolnością, rzeczywiście mi lider, tylko brać i stawiać na postument, no normalnie hero, a jaki pomysłowy, no szok
~ zatorzak
ponad rok temu ocena: 33%  14
Mieszkam na Zatorzu i znam pana Pukina. Panie Edwardzie, ma pan zawziętego wroga. Znamy go. Niech Pan nie przejmuje sie jego wpisami i robi swoje dla nas i dla Zatorza. Kiedy odbędzie się następne zebranie mieszkańców?
~ prawnik
ponad rok temu ocena: 20%  13
O rany zaczyna się !!! Uciekaj od reformatorów kto może !!! Różne indywidua prą do władzy, lansują pomysł nie mając zielonego pojęcia o obowiązującym prawie mi cytuję Art 17 ustawy "dwudziestu pięciu w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych" 15 radnych to wbrew ustawie a więc prokurator
~ Nowa Prawica
ponad rok temu ocena: 20%  12
to za malo. ja bym dodal jeszcze: 1) wywalenie na zbity pysk wszystkich urzedasow zatrudnionych za kadencji Nowaczyka (reszty nie ruszamy) 2) Likwidacja strefy platnego parkowania, strazy miejskiej i departamentu kompromitacji spolecznej 3) koniec krajoznawczych wycieczek na koszt podatnikow 4) bezplatna komunikacja miejska dla bezrobotnych 5) likwidacja ZBK i sprzedaz mieszkan wlascicielom za 1 zl, jesli stworza oni wspolnoty mieszkaniowe
~ quick
ponad rok temu ocena: 50%  11
Czemu tylko tych za Nowaczyka? Przyjętych za Słoniny też wyrzućmy. I tych za Dziewałtowskiego też. Jak szaleć to szaleć, co nie prawicowy idioto?
~ NoName
ponad rok temu ocena: 40%  10
Przed wyborami każdy polityk udaje świętego i podlizuje się wyborcom. A po wygranych wyborach to już samowolka i olewanie wyborców. Nie ufam żadnej partii.
~ dociekliwy
ponad rok temu ocena: 40%  9
Ryba psuje się od głowy a głowa elbląskiego samorządu wręcz cuchnie. Trzeba chirurgicznym cieciem usunąć to co jest skażone gangreną. Nowej głowie należy określić parametry przed wyborami i ten program wychodzi temu na przeciw. Na tym polega odpowiedzialność by mówić rzeczy trudne a nie obiecywać gruszek na wierzbie. Może dlatego, że są poza Radą Miasta widzą więcej i łatwiej im składać takie propozycje bo nie tracą w słupkach sondażowych.. A co na to PO SLD i PiS?
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  8
Zwolnić niedouczonych Po-iitologów i podejmować rozsądne decyzje a nie pierdzielić polityczne kocopałki o niczym,.... i starczy . Dać im po łopacie i niech budują osadę Truso oraz czyszczą kanały melioracyjne ... będzie z nich jakaś korzyść...
~ Edward Pukin
ponad rok temu ocena: 0%  7
Przesłany do redakcji nasz - SD i PJN - Program Naprawczy dla Elbląga zawiera również stosowne uzasadnienie do podstawowego kierunku zawartego w haśle - Ratujemy budżet i zaczynamy od siebie - pod którego szyldem winna zacząć pracować ekipa rządząca: ta lub przyszła.Przesłany do redakcji program naprawczy, to I cześć zatytułowana -. Urząd Miasta po referendum, to – etyka, umiar, kompetencja. Domyślam się, że tylko z przyczyn redakcyjnych i nawału pracy dziennikarskiej zastosowano skróty naszego projektu programowego. Pozostałe II części także niebawem opublikujemy.. Dziś sprawy funkcjonowania urzędu i ratunek dla budżetu miasta.. :
~ eijk
ponad rok temu ocena: 17%  6
pomysły ciekawe, co będzie jednak jak w jednym miejscu zaoszczędzimy do 5mln zł a w drugim miejscu posypią się straty. Poproszę o uzupełnienie programu naprawczego - programem rozwojowym. Samo oszczędzanie to pierwszy krok - ale potrzeba jeszcze więcej...
~ ekhmmmm...
ponad rok temu ocena: 8%  5
Krok trzeci - podpisanie i upublicznienie podpisanego oświadczenia, w którym będzie zobowiązanie się do rezygnacji z objętych dzięki ew. zwycięstwu stanowisk (+ wykluczenie z listy płac UM) w przypadku niezrealizowania wybranych obietnic wyborczych w ciągu roku (SM, samochody, etaty, departamenty itp...) Może wtedy programy przestaną być strzelaniem z biodra obietnicami..
~ POlitolog
ponad rok temu ocena: 17%  4
Ehe ja bym jeszcze ich przebił!;) Zwolnić połowę nauczycieli i jest oszczędność 100 mln zł rocznie!;) Kto mnie przelicytuje?;)
~ ehmmmm....
ponad rok temu ocena: 25%  3
Ten program to takie "sprawdziliśmy na co narzekają mieszkańcy w sieci i piszemy że to zmienimy".. No dobrze, ale nawet jeśli przymknąć oko (nozdrza?) na dyskretnie ulatniający się zapach kiełbasy wyborczej (kto uwierzy że zlikwidują SM, czyli źródło zasilania kasy ?) - to mowa tu tylko o oszczędnościach wynikających głownie z redukcji stanowisk. Fajnie, ale gdzie pomysły na inwestycje i rozwój, czyli to co NAJWAŻNIEJSZE ?
~ lotnik
ponad rok temu ocena: 50%  2
Koszt utrzymania Straży Miejskiej to 1, 6 miliona złotych. Przychody z jej działalności to raptem 400 tysięcy więc pre saldo strata miast to 1,2 miliona złotych lub po likwidacji oszczędność rzędu 1,2 mln.
~ Ania
ponad rok temu ocena: 43%  1
Nareszcie ktoś ma odwagę w Elblągu mówić otwartym tekstem o programie naprawczym nie używając przy tym inwektyw, pomówień, bez oskarżeń bo to nie ma sensu - mleko się rozlało i trzeba posprzątać bo za chwilę będzie brzydko pachnieć. To są ważne deklaracje, sensowne i oparte realne możliwości. Może niepopularne ale konieczne. Brawo za odwagę.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.