› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Profesor Jan Miodek wyjaśnia skąd się wzięły nazwy Elbląg i Ełk

› rozwój i edukacja ponad rok temu    21.12.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Elblag jest położony nad rzeką o tej samej nazwie (kiedyś: Ilfing),Elblag jest położony nad rzeką o tej samej nazwie (kiedyś: Ilfing), fot. Konrad Kosacz

Elbląg i Ełk - dwa miasta położne na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jedno województwo a tak różne regiony i historie, ale nie o tym dzisiaj. Profesor Jan Miodek, znany wszystkim popularyzator poprawnej polszyczyzny w ramach cyklu TVP "Polska z Miodkiem" wyjaśnił skąd pochodzą nazwy wyżej wymienionych miast. Nas oczywiście najbardziej interesuje nazwa Elbląg.

Elbląg jest położony nad rzeką o tej samej nazwie, która przez wiele wieków  była niezwykle ważnym punktem na mapie miasta. Pełniła funkcję naturalnego szlaku handlowego, stanowiąc jednocześnie oś osadnictwa miejskiego. To w jej bezpośrednim sąsiedztwie powstało elbląskie Stare Miasto oraz najważniejsze miejskie budowle  zamek, kościół pw. św. Mikołaja, czy też Ratusz Staromiejski. Pierwotna nazwa rzeki Elbląg brzmiała: Ilfing.

Jest to najprawdopodobniej stara nazwa pruska, do dziś w języku łotewskim „elb” znaczy tyle co bardzo ciemny – wyjaśnia profesor Miodek.

Niewykluczone jest również praindoeuropejskie pochodzenie, bo dostrzegamy tam tę cząstkę „el”, „ol”, „ou” o znaczeniu: ciekły, wilgotny, mokry. W każdym bądź razie obie nazwy Ełk i Elbląg jako nazwy odrzeczne są niezwykle archaiczne, bardzo stare, liczące sobie kilka tysięcy lat – puetntuje rozważania profesor Miodek.

Odcinek można zobaczyć pod poniższym adresem:

http://vod.tvp.pl/24023518/elk-i-elblag

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 5
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 60%  4
TW Miodek wyjaśnia
~ Pani Mniodek
ponad rok temu ocena: 82%  3
W historii Elbląga czytamy, że... "Pod koniec IX w. podróżując po wybrzeżach Bałtyku, dotarł do grodu Truso anglosaski podróżnik Wulfstan. Jego relacja o potężnym grodzie, leżącym nad rzeką Ilfing (ze staroszwedzkiego – krótką rzeką: il’-krótka, ing-rzeka), jest zarazem pierwszym źródłem pisanym, mówiącym o terenach, na których leży dzisiejszy Elbląg."
~ 7777777776
ponad rok temu ocena: 75%  2
Nazwa Elbląg pochodzi od rzeki Ilfing (dzisiaj rzeka Elbląg), nazwaną tak przez podróżnika Wulfstana w 890 roku.
~ Nou56yu
ponad rok temu ocena: 43%  1
Nic odkrywczego. Wydawało mi się że każdy rodowity elblążanin wie skąd się wzięła nazwa tego miasta.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.