› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Profesjonalne szklarnie z poliwęglanu na sezon 2022

› bieżące ponad rok temu    24.01.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Profesjonalne szklarnie z poliwęglanu na sezon 2022

Zmienna pogoda, gwałtowne zjawiska atmosferyczne i często ekstremalnie wysokie temperatury sprawiają, że coraz trudniej wyhodować warzywa i owocowe w przydomowym ogródku. Klasyczne foliowe tunele nie są odporne ani na wysoką temperaturę, ani na silny wiatr i w przypadku niespodziewanych czynników środowiskowych ulegają zniszczeniu. Na szczęście jest rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się obfitymi plonami bez obawy, że zniszczy je silne promieniowanie słoneczne lub uszkodzi je połamana na skutek wiatru czy zalegającego śniegu konstrukcja tunelu. Rozwiązaniem są szklarnie z poliwęglanu.

Charakterystyka szklarni poliwęglanowych

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu szklarnie zbudowane są z poliwęglanu – jednego z najbardziej popularnych tworzyw sztucznych, który wyróżnia się przede wszystkim dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, długą żywotnością i wysoką trwałością. Poliwęglan jest termoplastyczny, całkowicie odporny na wodę i charakteryzuje się dużą przejrzystością.

Szklarnie poliwęglanowe występują w różnych rozmiarach i kształtach w zależności od potrzeb klientów. Są niezwykle wygodne w użytkowaniu dzięki znajdującym się w tunelu drzwiom i oknom. Tego typu rozwiązanie nie tylko zwiększa funkcjonalność samej szklarni, ale też wspiera proces wzrostu i dojrzewania warzyw czy owoców, które często do tego procesu potrzebują regularnej cyrkulacji powietrza i stałego wietrzenia.

Trioszka - tunel ogrodowy z poliwęglanu - Sklep Arlen Team

Instalacja szklarni z poliwęglanu jest niezwykle prosta i nie wymaga ani zaawansowanych narzędzi ani specjalistycznych umiejętności. Do każdej szklarni dołączona jest instrukcja, na podstawie której każdy bez problemu poradzi sobie z montażem. Kupując szklarnie z poliwęglanu możemy mieć pewność, że w zestawie otrzymamy wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne (szkielet, powłokę poliwęglanową, profile ze stali ocynkowanej, linki stalowe zabezpieczające dodatkowo poliwęglan, uszczelki, drzwi i wywietrzniki po przeciwległych końcach). Co więcej zestaw można uzupełnić o dodatkowe akcesoria, które wpłyną na zwiększenie funkcjonalności szklarni.

Profil szklarni najczęściej jest ocynkowany, co zapobiega korozji i sprawia, że żywotność tego typu tunelu dla roślin wynosi nawet 10 lat. Solidna rama, z jakiej szklarnie są wykonane sprawia, że cała konstrukcja jest stabilna, trwała i solidna.

Do wykonania szklarni najczęściej stosuje się poliwęglan o grubości 4mm. Grubość ta jest wystarczająca i optymalna, jeśli chodzi o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz dużym naporem śniegu zimą. Poliwęglan to doskonały materiał na szklarnię. Blokuje on bowiem dostęp szkodliwym promieniom ultrafioletowym, nie ograniczając jednocześnie przepuszczania światła, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Dzięki temu wnętrze tunelu jest odpowiednio naświetlone, zapewniając tym samym właściwe warunki do rozwoju każdej rośliny, nawet tej najbardziej wymagającej. Przy okazji warto dodać, że krawędzie wielu modeli szklarni zabezpieczone są taśmą UV odporną, dzięki czemu mamy pewność, że żadne zabrudzenia (kurz, brud) czy owady nie przedostaną się do środka pomiędzy komorę płyty.

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z uprawami szklarniowymi warto zdecydować się na mniejszą szklarnię, która nie wymaga fundamentów i można rozstawić ją bezpośrednio na ziemi. Jeśli zaś mamy duże doświadczenie w uprawie warzyw czy owoców w środowisku szklarniowym i chcemy wyhodować ich znacząco więcej wówczas warto zdecydować się na dużą konstrukcję osadzoną na specjalnych fundamentach, co jeszcze bardziej podwyższa jej trwałość i żywotność.

Decydując się na szklarnię z poliwęglanu warto zwrócić uwagę na specyficzny mikroklimat, który panuje na danym terenie. Jeśli mieszkamy na południu Polski, gdzie często występują obfite opady śniegu zimą wówczas warto wybrać wzmocnioną konstrukcję szklarni, której nie trzeba składać na zimę, gdyż wytrzymuje ona nacisk nawet trzystu kilogramów. Bardziej wytrzymałe szklarnie osadzone na fundamentach sprawdzą się też doskonale w miejscowościach nadmorskich, gdzie często wieją silne wiatry.

Ceny szklarni poliwęglanowych są stosunkowo wysokie, ale jeśli wziąć pod uwagę trwałość i żywotność tego typu rozwiązań śmiało można stwierdzić, że jest to inwestycja opłacalna i długoterminowa. W zależności od wielkości szklarni, grubości poliwęglanu czy średnicy rur można mówić o przedziale cenowym od około 2,5 tysiąca złotych do nawet 6 tysięcy złotych. Opinie i rekomendacje zadowolonych klientów są najlepszym potwierdzeniem, że warto postawić na jakość, trwałość, nowatorskie rozwiązania i długi czas eksploatacji. Szklarnie poliwęglanowe stanowią też niezwykle estetyczne uzupełnienie naszego ogrodu. Z uwagi na swój często nietuzinkowy kształt i precyzję wykonania stanowią są często ozdobą posesji.

Jeśli marzysz o uprawie własnych pomidorów, ogórków, bakłażanów, cukinii czy innych warzyw oraz owoców bez obaw, że zostaną one zniszczone przez ślimaki, wiatr, grad, śnieg czy ekstremalnie wysoką temperaturę – szklarnie z poliwęglanu to rozwiązanie dla Ciebie!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.