› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Prezydent Wróblewski bez absolutorium. Polityka ponad dobro miasta?

› polityka 11 miesięcy temu    29.06.2017
Maciej Markowski
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Tak samo jak rok temu, Prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu zabrakło jednego głosu do otrzymania absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2016. W tej kluczowej kwestii radni głosowali dwukrotnie: raz za udzieleniem (25 głosujących, 12 "za", 0 "przeciw" i 13 wstrzymało się) oraz ponownie za nieudzieleniem (25, 2 "za", 11 "przeciw", 12 wstrzymało się) absolutorium. To oznacza, że Prezydent nie ma już możliwości uzyskania absolutorium, ponieważ termin mija wraz z 30 czerwca. Dla Wróblewskiego nie podlega dyskusji, że jest to działanie polityczne członków Prawa i Sprawiedliwości, którzy ponownie dopuścili się złamania prawa.

Zanim radna Maria Kosecka zasugerowała przejście do głosowania, na sali sesyjnej panowała burzliwa dyskusja nt. budżetu. Swoje poparcie wyrazili już wcześniej koalicjanci, czyli Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz KWW Witolda Wróblewskiego. Zupełnie inne zdanie dotyczące działalności Prezydenta mieli radni PiS, którzy wyrazili swoją opinię podczas konferencji prasowej, a następnie jeszcze raz - znacznie obszerniej - podczas procedowania uchwały.

Gdy głosy umilkły, najpierw pod osąd został poddany projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2016. Zwykłą większością głosów (11 osób było "za", 13 wstrzymało się) uchwała "przeszła". Następnie radni głosowali nad sprawozdaniem finansowym i ponownie uchwała "przeszła" (12 "za", 13 wstrzymało się).

- Sprawozdanie to pokazuje, że budżet został zrealizowany prawidłowo. Budżet zwiększył się w ciągu roku, a każdą złotówkę staraliśmy się wydać jak najlepiej. Proszę zatem Wysoką Radę o udzielenie absolutorium za 2016 rok - mówił przed głosowaniem nad absolutorium Witold Wróblewski.

Później Rada Miejska zajęła się sprawą absolutorium dla Prezydenta za wykonanie budżetu. Głosowanie odbyło się "za udzieleniem absolutorium": 12 radnych było "za", a 13 wstrzymało się, co oznaczało, że do absolutnej większości zabrakło jednego głosu. Następnie, zgodnie z regulaminem, należało zarządzić - skoro nie było rozstrzygnięcia za udzieleniem absolutorium - głosowanie nad uchwałą przeciwną - o nieudzieleniu absolutorium. Także i w tym przypadku nie było większości potrzebnej do uchwalenia wniosku (2 "za", 11 "przeciw", 12 wstrzymało się).

- Nie ma większości bezwzględnej. W takim razie Rada nie rozstrzygnęła kwestii absolutorium dla Prezydenta za poprzedni rok. Nie ma Pan już możliwości uzyskania absolutorium, ponieważ termin mija jutro i pozostaje bez uchwały - wyjaśniał przewodniczący Marek Pruszak.

Witold Wróblewski był ewidentnie przygotowany na taką ewentualność i nie omieszkał "podziękować" radnym Prawa i Sprawiedliwości za łamanie prawa i przedkładanie interesu partyjnego ponad dobro miasta.

- Po raz kolejny członkowie Prawa i Sprawiedliwości pokazują, że nie respektują obowiązującego prawa i że interes partyjny jest ważniejszy niż miasto. Szkoda, że zwyciężył układ polityczny, a nie obiektywne dane, które jednoznacznie wskazują, że budżet za 2016 rok został wykonany prawidłowo. Był to najlepszy budżet od wielu lat. Część z Państwa również za nim głosowała. Dziwię się, że powielacie swoje błędy z ubiegłego roku. Mieliśmy analogiczną sytuację i wiadomo, jak to się skończy. Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła jednoznacznie, że takie działanie jest istotnym naruszeniem prawa, w tym ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o finansach publicznych. Świadomie łamiecie prawo i jestem przekonany, że wielu z Państwa głosujących dziś przeciw i wstrzymujących się, ma wewnętrzne przekonanie, że ten budżet był dobry. Pozostawiam Was z moralnym dylematem, ponieważ to polityka, a nie dobro miasta wzięły dzisiaj górę.

Na te słowa zareagował odruchowo Janusz Hajdukowski:

- Proszę wskazać normę prawną, którą złamaliśmy. Czy w Polsce obowiązuje mandat imperatywny? Mówi Pan nieprawdę, nikt z nas żadnego prawa nie złamał.

Do jego słów dołączył się również Marek Pruszak, który odwołał się do konstytucyjnych praw każdego z głosujących.

- Nie ma mowy tu o łamaniu prawa, ponieważ konstytucja pozwala głosować każdemu tak jak chce. Proszę nie mówić o łamaniu prawa. Wadliwa jest ta ustawa - zmieniana teraz - o samorządzie gminnym. Będzie ocena całej gospodarności Prezydenta i jego działań, nie tylko wykonania budżetu. W tej chwili uchwały nie ma żadnej i wobec tego nie będzie ona przesłana nawet do RIO. Będą wysłane tylko uchwały z wykonania budżetu i sprawozdania finansowego. Nie zapadła żadna uchwała o absolutorium

- zakończył przewodniczący Rady Miejskiej.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 7
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Młody Polak
10 miesięcy temu ocena: 25%  6
Wróbel to patologia nie prezydent. Przypominam czasy prezydentury Słoniny i jego inwestycje generujące straty które doprowadziły do zadłużenia Elbląga z którym ani Nowaczyk ani Wilk nie potrafili sobie poradzić tj. Ratusz Staromiejski czy CSB. Wróbel to szkodnik, Elblążanie przejrzyjcie na oczy za nim będzie za późno.....
~ elblazanin
10 miesięcy temu ocena: 100%  5
Wilk był i pilnował radnych żeby się nie wylamali. Przegrał wybory na Prezydenta i nie może się z tym pogodzic. Smutne
~ Irek
10 miesięcy temu ocena: 58%  4
Wróblewski to najlepszy prezydent po 1989. Takie są fakty. Jako jedyny zredukował dług miasta, przy jednoczesnych dużych inwestycjach, choćby w infrastrukturę drogową.
~ kaliber45
10 miesięcy temu ocena: 89%  3
W przyszłym roku wybory samorządowe radni PiS chyba o tym zapomnieli i pamiętajcie szanowni radni PiS, że jeżeli przegracie a tak będzie na pewno to właśnie takie postępowanie będzie tego przyczyną.
~ nick
10 miesięcy temu ocena: 82%  2
Najwiecej ukrywajacych sie postkomuchow jest w PiSie
~ Ozzie
11 miesięcy temu ocena: 40%  1
Dobrem miasta jest to, żeby nie rządziły postkomuchy
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.