› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Prezydent Jerzy Wilk niszczy drobny handel. Kongres Nowej Prawicy o koncesjach alkoholowych.

ponad rok temu    4.02.2014
Informacja prasowa
komentarzy 4 ocen 85 / 96%
A A A
Prezydent Jerzy Wilk niszczy drobny handel. Kongres Nowej Prawicy o koncesjach alkoholowych. fot. arch. elblag.net

Prezydent Wilk planuje w najbliższym czasie ograniczyć liczbę koncesji na sprzedaż i serwowanie alkoholu. Według prezydenta ograniczona liczba koncesji ma „zmusić właścicieli zarówno placówek handlowych, jak i gastronomicznych do większej dbałości o porządek i bezpieczeństwo w bezpośredniej okolicy”. Warto zauważyć, że rozwiązanie zaproponowane przez Jerzego Wilka nie dość, że okaże się nieskuteczne, to w dodatku jego wprowadzenie może oznaczać utratę pracy dla części elblążan oraz spadek wpływów do budżetu miasta.

Plan Jerzego Wilka przewiduje ograniczenie punktów sprzedających alkohol z 250 na 230 oraz ograniczenie lokali posiadających w swojej ofercie napoje alkoholowe - z 120 na 110 w mieście. Według Wilka „przez te ograniczenia ci właściciele, którzy mają koncesję będą bardziej uważać na to, by wokół sklepu czy lokalu był ład i porządek”. W tym miejscu nasuwają się następujące pytania: Czy ochrona ładu i porządku w mieście nie jest aby czasem zadaniem straży miejskiej i policji? Dlaczego prezydent chce przerzucić ten ciężar na właścicieli sklepów i lokali gastronomicznych, którzy nie mają żadnych instrumentów, aby w świetle prawa wywrzeć jakikolwiek wpływ na swoich klientów znajdujących się poza terenem sklepu czy restauracji? Dlaczego policja zajmuje się polowaniem na kierowców nie stosujących się do zakazu zatrzymywania się i postoju przy „Gildii” zamiast zająć się problemem uciążliwych klientów sklepów monopolowych?

W naszej opinii ograniczenie liczby koncesji na sprzedaż i serwowanie alkoholu może oznaczać dla części elblążan utratę pracy oraz spadek wpływów do będącego w fatalnym stanie budżetu miasta. Nie da się rozwiązać „alkoholowego problemu” uchwałą Rady Miasta czy decyzjami administracyjnymi, ponieważ uciążliwi klienci sklepów monopolowych po odebraniu koncesji jednemu z takich sklepów natychmiast przeniosą się w obręb innego. Problemu nie rozwiąże również żaden zakaz sprzedaży alkoholu w określonych godzinach, który spowodowałby jedynie ponowny rozkwit melin, a co za tym idzie pojawienie się na rynku dużej ilości alkoholu niewiadomego pochodzenia (z czym mieliśmy już do czynienia w czasach PRL). Ostra polityka antyalkoholowa nie sprawdziła się jak dotąd nigdzie na świecie, ponieważ powszechnie wiadomo, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Jedyną szansą na rozwiązanie problemu alkoholizmu w Polsce wydaje się więc odpowiednia edukacja oraz wzrost zamożności społeczeństwa.

Nie sposób również nie zauważyć, że ograniczanie liczby zezwoleń na sprzedaż i serwowanie alkoholu będzie oznaczało szersze pole do ewentualnej korupcji oraz wzmacnianie pozycji hipermarketów i dyskontów kosztem polskich przedsiębiorców. W tej sytuacji twierdzenia prezydenta Wilka z ostatniego wywiadu w „Pulsie Biznesu” o tym, że „przedsiębiorcy są dla niego najważniejsi, bo to oni tworzą miejsca pracy, dzięki którym są wpływy do budżetu i dlatego mogą liczyć na jego wsparcie i pomoc” wydają się być czysto kabaretowe.

 

Adrian Meger

Kongres Nowej Prawicy w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ dzięcioł
ponad rok temu ocena: 0%  4
No , a ludzie jak wypiją to jest dopiero kabaret, niech Kongres Nowej Prawicy przemyśli, jak ratować społeczeństwo od nałogu alkoholowego.
~ Tomek
ponad rok temu ocena: 25%  3
Nie ma takiego czegoś jak koncesja na sprzedaż alkoholu. Jest zezwolenie na handel alkoholem
~ realia
ponad rok temu ocena: 15%  2
Postawić kiosk z alkoholem na każdym rogu w mieście, niech ludzie zarabiają, a Ci co kupować będą to niech szybciej odchodzą.Przeraża mnie takie myślenie,że zmniejszenie ilości punktów sprzedaży alkoholu pozbawi ludzi pracę. A co mają zrobić te rodziny, gdzie alkohol kupowany jest co dzień, w domu są dzieci i jest bieda. Chyba jest Komisja d/s Rodziny co powinna popierać prezydenta, powinna pracować nad programem ograniczenia spożycia alkoholu, uświadamiać pijących ile niosą nieszczęścia.
~ cba
ponad rok temu ocena: 76%  1
Pogonimy Wilka
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.