› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Prezydent Elbląga z wotum zaufania i absolutorium. Długa debata w sprawie raportu o stanie miasta

› polityka 11 miesięcy temu    28.06.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Prezydent Elbląga z wotum zaufania i absolutorium. Długa debata w sprawie raportu o stanie miasta fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

W czwartek, 27 czerwca 2019 r., Rada Miejska udzieliła prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu w 2018 roku.

Chcę podkreślić, że jeżeli chodzi o wykonanie budżetu, to mogę chodzić z podniesioną głową. Dochody wykonane zostały powyżej 100%, wydatki zrealizowane zostały na poziomie 98%. Nieco mniejsze niż planowane wydatki wynikają z faktu, że z uwagi na wysokie ceny w przetargach nie rozpoczęliśmy w tamtym roku modernizacji szpitala i powtarzamy procedurę przetargową, nie wystartował również projekt modernizacji Parku Dolinka, który teraz przejdzie do projektów RPO, z uwagi na mniej środków zapisanych w jednym z programów nie realizowaliśmy również rozbudowy basenu, natomiast zrealizowaliśmy wiadukt na Zatorze, modernizację Muzeum Archeologiczno-Historycznego, przebudowę targowiska, budowę hali przy Szkole Podstawowej nr 14, hangar przy ul. Radomskiej, oświetlenie stadionu przy Agrykola, czy przepompownie ścieków 

– mówił przed sesją prezydent.

Głosowanie w przedmiocie wotum zaufania i absolutorium poprzedziła dyskusja. Dotyczyła ona treści dokumentu pod nazwą „Raport o stanie Miasta za 2018 rok. Jest to pierwsze tak kompleksowe i wyczerpujące opracowanie w historii naszego elbląskiego samorządu. Dokument liczy ponad 400 stron. Do dyskusji zostali dopuszczeni mieszkańcy, których przybyło na obrady zaledwie sześciu. Dodajmy, że według nowych zapisów ustawy o samorządzie, mieszkaniec, który pragnie zabrać głos w sprawie opracowanego przez władze gminy raportu o stanie gminy jest zobowiązany złożyć do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami: w gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 20 osób; w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 50 osób.

Raport jest niczym innym jak opisem stanu realizacji przedsięwzięć, do których był zobowiązany prezydent miasta w ramach zadań ustawowych, jak i przyjętych przez Radę Miejską dokumentów. Dotyczy wyłącznie roku poprzedniego i nie może obejmować planów na lata kolejne

– informował przed sesja Rady Miejskiej sekretarz miasta Artur Zieliński.

Większość radnych oraz szcześciu mieszkańców, którzy wzięli udział w debacie, było pozytywnie ustosunkowanych do polityki prowadzonej przez prezydenta. Były także głosy odmienne. Przykładowo Piotr Opaczewski z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że  w ubiegłym roku zostało pozwanych do sądu dwóch radnych. Ocenił ten fakt jako próbę zastraszania. Zwrócił również uwagę, że było zamieszanie w sprawie interpelacji i odmowy wglądu radnych do dokumentacji w urzędzie.Jednym z zarzutów dotyczących polityki prowadzonej przez miasto był znaczący spadek liczby mieszkańców Elbląga, który miał miejsce w ostatnich latach. W tym przedmiocie wypowiedział się radny Paweł Kowszyński (PiS).

Prezydent odniósł się do tej kwestii:

Chcę powiedzieć, że opieram się na materiałach Głównego Urzędu Statystycznego. Skoro pan radny mówi, że instytucja ta podaje nieprawdziwe informacje, to ja wystąpię do GUS-u z odpowiednim zapytaniem. Jestem zobowiązany opierać się na materiałach Glównego Urzędu Statystycznego. (...) Chcę tylko podkreślić i chciałbym to publicznie powiedzieć, że wielokrotnie podawane są nieprawdziwe informacje. Przygotowaliśmy zestawienie dotyczące 20 lat – od 1998 roku – 47 miast. Liczba mieszkańców naszego miasta – 120 tys. – wynika z informacji publikowanych przez GUS. Od 1998 roku liczba mieszkańców naszego miasta zmniejszyła się o 7,4%. Średni spadek w tych wymienionych miastach wynosił powyżej 10%, a więc jesteśmy w lepszej sytuacji niż średnia 47 miast. Największy spadek mieszkańców był w Bytomiu – ponad 18%, w Wałbrzychu ponad 17%, w Sosnowcu – 17%, w Jeleniej Górze – 15%, w Gliwicach – 15%, Katowicach – 14,8%, w Częstochowie – 13%. Tych miast (o dużych spadkach – przyp. red.) jest dużo wiecej. W Elblągu według danych GUS-u mamy (spadek mieszkańców wynoszący – przyp. red.) 7,4%.

Prezydent odniósł się także do zarzutu braku strategii, który został podnesiony przez radnego Janusza Hajdukowskiego (Klub PiS):

W roku ubiegłym została zaktualizowana strategia portu, m.in. pod przewodnictwem prof. Luksa. Wykonała to Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna. Mamy w tej chwili zaktualizowaną strategię portu –  właśnie po to, abyśmy mogli sięgnąć chociażby po pieniądze w sprawie dokumentacji obrotnicy. Prezydent przypomniał, że zostały już wybudowane dwa terminale – towarowy i pasażerski, które z przyczyn politycznych nie są wykorzystane. Aby do nich dopłynąc potrzebne jest pogłębienie toru wodnego. Ma ono zostać wykonane przez państwo.

Ustaliliśmy z panem ministrem (Markiem Gróbarczykiem – przyp. red.), że w zakres budowy kanału żeglugowego jest włączone pogłębienie toru wodnego. My jako samorząd wyznaczyliśmy działkę na refulat, gdzie będzie składowana ziemia wybrana w wyniku pogłębiana toru wodnego. Po drugie po rozmowach, uzgodnieniach, w zakres projektu została włączona budowa mostu w Nowakowie. Zarówno powiat, jak i samorząd elbląski nie będą obciążone kosztami prac. Inwestycje te będą wykonywane za środków Skarbu Państwa. Dziękuję za to panu ministrowi, który podchodzi do tego bardzo konstruktywnie. (...) Pan minister Marek Gróbarczyk powiedział, że jeśli przygotujemy dokumentację, to jest szansa, że zakup obrotnicy zostanie sfinansowany przez Skarb Państwa

– poinformował prezydent Witold Wróblewski, który przypomniał, że woda w porcie należy do państwa, a nie do miasta. 

Po dyskusji nad raportem o stanie miasta radni udzielili prezydentowi wotum zaufania. Głos „za” oddało 16 radnych Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego, którzy ocenili raport jako merytoryczny i przedstawiający w sposób pozytywny i rzeczowy efekty realizacji zadań przez prezydenta. Przeciw było sześciu radnych Prawa i Sprawiedliwości (Marek Pruszak, Jolanta Lisewska, Paweł Kowszyński, Jolanta Janowska, Janusz Hajdukowski, Piotr Opaczewski), którzy zwracali m.in. uwagę, że prezydent przywiązuje wagę do modernizacji infrastruktury miejskiej, zaniedbując działania prospołeczne. W tym głosowaniu nie wzięli udziału Paweł Fedorczyk, Rafał Traks i Halina Sałata.

Za absolutorium dla prezydenta zagłosowało 17 radnych, w tym wszyscy z Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego oraz jeden radny Prawa i Sprawiedliwości – Paweł Fedorczyk. Sześciu obecnych na sali pozostałych radnych PiS-u wstrzymało się od głosu.

Absolutorium formalnie jest dla Prezydenta, ale traktuje je jako wyraz uznania dla wszystkich pracowników Urzędu i jednostek podległych. To dzięki naszym wspólnym działaniom udało się ten budżet zrealizować ponad plan. Dziękuję. Wynik głosowania z pewnością jest motywacją do dalszej pracy na rzecz rozwoju miasta

– poinformował po głosowaniu prezydent Elbląga. 

Wcześniej prezydent podziękował również wszystkim, którzy włączyli się w realizację zadań – pracownikom samorządu, spółek komunalnych oraz marszałkowi, wojewodzie – za to, że mógl liczyć na pomoc i wsparcie z ich strony we wszystkich sytuacjach, w których była ona potrzebna. Podziękował także za współpracę radnym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.