› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Prezydent Duda ratyfikował AGN. Zielone światło dla żeglugi śródlądowej?

› biznes ponad rok temu    6.03.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych dróg śródlądowych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Zobowiązuje to Polskę do dostosowania szlaków wodnych do co najmniej 4 klasy żeglowności, czyli 2,5 metra głębokości tranzytowej. W naszej Szkarpawie jest zaledwie 1,9 metra.

Konwencja AGN została sporządzona w Genewie w dniu 19 stycznia 1996 r. pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma ona na celu skoordynowany rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie, oparty o uzgodnione parametry infrastrukturalne i eksploatacyjne.

Ujęta w Konwencji AGN sieć podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km, które łączą porty ponad 37 krajów europejskich.

Pełna nazwa konwencji brzmi: Europejskie Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Międzynarodowym Znaczeniu (ang. European Agreement on Main Inland Waterways of International Importance).

Przez terytorium Polski w ramach europejskiego systemu śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym przepływają trzy główne szlaki wodne:

 • droga wodna E30 – biegnąca Odrzańską Drogą Wodną, łączącą Bałtyk (od Świnoujścia) z Dunajem w słowackiej Bratysławie,

 • droga wodna E40 – przebiegająca od Morza Bałtyckiego (Gdańsk) do Odessy nad Morzem Czarnym,

 • droga wodna E70 – łącząca Odrę z Zalewem Wiślanym i mająca stanowić część większego szlaku spinającego Europę Zachodnią (Rotterdam) z obszarem państw nadbałtyckich (port w Kłajpedzie).

Oprócz wskazanych wyżej szlaków wodnych, Konwencja AGN podaje dwanaście portów śródlądowych o międzynarodowym znaczeniu, znajdujących się w dziesięciu polskich miastach: w Świnoujściu, Szczecinie, Kostrzynie, Wrocławiu, Koźlu, Gliwicach, Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie i w Elblągu.

Podpisanie akt ratyfikacyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę ma duże znaczenie dla naszego regionu.

Otwiera to możliwości nie tylko dla portu, ale żeglugi pasażerskiej i turystycznej. Będzie dobre połączenie z innymi miastami: Malborkiem, Gdańskiem czy Tczewem. Dostosowanie szlaków wodnych do co najmniej 4 klasy żeglowności, czyli 2,5 metra głębokości tranzytowej jest koniecznością. W naszej Szkarpawie jest zaledwie 1,9 metra

- mówi Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.

O korzyściach informuje oficjalna strona prezydenta Andrzeja Dudy. 

Nowe przepisy umożliwią występowanie o unijne środki na inwestycje służące poprawie żeglowności na rzekach.

Porozumienie ma przyczynić się do rozwoju międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.

Zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności.  Klasy niższe nie uprawniają do korzystania ze środków unijnych.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.