› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Prezydent Duda podpisał. Czołgi Twardy z Braniewa pojadą na Łotwę

› bieżące ponad rok temu    5.05.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Prezydent Duda podpisał. Czołgi Twardy z Braniewa pojadą na  Łotwę  fot. http://9bkpanc.wp.mil.pl

Potwierdzają się nasze informacje sprzed trzech tygodni. Jak wynika z postanowienia podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, na Łotwę pojedzie Polski Kontyngent Wojskowy w liczbie około 200 żołnierzy. Główną częścią będzie kompania czołgów PT-91 Twardy wydzielone z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego, jednostki 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, której sztab mieści się w Elblągu.

Dokument o Polskim Kontyngencie Wojskowym podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę ma związek z szczytem NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Ustalono tam, że NATO wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji. Bataliony będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.

Polacy wejdą w skład batalionowej grupy bojowej na Łotwie. Będą nimi głównie żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w sile kompanii, a dokładnie kompanii czołgów PT-91 Twardy wydzielone z 9.Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.

Polskie Twarde dołączą do czołgów obecnych w batalionowych grupach bojowych NATO na flance wschodniej – brytyjskich Challengerów i francuskich Leclerców w Estonii i niemieckich oraz norweskich Leopardów 2 na Litwie.

Oprócz Kanadyjczyków i Polaków na Łotwie będą także żołnierze z Albanii, Włoch i Słowenii.

Polacy na Łotwę mogą wyjechać w każdej chwili.

Historia 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego (http://9bkpanc.wp.mil.pl)

9 Brygada Kawalerii Pancernej sformowana w 1994 roku w Braniewie przejmuje tradycje oddziałów Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, 28 Saskiego Pułku Czołgów średnich i 27 Pułku Zmechanizowanego Ułanów im. Króla Stefana Batorego.

Brygada dziedziczy również tradycje 28 Saskiego Pułku Czołgów średnich, który został sformowany 5 lipca 1944 roku na mocy rozkazu Dowódcy Armii Polskiej w ZSRR nr 00127 jako 27 Pułk Artylerii Pancernej. Początkowo działał jako jednostek obwodu Naczelnego Dowództwa, a następnie podporządkowany 2 Armii Wojska Polskiego przeszedł w jej szeregach cały szlak bojowy. W 1951 roku pułk został przeformowany i zmienił nazwę na 28 Saski Pułk Czołgów średnich.
Garnizonem, w którym pułk stacjonował do 1990 roku było Czarne.

W 1990 roku w związku z restrukturyzacją armii pułk został przeniesiony do Braniewa i przeformowany na jednostkę zmechanizowaną, zmieniając nazwę na 27 pułk zmechanizowany. W pierwszej połowie 1991 roku kadra jednostki rozpoczęła starania o przyjęcie nazwy, barwy, patrona i tradycji 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Nawiązano ścisły kontakt ze środowiskiem byłych żołnierzy 27 pułku ułanów, weteranami walk we wrześniu w 1939 roku oraz z żołnierzami pułku odtworzonego w ramach Armii Krajowej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.