› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Prezydent Andrzej Duda na Mierzei Wiślanej. Obserwował ćwiczenia wojskowe

› bieżące 7 miesięcy temu    19.04.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Prezydent Andrzej Duda na Mierzei Wiślanej. Obserwował ćwiczenia wojskowe fot. Kancelaria Prezydenta RP.

W Porcie Morskim Nowy Świat na Mierzei Wiślanej Prezydent RP Andrzej Duda z Wicepremierem, Szefem MON Mariuszem Błaszczakiem obserwowali ćwiczenia pod kryptonimem Zalew–23. Spotkali się też z ćwiczącymi żołnierzami m.in. z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

- Sprawą absolutnie fundamentalną, podstawową jest doskonalenie zdolności obronnych naszej armii, jej nowoczesne wyposażenie – przekonywał Prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślał, że ten odcinek drogi wodnej, który dzisiaj stanowi jedyne połączenie między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma charakter i znaczenie strategiczne dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej.

Zwrócił jednocześnie uwagę na bliskość obwodu kaliningradzkiego.

Cała wypowiedź Prezydenta RP, Andrzeja Dudy:

„Witamy Państwa bardzo serdecznie z Panem Premierem Mariuszem Błaszczakiem, Panami Generałami i Oficerami na ćwiczeniu związanym z ochroną i obroną rejonu drogi przez Mierzeję Wiślaną. Jesteśmy tutaj, w porcie Nowy Świat, na tzw. – jak to się popularnie mówi w Polsce – przekopie Mierzei Wiślanej, gdzie żołnierze wsparci przez funkcjonariuszy zrealizowali przed chwilą to ćwiczenie.

Brała w nim udział przede wszystkim 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Ale widzieliście Państwo także jednostki ratownictwa morskiego. Widzieliście Państwo również żołnierzy jednostki specjalnej GROM, którzy uczestniczyli w tym ćwiczeniu. Widzieliście Państwo wojska lotnicze, bo i migi–29 przelatywały nad nami, i także samoloty F–16. Więc tutaj wiele formacji, wiele rodzajów wojsk brało udział w tej akcji przeprowadzonej bardzo sprawnie.

Obserwowaliśmy uważnie razem z Panem Premierem, z Panami Generałami, z Dowódcami tutaj, jak przebiega koordynacja wszystkich tych działań. Jesteśmy zadowoleni z tego ćwiczenia. Oczywistą sprawą jest, że ten odcinek drogi wodnej, który dzisiaj stanowi jedyne połączenie pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, ma charakter i ma znaczenie strategiczne dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej.

Jak wiemy, niedaleko stąd jest okręg kaliningradzki, Federacja Rosyjska, która dzisiaj – jako państwo napastnicze – prowadzi wojnę na Ukrainie. Krótko mówiąc – jak wszyscy doskonale wiemy – napadła na Ukrainę w lutym rok temu. My uważamy, że dzisiaj sprawą absolutnie fundamentalną, podstawową jest doskonalenie w związku z tym zdolności obronnych naszej armii.

Poza tym nowoczesnym wyposażeniem, które jest w tej chwili nabywane, gdzie kolejne kontrakty zawiera Pan Premier i kolejne kontrakty są realizowane, kolejne elementy nowoczesnego uzbrojenia przychodzą w tej chwili do Polski – kolejne transporty czołgów K2, armatohaubic K9 z Korei Południowej. O, właśnie lecą nad nami śmigłowce! W ramach tych nowych zakupów spodziewamy się też w najbliższym czasie nowych śmigłowców dla służb ratownictwa morskiego. Spodziewamy się także nowych śmigłowców dla kawalerii powietrznej.

W związku z powyższym – jak widać – te uzupełnienia, proszę Państwa, trwają i będą w dalszym ciągu realizowane. Cieszę się ogromnie – jeszcze raz chcę to podkreślić – że Pan Premier w tak bardzo sprawny sposób zapewnił nam te dostawy nowoczesnego uzbrojenia, tak bardzo dzisiaj potrzebnego naszym żołnierzom.

Ale, proszę Państwa, byli tutaj też i są na tym ćwiczeniu obecni żołnierze armii Stanów Zjednoczonych, żołnierze także i innych państw NATO – między innymi brytyjscy – którzy uczestniczą w Polsce, służą tutaj, w naszym kraju, w ramach Enhanced Forward Presence, a więc obecności natowskiej. Całe ćwiczenie było wsparte także przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji. Więc ta koordynacja i współdziałanie tutaj są realizowane – można powiedzieć – w ramach tego hasła „Stronger Together”.

Więc cieszę się bardzo, że to ćwiczenie się odbyło. To bardzo ważne, aby te ćwiczenia były realizowane. Wszystkie wnioski, które będą z tego ćwiczenia wyciągnięte, posłużą nam do dalszych działań, także do końcowych przygotowań do ćwiczeń Anakonda. Jest to element całego cyklu działań ćwiczebnych, przygotowawczych naszych wojsk i wojsk sojuszniczych na naszym terytorium”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.