› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Prawie jak w Ciechocinku. Pierwsza solankowa mini tężnia w Elblągu

› bieżące ponad rok temu    11.06.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
Prawie jak w Ciechocinku. Pierwsza solankowa mini tężnia w Elblągu fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Kiedyś pacjenci szpitala wojewódzkiego lubili wypoczywać w pobliżu pięknego oczka wodnego z fontanną. Gdy w miejscu tym powstał nowy Blok Operacyjny, z mapy szpitala zniknął atrakcyjny kawałek zieleni - oaza ciszy i spokoju. Wówczas narodził się pomysł przeprowadzenia rewitalizacji niewielkiego patio położonego wewnątrz budynku szpitala ( wejście za główną Izbą Przyjęć). Tam też powstała pierwsza w Elblągu mini tężnia solankowa, inspirowana podobnymi obiektami usytuowanymi w miastach uzdrowiskowych.

- Patio, w którego centralnym miejscu wybudowaliśmy mini tężnię, jest z czterech stron osłonięte wysokimi budynkami. W okresie wiosenno- letnim tworzy się tam specyficzny mikroklimat sprzyjający funkcjonowaniu tężni. – wyjaśnia Marcin Jastrząb, kierownik Sekcji Gospodarczej WSZ, dodając - Duże nasłonecznienie i wietrzna pogoda zwiększają intensywność parowania solanki. Powoduje to tworzenie się w bezpośrednim sąsiedztwie tężni aerozolu bogatego w całą gamę cennych mikroelementów takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.

Mikroklimat, jaki dzięki tężni wytwarza się w patio, jest zbliżony do klimatu panującego nad morzem w sztormowe dni. Oznacza to, że oddychanie zaledwie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem równa się dawce jodu przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje też rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Z kolei wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.

Dodatkowym powodem, dla którego warto odwiedzić szpitalną mini tężnię, jest fakt, że obiekt ten po rewitalizacji stanowi piękny przykład wciąż zmieniającej się wokół szpitala małej architektury parkowej. Mamy nadzieję, że wypoczynek na ławeczkach w pobliżu tężni, wśród drzew i krzewów iglastych, wpłynie pozytywnie na proces powrotu naszych pacjentów do zdrowia i - szczególnie latem – stanie się ulubionym sposobem ich relaksu. Zapraszamy.

Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (2)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ Dante
    ponad rok temu ocena: 0%  2
    a ul. hetmańska to prawie jak bulwar w las vegas ;)
    ~ remi
    ponad rok temu ocena: 60%  1
    Niestety wygląd i certyfikaty za nic nie pasują do traktowania pacjentów szczególnie tych starszych przez personel medyczny.
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.