› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Prawie 1000 par okularów trafi z Elbląga do mieszkańców Afryki!

› bieżące 8 miesięcy temu    11.10.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Prawie 1000 par okularów trafi z Elbląga do mieszkańców Afryki! fot. nadesłana

10 października 2018 r. Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu zakończyło zbiórkę okularów dla mieszkańców Afryki. 

Akcja zatytułowana "Czary mary okulary" jest prowadzona przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Jest to zbiórka okularów nowych i używanych, które trafią do mieszkańców krajów misyjnych, w szczególności do Republiki Centralnej Afryki.

Tam większość ludzi nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Brakuje specjalistów, sprzętu do badania wzroku, a koszt jednej pary okularów jest bardzo wysoki. 

Jak informuje Fundacja, większość ludzi z krajów Globalnego Południa nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku - pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny. W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. W Republice Centralnej Afryki sklep optyczny znajduje się tylko w stolicy.  Dlatego też okulary przysłane z Polski pomogą wielu ludziom i dlatego też zaczęliśmy działać!

Zbieraliśmy w naszej siedzibie okulary nowe, jak i używane, korekcyjne oraz przeciwsłoneczne. Odzew był ogromny! W bardzo krótkim czasie, w ciągu  zaledwie 10 dni, udało się zebrać blisko 1000 par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych ! A dokładnie były to 994 pary, które były nieuszkodzone! Pozostałe musieliśmy odrzucić ze względu na uszkodzenia. Do akcji przyłączyło się trzynaście elbląskich placówek edukacyjnych oraz organizacje, a także osoby prywatne.

Wszystkie okulary, dostarczone do naszej siedziby zostały posegregowane, starannie zapakowane i wysłane 10 października do siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” .

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki! :

Szkoła Podstawowa nr 18, Gimnazjum nr 6, Przedszkole nr 5, Zespół Szkół Gospodarczych, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa 25, Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej, Bufet Potrzeb, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1, Przedszkole nr 24, Przedszkole 31, Szkoła Podstawowa nr 15, Zespół Szkół Technicznych, III Liceum Ogólnokształcące, IV Liceum Ogólnokształcące.

Po raz kolejny pokazujemy jak wielka siła jest we współpracy i zaangażowaniu Koordynatorów Szkolnych Klubów Wolontariatu, wolontariuszy, uczniów, przedszkolaków w pomaganie!  Dzięki Nam wszystkim, życie w dalekiej Afryce nabierze barw, kształtów i stanie się lepsze.


Laura Mickiewicz , Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.