› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Pracowała ze złamaną nogą podczas zwolnienia lekarskiego. Komu ZUS cofnął zasiłki

› bieżące 7 miesięcy temu    11.02.2020
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Pracowała ze złamaną nogą podczas zwolnienia lekarskiego. Komu ZUS cofnął zasiłki  fot. archiwum Elblag.net

Kobieta, ze złamaną nogą wykonywała usługi kosmetyczne podczas zwolnienia. Mężczyzna remontował mieszkanie. Pozbawieni zostali prawa do zasiłku. W elbląskim oddziale ZUS kwota cofniętych zasiłków wyniosła 162,7 tys. zł w ubiegłym roku.  

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole  prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają daną osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia

- wyjaśnia Anna Ilukiewicz Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  województwa warmińsko-mazurskiego

Przy drugim typie kontroli – mają do niego prawo, zarówno ZUS jak i płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. 

Polega ona na kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem. Oznacza to, że sprawdzane jest czy chory, przebywający na zwolnieniu, wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy też nie pracuje zawodowo

- tłumaczy rzeczniczka.

Oto  kilka przykładów przyczyn pozbawienie prawa do zasiłku w skutek kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich:

pracodawca zawiadomił nas, że jego pracownik prawdopodobnie wykonuje prace remontowe na zwolnieniu lekarskim, podczas kontroli okazało się, że faktycznie remontował mieszkanie.
osobę prowadzącą działalność - sklep-zastano w miejscu pracy podczas obsługi klientów
Pani ze złamaną nogą wykonywała usługi kosmetyczne będąc na zwolnieniu

- wylicza Anna Ilukiewicz.

W oddziale elbląskim ZUS w wyniki kontroli zwolnień lekarskich cofnięto 162,7 tys. zł zasiłków, a w wyniku  kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy – 275,9 tys. zł. 

W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie warmińsko-mazurskim wstrzymał wypłatę 1427 osobom na łączną kwotę ponad 1,2 mln złotych na skutek kontroli zwolnień lekarskich i orzekania o niezdolności do pracy, na Warmii i Mazurach.

W 2019 r.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych w naszym województwie przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich 4093 osób.  W konsekwencji – wobec 518 osób cofnięto zasiłki na łączną kwotę 712 tys. zł. 

Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek 909 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto świadczenia na łączną kwotę ponad 469 tys. złotych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ L4
7 miesięcy temu 2
Kto kontroluje pracowników ZUS podczas zwolnienia?
~ Sztonekpl
7 miesięcy temu 1
Zlikwidować Zus i każdy niech odpowiada za siebie. Takie coś to tylko szerzenie patologii.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.