› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Poznaj ścieżki przyrodniczo-historyczne Wysoczyzny Elbląskiej

› bieżące miesiąc temu    1.02.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Poznaj ścieżki przyrodniczo-historyczne Wysoczyzny Elbląskiej fot. Nadesłane

W jakim celu cesarz Wilhelm II wezwał do Kadyn berlińskich architektów? Jak wędrują drzewa? Kiedy Eduard Birkner zapisał Kadyny swoim synom? Czym się różnią drzewa iglaste od liściastych? Na te i wiele więcej pytań odpowiedzi można znaleźć na ścieżkach przyrodniczo-historycznych Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Pierwsze ścieżki przyrodnicze w Polsce pojawiły się w II połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. Nazywane są także ścieżkami dydaktycznymi, ponieważ głównym celem ich powstania była edukacja. Pokonywane są zazwyczaj pieszo i umożliwiają w najciekawszy z możliwych sposobów poznawanie obiektów historycznych, przyrodniczych i kulturowych znajdujących się na danym terenie.

Na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej znajdują się trzy ścieżki edukacyjne: w Kadynach, Rangórach i Bażantarni. Czwarta ścieżka znajduje się bezpośrednio przy siedzibie PKWE. W latach 2019-2020 Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020 wykonał dwie inwestycje związane ze ścieżkami edukacyjnymi. Zadanie obejmowało podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych woj. warmińsko-mazurskiego.

– Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych i współpracy z Nadleśnictwem Elbląg udało nam się zmodernizować i odnowić bardzo popularną ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Kadyński Las”. Odnowione zostały schody, tablice informacyjne, słupy kierunkowe, wiaty i ławki. Stara wieża widokowa została rozebrana, a w jej miejscu powstała nowa dwupiętrowa wieża z tarasami. Wytyczony został również nowy odcinek szlaku łączącego wzgórze klasztorne z kaplicą Birknerów – mówi Jolanta Zielińska z PKWE.

– Naszą drugą inwestycją była ścieżka edukacyjna „Kraina Buka”, która powstała wokół siedziby Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Wybudowana została wiata z tarasem, pojawiły się tablice i urządzenia edukacyjne. Pracę objęły także poszerzenie schodów frontowych oraz wymianę nawierzchni i zieleni – dodaje Jolanta Zielińska.

Więcej informacji o ścieżkach przyrodniczo-historycznych na Wysoczyźnie Elbląskiej można przeczytać na stronie internetowej PKWE w zakładce TURYSTYKA.

Działanie zrealizowano w ramach projektu: Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego, RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.