› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Powtórne wybory do Rady Miasta w Pasłęku. Sąd stwierdził naruszenie prawa

› sąd 4 miesiące temu    5.12.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Powtórne wybory do Rady Miasta w Pasłęku. Sąd stwierdził naruszenie prawa fot. archiwum elblag.net / Marcin Mogiałło

Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził nieważność wyboru radnego Mariusza Ficaka, w okręgu wyborczym nr 4 w Pasłęku, podczas wyborów samorządowych. Nakazał powtórne przeprowadzenie głosowania.
 
Radni złożyli ślubowania, wybrano marszałka, przewodniczących rad miejskich, ale nadal zapadają orzeczenia sądowe dotyczące protestów wyborczych. Kilka dni temu Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził nieważność wyboru Haliny Tomczak na radną Rady Gminy Elbląg w okręgu wyborczym numer 6 w wyborach samorządowych z 21 października. Nakazał przeprowadzenie ponownych wyborów w okręgu wyborczym numer 6 do Rady Gminy Elbląg.
 
Teraz sprawa dotyczy Rady Miasta Pasłęka. Sąd Okręgowy w Elblągu wczoraj (4.12) stwierdził nieważność wyboru Mariusza Ficaka, radnego do Rady Miasta Pasłęka w okręgu wyborczym numer 4 oraz wygaśnięcie mandatu. 

Nakazał powtórne przeprowadzenie wyborów do Rady Miasta Pasłęka w okręgu wyborczym numer 4, ponawiając postępowanie wyborcze od aktu głosowania

- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. 

Oto uzasadnienie: 

Sąd Okręgowy ustalił, że w Zespole Szkół w Pasłęku przy ul. Zwycięstwa 28, zlokalizowano siedzibę obwodowej komisji wyborczej nr 4. Komisja ta wydała wyborcom łącznie 582 karty do głosowania w wyborach do Rady Miasta. Na skutek przeoczenia 253 karty do głosowania nie zostały ostemplowane, co znalazło potwierdzenie w protokole wyników głosowania w obwodzie. 

Naruszenie przez Obwodową Komisję Wyborczą d/s Przeprowadzenia Głosowania nr 4 w Pasłęku przywołanych regulacji prawnych mogło mieć wpływ na wynik wyborów, albowiem - w świetle art. 73 Kodeksu wyborczego - karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie są nieważne. 

Z protokołu głosowania w wyborach do Rady Miasta w Pasłęku w okręgu nr 4 wynika, że kandydaci na radnego otrzymali 25, 97, 182 i 18 głosów. Uwzględniając stwierdzoną liczbę nieważnych kart do głosowania, nie można wykluczyć, że gdyby nie opisane uchybienie, ostateczny wynik głosowania byłby inny niż ustalony na podstawie 329 ważnych głosów, z pominięciem 253 kart nieważnych, przy różnicy głosów pomiędzy kandydatami wynoszącej 164 głosy;

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.