› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Powiat elbląski w liczbach - bezrobocie w 2014 r.

› bieżące ponad rok temu    25.01.2015
Paweł Makowski
komentarzy 8 ocen 8 / 63%
A A A
Powiat elbląski w liczbach - bezrobocie w 2014 r. fot. Bartłomiej Ryś

Powiatowy Urząd Pracy regularnie przygotowuje raporty, obrazujące sytuację w naszym regionie. Z jednego z nich wynika, że w pierwszym półroczu 2014 roku w naszym powiecie prawie 13 tys. osób nie miało pracy, z czego większość, bo aż 7,3 tys. w samym Elblągu. Bezrobocie jest tematem trudnym, ale tylko dokładna analiza tego zjawiska pozwoli na jego zrozumienie i wypracowanie skutecznych sposobów jego przeciwdziałania.

Według wyliczeń pracowników PUP do 30 czerwca 2014 zarejestrowanych było 12785 bezrobotnych w naszym powiecie, z czego 7371 stanowili mieszkańcy Elbląga, a 5414 - osoby z pobliskich miejscowości. Jest to dość znaczna liczba, biorąc pod uwagę, że według statystyk powiat elbląski zamieszkuje ponad 181 tys. osób (stan na rok 2013). Bezrobotni stanowią zatem ok. 7 % ogółu mieszkańców naszego regionu. Jednakowoż w porównaniu z pierwszym półroczem roku 2013 ich liczba zmalała o 843 osoby (powiat - 168, Elbląg - 675).

Stopa bezrobocia, czyli inaczej mówiąc stosunek liczby bezrobotnych do ilości osób czynnych zawodowo, w I półroczu 2014 roku w naszym powiecie wyniosła 27,3 %. Pod koniec października zmalała i wyniosła ponad 25 %, tym samym nasz powiat uplasował się na 4 miejscu pod względem wysokości stopy bezrobocia w całym województwie. Przed nim znalazły się powiaty: węgorzewski (3), braniewski (2) i piski (1).

Jak przedstawia sie struktura bezrobocia pod względem wykształcenia, wieku, stażu pracy czy czasu, w którym dana osoba pozostaje bez pracy? Okazuje się - co pewnie dla wielu nie jest zaskoczeniem - że największa liczba bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP (aż 2047 osoby) ma wykształcenie gimnazjalne i niższe, najmniejsza zaś (tylko 310 osoby) wykształcenie wyższe. 

Kwestia wieku bezrobotnych również nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku pracy. Z wyliczeń wynika, że najliczniejszą grupę bezrobotnych stanowią mieszkańcy naszego powiatu w przedziale wiekowym 25-34 lata. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób w wieku 60 lat i powyżej. Ich w PUP w I półroczu 2014 roku było tylko 176.

Najwięcej jest osób bezrobotnych, którzy mają na swoim koncie 1-5 lat stażu pracy. Ich liczba wynosi 1376. Inaczej rzecz się ma w przypadku osób bardziej doświadczonych, którzy przepracowali 30 lat i więcej. W PUP w Elblągu zarejestrowano ich tylko 103. Jeśli zaś chodzi o mieszkańców powiatu elbląskiego, którzy zarejestrowali się w urzędzie pracy, ale w dalszym ciągu nie mają zatrudnienia, największą liczbę stanowią osoby długotrwale (czyt. powyżej 2 lat) bezrobotne - 1407, zaś  najmniej jest osób, które pozostają bez pracy miesiąc - 291.

Jeśli chodzi o podział bezrobotnych ze względu na grupy zawodowe, z danych PUP w Elblągu wynika, że najliczniejszą grupę stanowią sprzedawcy, których w I półroczu 2014 r. zarejestrowało się 467, zaraz za nimi są robotnicy gospodarczy - 160 osób i kucharze - 103 osoby. Dalej w zestawieniu lokowani są krawcy - 98, technicy ekonomiści - 96, stolarze meblowi - 89, murarze - 84 i wiele innych. Najmniej wśród bezrobotnych jest m. in. kierowców ciągników rolniczych - 33, techników mechaników - 31, robotników pomocniczych w przemyśle przetwórczym  - 30 i tokarzy w metalu - 27 osób.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 50%  8
pismaki przedstawiają nieprawdziwe i niesensowne dane o bezrobociu , a na dodatek piszą o zmniejszającym się bezrobociu co jest kompletną bzdurą , w ostatnich miesiącach kolejne tysiące elblążan opuściło miasto , które obecnie zamieszkuje poniżej 100 tys. mieszkańców , a urzędników przybywa i udają , że pracują - totalna hipnoza .....
~ Aisza Kediv
ponad rok temu ocena: 60%  7
Heniek, Twój optymizm jest przykładem prawego i uczciwego obywatela. 2025 rok już niedaleko. Nie ma nic gorszego jak niewiedza na co się umarło. A o zegarku na razie zapomnij i pomyśl o zbliżającej się kolędzie.
~ MIETEK
ponad rok temu ocena: 67%  6
HENIEK zajebiste, cała prawda o Polsce. Dodał bym, że na emeryturze będę spędzał dużo czasu na świeżym powietrzu, dla zdrowia zbierając puszki i planując gdzie wyjechać za 500 zl. emerytury. :)
~ myslacy
ponad rok temu ocena: 80%  5
do autora. Stopa bezrobocia to stosunek liczby bezrobotnych (zarejestrowanych sic) do ogółu populacji czyli zarówno czynnych zawodowo jak i bezrobotnych! A rzeczywistą stopę bezrobocia można wyliczyć tylko trzeba włożyć trochę wysiłku! Skoro wiemy że ponad 30 tys. elblążan wyjechało poza Eg (na pewno nie są zarejestrowani w pup) to bezrobocie będzie tak na poziomie ok 40-45%
~ mundo
ponad rok temu ocena: 0%  4
Jest też coś takiego jak stopa bezrobocia REGIONU, więc po jaką cholerę uwzględniać wszystkich Polaków, skoro interesuje kogoś tylko powiat? No, pytam się, po jakiego ... ?
~ HENIEK
ponad rok temu ocena: 84%  3
Mam na imię HENIEK i mam 42 lata.Pracuję i dobrze zarabiam - na rękę dostaję 1125 złotych miesięcznie. Jest mi dobrze. Umowę mam na 3 miesiące, ale szef powiedział, że mi ją przedłuży jak będę pracował po 12 godzin dziennie. Nawet trochę pieniędzy odłożę, bo odżywiam się karmą dla psów (najtaniej mi wychodzi). Odkładam kasę bo chcę sobie kupić taki zegarek jaki ma pan Nowak. Trochę choruję , ale nie wiem co mi jest bo zarejestrowano mnie do specjalisty na 2025 rok. Wtedy się dowiem. Nie przejmuję się swoją chorobą, bo przecież pan Tusk powiedział, że będę pracował do 67 lat. Czytam codziennie "Gazetę Wyborczą" i oglądam TVN, stąd wiem, że jest mi tu najlepiej i nie muszę wyjeżdżać za granicę. Popieram PO bo przeczytałem w GW, że jak przyjdzie PiS to sytuacja moja będzie o wiele gorsza.
~ plif
ponad rok temu ocena: 70%  2
Część bezrobotnych pracuje na czarno,u tego samego pracodawcy-bierze zasiłek,potem znowu zatrudnia się na rok -znowu pracodawca zwalnia i znowu zasiłek i na czarno przez rok i tak można długo.
~ Z bliskiego Pasłęka
ponad rok temu ocena: 88%  1
Autor zapomniał dodać, że jest to liczba zarejestrowanych bezrobotnych. żeby nie być skreślonym trzeba raz w miesiącu się "odhaczyć" w PUP w Elblągu - czyli trzeba osobiście przyjechać z odległych gmin powiatu elbląskiego, a PUP nie zwraca za bilety. To jakieś 20 zł czyli 10 bochenków chleba.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.