› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Powiat braniewski. Mocna czwórka za ćwiczenia „Kopernik”

› region 10 miesięcy temu    29.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Starosta braniewski Leszek Dziąg ze statuetkami – w prawej ręce za sprawnie przeprowadzone ćwiczenia, w lewej – za pierwsze miejsce starosty w turnieju strzeleckimStarosta braniewski Leszek Dziąg ze statuetkami – w prawej ręce za sprawnie przeprowadzone ćwiczenia, w lewej – za pierwsze miejsce starosty w turnieju strzeleckim fot. Starostwo Powiatowe w Braniewie

Starosta braniewski Leszek Dziąg odebrał z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego statuetkę i jednocześnie podziękowania za sprawnie przeprowadzone ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego „Kopernik 2017”.

Powiat braniewski otrzymał wysoką ocenę – 4,38 (przy najwyższej 5). Oceniający przebieg ćwiczeń brali pod uwagę działania urzędników odpowiedzialnych za obronę cywilną (powiatowych i gminnych), służby mundurowe (strażaków, policjantów, żołnierzy z wojskowej komendy uzupełnień), pracowników szpitala. Oceniono również starostę, jako kierującego obroną cywilną w powiecie, gdy skala zdarzenia przekracza możliwości gminy, bądź terytorium gminy.

Oceniono każdy etap działań

–  powiedział Leszek Dziąg, starosta braniewski.

W tym tych zależnych bezpośrednio od nas, urzędników starostwa. Tak wysoka ocena to zasługa wielu ludzi. Zwłaszcza że scenariusz ćwiczeń był dla nas tajemnicą i o wszystkich założeniach dowiadywaliśmy się na bieżąco.

–  dodał.

W kilku przypadkach przećwiczono m.in. wypadek cystern. W Pieniężnie było to zderzenie z autobusem, w Lelkowie wypadkowi uległa cysterna z chlorem.

Od współdziałających ze sobą służb zależało m.in. podjęcie decyzji o ewakuacji, po wcześniejszym określeniu terenu i zasięgu obszaru skażonego

–  podkreslił starosta.

Należy tu podkreślić, że nasze służby od lat ćwiczą także koordynację i współdziałanie, a duży nacisk został na to położony po pożarze kościoła pw. św. Antoniego w Braniewie. Choć zawsze jest coś do poprawienia.

–  spuentował.

Zawsze także pozostaje niedosyt i – jak zauważył Leszek Dziąg:

zakres takich ćwiczeń powinien być jeszcze większy oraz należałoby rozszerzyć go o inne warianty.

Celne oko starosty

W trakcie podsumowania ćwiczenia odbyły się także zawody strzeleckie. Rywalizowano na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Olsztynie. Zwycięzcą zawodów strzeleckich w kategorii mężczyzn w ramach ćwiczenia wojewódzkiego „Kopernik 2017” został starosta braniewski Leszek Dziąg. Starosta za zdobycie I miejsca otrzymał pamiątkową statuetkę.

O ćwiczeniach

Ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego odbyły się w Braniewie i powiecie braniewskim w dniach 28-29 września. Ich organizatorem był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W trakcie dwudniowych działań przećwiczono m.in. akcję, w której zakładano podłożenie ładunku wybuchowego na terenie terminalu przeładunku gazu, epizod związany z wyciekiem gazu a następnie pożarem. Ćwiczono także w innych miejscowościach powiatu, a jeden z elementów zakładał promieniowanie radioaktywne, co wymagało utworzenia punktów wydawania tabletek jodowych.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.