› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Poseł Krzysztof Jurgiel w Elblągu. Najważniejszy jest rozwój infrastruktury

› polityka ponad rok temu    14.05.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Poseł Krzysztof Jurgiel w Elblągu. Najważniejszy jest rozwój infrastruktury fot. Marcin Mongiałło

Poseł na Sejm RP Krzysztof Jurgiel a jednocześnie kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego 13 maja złożył wizytę w Elblągu, gdzie na konferencji prasowej w Biurze Zarządu Okręgowego  Prawa i Sprawiedliwości przy ul. 1 Maja 2 spotkał się z dziennikarzami. Towarzyszył mu Grzegorz Kierozalski, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie. 

Krzysztof Jurgiel jest „dwójką” na liście Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach do europarlamentu, podczas gdy Grzegorz Kierozalski startuje z czwartego miejsca. Obaj podkreślali, że najważniejsze w przyszłej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej (lata 2021-2026) są inwestycje w infrastrukturę. PiS będzie także stawiał na rozwój przemysłu 4.0, także w województwie warmińsko-mazurskim.

Krzysztof Jurgiel podkreślił, że niezwykle istotną kwestią jest poszanowanie wartości, które były przestrzegane w momencie zakładania Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, natomiast dzisiaj tak do końca nie jest. Dał do zrozumienia, że jest za utrzymaniem polskiej waluty.

Nie jesteśmy na takim rozwoju gospodarczym, który uzasadnia przystąpienie do strefy euro

– zauważył. 

Mówimy nie dla seksualizacji dzieci i ich adopcji przez pary homoseksualne. (...).  Programy "Rodzina 500 plus" i "300 plus" – to musi być utrzymane, nawet zwiększone, natomiast są głosy, że te programy są zbędne. My uważamy, że nie. 

– dodał były minister rolnictwa w rządzie PiS-u w latach 2005-2006 i 2015-2018.

Przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości powrócił do niższego wieku emerytalnego. W przypadku kobiet granicę obniżono do 60 lat, a w przypadku mężczyzn do 65 lat. To powrót do stanu sprzed uchwalonej w 2012 roku reformy, przewidującej stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. 

Poseł Prawa i Sprawiedliwości jest za tym, żeby pomagać emigrantom na miejscu. Podkreślił, że ważna jest możliwość nabywania towarów tej samej jakości w różnych krajach Unii Europejskiej. Dodał, że w tym zakresie przyjęto wstępne rozporządzenie. Do dopracowania są natomiast procedury – zauważył.

Krzysztof Jurgiel podkreślił, że jest przygotowany do pełnienia funkcji europarlamentarzysty. Był m.in. prezydentem Białegostoku. Podczas pełnienia tej funkcji doprowadził do opracowania strategi dla miasta, która była drugą tego typu w kraju (po Krakowie). Następnie był przewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego. Dwukrotnie był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi

Uczestniczyłem w programowaniu dokumentów rządowych, które dotyczą całego kraju, ale też brałem udział w pracach nad dokumentami europejskimi – wspólnej polityki rolnej, polityki spójności czy prawa energetycznego. Dodatkowo byłem w komisji nadzwyczajnej do spraw implementacji prawa unijnego, także jestem jednym z tych naszych kandydatów, którzy mają doświadczenie zarówno w legislacji, jak i w zarządzaniu, jeśli chodzi o politykę rozwoju 

– podkreślił poseł, który funkcję parlamentarzysty pełni już po raz siódmy (był posłem sześciu kadencji, jak również senatorem przez jedną kadencję). 

Zauważył, że od czterech lat rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje politykę, która powoduje, że nasze województwa przyśpieszają, jeśli chodzi o sferę infrastrukturalną. Przypomniał,  że inwestycje objęły także okolice naszego miasta, a mianowicie wybudowany został odcinek drogi ekspresowa S7 łączący Gdańsk z Elblągiem (a szerzej patrząc na ukończeniu jest odcinek S7 z Gdańska do Warszawy; cała droga S7, która jest najdłuższą tego typu drogą w Polsce, łączącą Rabkę, Kraków, Kielce, Warszawę oraz Gdańsk, ma być ukończona dopiero w 2024 roku).  

Pierwszym warunkiem rozwoju jest dostępność komunikacyjna województwa. (...) Ta infrastruktura komunikacyjna rozwija się i będzie się rozwijała

– zauważył poseł Krzysztof Jurgiel.

PiS będzie stawiał na rozwój przemysłu 4.0, m.in.  w województwie warmińsko-mazurskim*.

Jest wniosek, żebyśmy powołali tutaj centrum kompetencji nowych technologii

– podkreślił. 

Utworzenie Regionalnego Centrum Kompetencji Przemysłu Przyszłości może integrować działania gospodarcze w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej usprawnieniu procesu finansowania innowacyjnych rozwiązań w Europie Środkowej i Wschodniej może przysłużyć się program Industry of The Future, który dysponuje kwotą aż 21 miliardów euro.  

Poseł Krzysztof Jurgiel podkreślił, że będzie również zabiegał o większe pieniądze na ochronę zabytków w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim. 

26 maja w 13 okręgach wyborczych oddamy głosy na kandydatów do europarlamentu. Tego dnia wybierzemy 51 polskich europosłów. W naszym okręgu wyborczym, który obejmuje województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie, wybierzemy najprawdopodobniej dwóch europosłów. Należy jednak pamiętać, że specyfika wyborów do Parlamentu Europejskiego polega na tym, że poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. Teoretycznie może się zdarzyć, że przy niskiej frekwencji w danym okręgu żaden z kandydatów nie uzyska mandatu. Obecnie z naszego okręgu wyborczego mamy dwóch posłów do PE. Są to Karol Karski (PiS), który w wyborach w 2014 r. uzyskał 140 342 (35,53% poparcia) oraz Barbara Kudrycka (PO), która otrzymała 105 541 głosów (26,72% poparcia). 

* Przemysł 4.0 stanowi kolejny etap po przemyśle 3.0 (cyfryzacji) i polega na integracji systemów i tworzeniu sieci – integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z Internetem i technologiami informacyjnymi; produkowane materiały mają możliwość niezależnego komunikowania się między sobą.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ STOP UST 447
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  Jurgiel! Czy ty wiesz ilu już tu takich było co gadali,gadali.......
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.